ARTICLE AD BOX
Odziv MOPE na obtožbe Agencije za energijo: Dialog je temelj sodelovanja
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) je zavrnilo obtožbe Agencije za energijo, da so njihovi predlogi in ukrepi politični pritisk. Poudarili so, da je njihova dolžnost sodelovati z vsemi relevantnimi deležniki ter oblikovati rešitve, ki zagotavljajo dolgoročno stabilnost energetske politike in širše družbeno soglasje.
“Naša odgovornost je, da v okviru svojih pristojnosti aktivno sodelujemo z vsemi relevantnimi deležniki in predlagamo rešitve, ki bodo zagotovile širše družbeno soglasje ter dolgoročno stabilnost energetske politike,” so zapisali na ministrstvu. Ob tem so poudarili, da mora ostati regulator neodvisen, vendar je ključno tudi iskanje ravnovesja med zakonodajnim okvirjem in praktičnimi rešitvami.
Predlogi o zamiku nove omrežnine
Jeseni 2023 je MOPE na pobudo dobaviteljev električne energije Agenciji za energijo predlagalo zamik uvedbe novega sistema obračunavanja omrežnine, ki je bil predviden za 1. marec 2024. Dobavitelji so opozarjali na tveganje napačnih računov, saj je bila njihova pripravljenost na novo ureditev nezadostna.
“Ministrstvo je ves čas opozarjalo na morebitne težave pri uvajanju sistema, vsebinske nedoslednosti ter izjemno občutljivost vprašanja, saj ni bilo širokega družbenega soglasja,” so poudarili. Ministrstvo je večkrat predlagalo zamik ali ponovno preučitev določenih vidikov sistema. Predlogi so bili podani tudi v marcu, aprilu in juniju 2024, vendar so uradni dopisi po juniju prenehali zaradi tolmačenja komunikacije kot politični pritisk.
MOPE se s tem tolmačenjem ne strinja. “Dopis ministrstva nikakor ni bil politični pritisk ali kršitev direktive, kar smo pripravljeni tudi preveriti na sodišču,” so zapisali. Dodali so, da bi nasprotno tolmačenje pomenilo popolno prepoved komunikacije z agencijo, kar je v nasprotju z njihovo odgovornostjo.
Skrbi glede nove omrežnine
Med letom 2024 so se izrazile štiri glavne skrbi glede novega sistema omrežnine:
- Prerazporeditev stroškov: Gospodarski deležniki so opozorili na nesprejemljive dvige cen za nekatera podjetja.
- Težave z informacijsko podporo: Dobavitelji in izvajalci javnih služb so izpostavili tveganje napak pri obračunavanju.
- Povečanje stroškov gospodinjstev: Posamezni odjemalci so izražali zaskrbljenost zaradi višjih stroškov, zlasti pri gospodinjstvih z zelenimi investicijami.
- Makroekonomski vplivi: Državna uprava je opozarjala na možen vpliv na javno blagajno in inflacijo.
Na ministrstvu so skušali naslavljati te izzive skozi formalno in neformalno komunikacijo z Agencijo za energijo.
“Poudariti velja, da smo agencijo maja 2024 opozorili, da so bili nekateri ključni elementi novega sistema znani šele nekaj mesecev prej, kar je onemogočilo pravočasno prilagoditev odjemalcev,” je pojasnilo ministrstvo. Opozorili so tudi na pomanjkanje analiz učinkov in nezmožnost prilagoditve porabe zaradi pozne določitve tarif.
Sodelovanje kljub nesporazumom
Ministrstvo je izpostavilo, da so tesne strokovne povezave med vodstvi agencije in ministrstva privedle do intenzivnih, a neformalnih komunikacij.
“Menimo, da je za iskanje rešitev v politiki, ki imajo dolgoročni vpliv, potrebno včasih komunicirati tudi stran od javnosti ali stroge formalnosti,” so zapisali. Hkrati pa so zavrnili obtožbe, da gre za nedovoljen politični pritisk.
V spomladanskem in poletnem času 2024 so do agencije prihajala opozorila o posledicah novega sistema, zato je ministrstvo večkrat organiziralo sestanke z različnimi deležniki. Kljub temu analiza učinkov na odjemalce še vedno ni bila na voljo.
“Naša naloga je, da poiščemo ravnovesje med potrebami družbe, ekonomskimi dejavniki in trajnostnimi cilji,” so zapisali na MOPE. Dodali so, da ostajajo predani iskanju stabilnih in pravičnih rešitev za energetski sektor ter zagotavljanju transparentnega dialoga z vsemi deležniki.
Portal24; Foto: Pixabay/Geralt
Objava Odziv MOPE na obtožbe Agencije za energijo: Dialog je temelj sodelovanja je bila najprej objavljena na Portal24.