Afera Poklukar: Slovenija pred ogledalom lastne morale

5 hours ago 5
ARTICLE AD

Slovenijo pretresa ena najbolj sramotnih afer v zadnjem desetletju — primer domnevne trgovine z ljudmi, v katerem so se izpostavile ne le globoke ranljivosti delovnopravnega sistema, temveč tudi alarmantna bližina osumljencev vrhu notranjega ministrstva.

Minister brez odgovornosti ali mojster političnega preživetja?

Boštjan Poklukar ni nov obraz slovenske politike. Njegovo ime je že dolgo prisotno v varnostnem in notranjepolitičnem prostoru, najprej kot sekretar, kasneje kot minister, z zamenljivimi mandati pod levosredinskimi vladami. Toda kljub številnim funkcijam ostaja vprašanje: je minister, ki »nikoli ne ve nič«, še primeren za vodenje ključnega resorja notranjih zadev?

Primer domnevne trgovine z ljudmi v njegovem neposrednem političnem in osebnem krogu je le zadnji v nizu dogodkov, kjer Poklukar ni pokazal vodstvene odgovornosti, ampak se je umaknil za izjavami o »neobveščenosti« in »zaupanju v institucije«. A zaupanja si institucije ne morejo povrniti brez jasne politične odgovornosti – in tu Poklukar že večkrat ni zadostil standardom sodobne demokracije.

V njegovem mandatu so se vrstile polemike:

  • Neučinkovitost pri nadzoru meja med migracijsko krizo in poznejšim nadzorom na južni meji, kjer se je pogosto menjala retorika – od humanosti do represije – brez strateške usmeritve.

  • Pomanjkljiva reforma policije, ki je ostala kadrovsko podhranjena, brez dolgoročne kadrovske vizije, obenem pa se sooča s porajajočo radikalizacijo znotraj svojih vrst.

  • Zlorabe represivnega aparata v času epidemije, kjer je kot svetovalec vlade (in kasneje spet minister) dopuščal politično prekomerno uporabo represivnih ukrepov, denimo pri protestih.

Zadnji primer, povezan z Alešem Hvalo, razkriva še eno stalnico njegovega vladanja: odsotnost občutka za politično odgovornost, kadar je to resnično pomembno. Čeprav ne obstaja neposreden dokaz, da je Poklukar vplival na potek preiskave ali zaviral postopke, dejstvo ostaja: oseba iz njegovega ožjega kroga je osumljena enega najhujših kaznivih dejanj – trgovine z ljudmi – on pa situacijo skuša zminimalizirati na ravni “osebnih poznanstev”.

Minister, ki resno jemlje svojo funkcijo, bi v trenutku takšnih okoliščin ponudil odstop – ne kot priznanje krivde, ampak kot izraz spoštovanja do vladavine prava in ohranjanja zaupanja v institucije. Poklukar tega ni storil. Namesto tega je napadel novinarje, ki so razkrili povezave, kot »sprevržene«, s čimer je preusmeril pozornost z vsebine na messengerje – kar je že prepoznan politični refleks vseh, ki želijo zamegliti resnico.

V središču afere je gostinec Aleš Hvala, ki je v Slovenijo pripeljal več filipinskih delavcev, ti pa so morali za prihod plačati med 3000 in 5000 evrov. Po prihodu naj bi bili preprodani drugemu gostincu in tam delali v nečloveških razmerah: brez prostih dni, s 16-urnimi delavniki in brez osnovnih delavskih pravic. Žrtve so, potem ko so pobegnile, prejele status žrtev trgovine z ljudmi.

Hvala je osebni znanec notranjega ministra Boštjana Poklukarja in nekdanjega direktorja policije Senada Jušića. Je tudi brat Nataše Hvala Ivančič, ki vodi Poklukarjev kabinet. Slednji je zanikal kakršnokoli vpletenost in trdi, da ni bil obveščen o preiskavi proti Hvali, čeprav sta bila on in Jušić opažena v Hvalovi restavraciji v času poteka policijske preiskave.

Javnost ni več naivna

Kljub uradnim zagotovilom policije, da se primeri trgovine z ljudmi obravnavajo resno, ostaja vtis, da politične in osebne povezave v Sloveniji pogosto presegajo pravosodno odgovornost. Številni državljani izražajo dvom, ali bi policija s podobno vnemo ukrepala, če bi bil vpleten neznan gostinec iz manjšega kraja brez vplivnih poznanstev.

Javnost vse težje sprejema razlage o učinkovitem delovanju institucij, ko pa je jasno, da je trgovina z ljudmi — oblika suženjstva 21. stoletja — uspela obstajati sredi urejenega evropskega pravnega sistema. In to ob vednosti ali vsaj tihem soglasju določenih struktur.

Kaj nam ta afera pove o nas?

Afera Poklukar ni le zgodba o izkoriščanju tujih delavcev. Je zgodba o vplivu, prikritem elitizmu in domnevni nedotakljivosti posameznikov, ki se gibljejo v političnih krogih. Je ogledalo slovenski družbi in vprašanje, koliko še dopuščamo, preden rečemo: dovolj!

Če bo tudi ta primer pometen pod preprogo, bo to jasno sporočilo, da v Sloveniji zakon ni enak za vse. In če to dovolimo danes, smo odgovorni za krivice, ki se bodo dogajale jutri.

Portal OS

Read Entire Article