ARTICLE AD BOX
Reševanje stanovanjske krize študentov: Višje subvencije in nove gradnje
Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič ter predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Luka Mihalič sta na nedavni predstavitvi poudarila potrebo po sistematičnem pristopu k reševanju bivanjskih izzivov študentk in študentov. Predlagani ukrepi vključujejo izenačitev subvencij za bivanje pri zasebnikih in dodatkov k štipendijam ter dolgoročne načrte za gradnjo novih študentskih domov.
Minister Papič je izpostavil problematičen razkorak med subvencijo za bivanje pri zasebnikih in dodatkom k štipendiji za bivanje izven kraja stalnega prebivališča: “Dodatek k štipendiji je trikrat višji kot subvencija za bivanje pri zasebnikih. Medtem ko subvencija znaša 32 evrov, dodatek znaša približno 100 evrov. Ker želimo za vse študentke in študente zagotoviti enake pogoje, načrtujemo, da bomo z novim študijskim letom 2025/2026 subvencije izenačili z dodatkom, torej bo tudi subvencija za bivanje pri zasebnikih znašala približno 100 evrov.“
Trenutne razmere kažejo, da študentke in študenti, ki imajo pravico do štipendije, pogosto opustijo subvencionirano bivanje, kar zmanjšuje realizacijo razpisanih mest. Na primer, Študentski dom Ljubljana (ŠDL) razpiše 600 subvencij na leto, vendar jih je trenutno realiziranih le 80. Na Primorskem je podobna situacija, kjer je v letu 2023 od razpisanih 545 pogodb povprečno sklenjenih le 127.
Pomanjkanje kapacitet in nadzor nad kakovostjo bivanja
Po podatkih ŠOS približno 20 tisoč študentk in študentov najema zasebne nastanitve, saj v javnih študentskih domovih ni dovolj mest. Luka Mihalič je poudaril pomembnost sodelovanja z ministrstvom: “Študentski dom ni le postelja za študenta, ampak tudi okolje za vzpostavitev družbene mreže in izmenjavo mnenj. Z dialogom, kot ga imamo z ministrstvom, lahko dosežemo ukrepe, ki so usklajeni z dejanskimi potrebami študentov in prinašajo korist celotni družbi.“
Ministrstvo načrtuje vzpostavitev nadzora nad pogoji bivanja tudi za prejemnike dodatkov k štipendijam, kjer trenutno ni sistemskega preverjanja. Minister je pojasnil: “Pri prejemnikih subvencij Študentska pisarna preveri, ali ponudnik izpolnjuje pogoje za oddajo namestitve študentkam in študentom, pri dodatku pa tega nadzora ni. V nadaljevanju želimo poskrbeti, da bodo vsi študentke in študenti živeli v ustreznih razmerah.”
Gradnja novih študentskih domov
Dolgoročni načrti ministrstva vključujejo gradnjo novih študentskih domov, predvsem v Ljubljani, kjer je problematika najbolj pereča. Na območju Roške ceste je načrtovana gradnja doma s 380 ležišči, ki čaka na potrditev Občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN). Minister je izpostavil tudi druge lokacije, kot so Bežigrad in območje sedanje Veterinarske fakultete, kjer je mogoče začeti gradnjo.
Ministrstvo je pred kratkim odkupilo del objekta Baragovo semenišče za 3,7 milijona evrov, kar bo omogočilo ohranitev 200 študentskih postelj in celovito obnovo objekta. Na Primorskem so za 6,1 milijona evrov pridobili obnovljen objekt Barka 2 z 120 ležišči. Minister je izpostavil tudi vlaganja v prenove: “V letu 2024 so potekala razna obnovitvena in vzdrževalna dela na vseh lokacijah – Ljubljana, Maribor in Koper. Skupno je MVZI v preteklem letu za investicije v študentske domove namenil 10,5 milijonov evrov, v letu 2023 pa 9,5 milijonov.“
Minister je naslovil tudi skrb glede napovedanega dviga cen v javnih študentskih domovih: “Sestal se bom z direktorji študentskih domov, da mi pojasnijo, zakaj bodo dvignili cene. Nato bomo preverili, za koliko lahko dvignemo subvencije tudi za javne študentske domove, zato da dvig cen ne bo padel na ramena študentk in študentov.“
Portal24; Foto: Gregor Mlakar/STA/ Gov.si
Objava Reševanje stanovanjske krize študentov: Višje subvencije in nove gradnje je bila najprej objavljena na Portal24.