ARTICLE AD BOX
Vodstvo evropske Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer) je zaradi dogajanja glede omrežnine v Sloveniji pisalo Evropski komisiji in v pismu izrazilo zaskrbljenost glede neodvisnosti Agencije za energijo, so v Acerju danes pojasnili za STA. Poudarilo je, da nova metodologija sledi njihovim načelom in smernicam.
Uradnega pisnega odgovora komisije niso prejeli in ga niti ne pričakujejo, so dodali v Acerju s sedežem v Ljubljani. Po poročanju Dnevnika so v pismu izrazili zaskrbljenost “zaradi političnih pritiskov na Agencijo za energijo glede na nedavno napoved vlade, da bo državnemu zboru podala predlog za razrešitev tistih članov sveta, ki še niso odstopili”.
Acer je po navedbah časnika v pismu opozoril na določila zakonodaje EU, ki zagotavljajo, da so nacionalni energetski regulatorni organi neodvisni od katerega koli političnega telesa ali druge interesne skupine. Evropsko komisijo je opomnil na svojo ugotovitev, da nova metodologija sledi njihovim načelom in smernicam. S tem je zanikal nekatere navedbe vlade in Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), ki ponavljata, da veljavni omrežninski akt ni skladen z evropsko zakonodajo in s priporočili Acerja.
Evropsko komisijo je o dogajanju v zvezi z uvedbo novega sistema obračunavanja omrežnine v Sloveniji decembra in nato še januarja obvestila tudi Agencija za energijo. Opisala je tudi dogajanje v zvezi s poskusi poseganja v neodvisnost regulatorja.
Evropska komisija je v torek po informacijah STA odgovorila na pismo. V njem je zapisala, da je evropska zakonodaja glede regulatornih organov jasna in določa stroga pravila za zagotovitev njihove neodvisnosti. Komisija je zato na direktorat za energijo pri ministrstvu za okolje, podnebje in energijo posredovala dopis, v katerem je opozorila, da bodo v primeru, da slovenska vlada sprejme ukrepe, ki bi ovirali neodvisnost slovenskega regulatorja, pristojne službe v Bruslju ocenile, ali je treba sprožiti postopek ugotavljanja kršitev obveznosti po pravnem redu EU.
Nov sistem obračunavanja omrežnine razburja že od oktobra lani, ko je bil po večkratni prestavitvi uveden. Medtem ko naj bi po navedbah Agencije za energijo zagotovil pravičnejše plačevanje stroška omrežnine kot prej, pa je za nekatere skupine uporabnikov prinesel višje zneske na položnicah za električno energijo.
Za zdaj kljub številnim pozivom k njegovi razveljavitvi ostaja v veljavi nov sistem. Prehod na stari sistem bi terjal vsaj pol leta časa, so pa v Elesu ocenili, da bi lahko novi sistem nekoliko spremenili. Težava je sicer nesklepčnost sveta Agencije za energijo. Dva njegova člana sta po vladnem pozivu odstopila, trije pa ne in zanje namerava vlada v četrtek državnemu zboru predlagati razrešitev.
Na GZS medtem vztrajajo, da bi bil prehod na stari sistem obračunavanja mogoč v zelo kratkem času. Menijo tudi, da je trenutna metodologija obračunavanja omrežnine neskladna z zakonodajo in ustavo, saj da novi sistem omrežnin nesorazmerno in protipravno posega v pravice podjetij. Medtem ko metodologijo pripravlja agencija, pa generalna direktorica Vesna Nahtigal v današnjem sporočilu za javnost izraža pričakovanje, da vlada, Eles in elektrodistributerji skupaj s predstavniki GZS sedejo za mizo in najdejo najhitrejšo in najoptimalnejšo rešitev za gospodarstvo.
Zbornica se je odzvala še na najnovejšo analizo Elesa. Izpostavili so, da dvig stroška omrežnine, izražen kot delež celotnega stroška električne energije, sicer res deluje kot relativno majhen. “Dejstvo pa je, da je v absolutnem znesku takšen dvig stroškov za posamezno podjetje lahko tudi tako visok, da ta strošek ni zanemarljiv,” so zapisali.