50 let Pedagoške fakultete: stokrat večji vpis in prostorska stiska

2 days ago 6
ARTICLE AD BOX

Pedagoška fakulteta v Kopru je kot dislocirana enota Pedagoške fakultete v Ljubljani nastala leta 1974. Ustanovljena je bila z namenom izobraževanja učiteljev in krepitve pedagoških kompetenc na dvojezičnem območju. V prvem letu je bilo vanjo vpisanih 16 študentov, izvajali pa so le program poučevanja razrednega pouka. Ob jubilejni 50. obletnici, ki jo fakulteta praznuje letos, je bil vpis stokrat večji, vpisanih je namreč kar 1640 študentov in študentk.

Fakulteta je letos zaradi pomanjkanja učiteljev matematike po državi akreditirala program izobraževalne matematike, v postopku pa je še akreditacija programov logopedija in surdopedagogika, saj tudi teh strokovnjakov v Sloveniji močno primanjkuje. Hkrati pa zadnja leta razvijajo tudi programe in aktivnosti, ki povezujejo vizualne umetnosti in oblikovanje.

Dekanja Pedagoške fakultete Mara Cotič dodaja, da še vedno pereča problematika ostaja pomanjkanje učiteljev. »Prvi razlog so nizke plače, drugi pa je odnos staršev otrok. Starši prihajajo z nerazumljivimi željami in pritiski, pogosto s seboj pripeljejo celo odvetnike. Prav zaradi teh pritiskov  se učitelji pogosto odločijo za izstop iz šolstva.«

Sicer problema z vpisom na fakulteto nimajo, programi so namreč zapolnjeni in imajo celo omejitve vpisa. Se pa trenutno na fakulteti ukvarjajo s prostorsko stisko, kar bo tudi ena izmed glavnih nalog bodočega dekana Tomaža Grušovnika, ki bo mandat nastopil marca prihodnje leto. »Druga stvar, ki nas čaka, pa je vprašanje novih oblik študija. Pedagoška fakulteta je od nekdaj bila inkubator za visokošolsko okolje, ne samo na Obali, ampak tudi širše. Razvili smo številne študijske programe. Zdaj je čas, da jih skonsolidiramo, da se nekateri, kot recimo vizualne umetnosti in oblikovanje, razvijajo naprej,« je dejal Grušovnik.

Pedagoška fakulteta vse od leta 2003 deluje pod okriljem Univerze na Primorskem, v tem času pa je prejela 13 nagrad Republike Slovenije na področju šolstva.

ANA ZUPAN

Read Entire Article