30 LET PO GENOCIDU: V Potočarih v petek osrednja spominska slovesnost (ozadje)

13 hours ago 4
ARTICLE AD

V spominskem centru v Potočarih se bodo v petek na osrednji spominski slovesnosti ob 30. obletnici genocida v Srebrenici poklonili spominu več kot 8000 bošnjaškim žrtvam, ki so jih julija 1995 ubile sile bosanskih Srbov. Pričakujejo več tisoč ljudi, ob svojcih tudi visoke goste, med katerimi bo slovenska predsednica Nataša Pirc Musar.

Med številnimi visokimi predstavniki držav, EU in ZN so udeležbo potrdili tudi hrvaški premier Andrej Plenković in črnogorski zunanji minister Ervin Ibrahimović ter predsednik Evropskega sveta Antonio Costa, pomočnica generalnega sekretarja ZN za politična in mirovna vprašanja Rosemary Di Carlo ter glavni tožilec mehanizma ZN za mednarodna kazenska sodišča Serge Brammertz, poroča portal Bosnainfo.

Ne bo pa predstavnikov Srbije in Republike Srbske, entitete BiH, kjer se nahaja Srebrenica, saj njihove oblasti tri desetletja po koncu vojne v Bosni in Hercegovini in kljub sodbam mednarodnih sodišč še vedno ne priznavata, da je bil poboj 8372 Bošnjakov na območju takratne bošnjaške enklave v Srebrenici genocid.

V entiteti kljub uveljaviti na ravni BiH ne spoštujejo niti zakona o prepovedi zanikanja genocida, njen predsednik Milorad Dodik pa ostaja med glavnimi zanikovalci. Po podatkih spominskega centra v Potočarih je bil lani med 305 zabeleženimi primeri zanikanja ali omalovaževanja genocida v medijih v Srbiji in entiteti na prvem mestu z 42 tovrstnimi izjavami, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tako kot vsako leto bodo tudi v petek pokopali posmrtne ostanke žrtev, ki jih še vedno najdejo v novih sekundarnih grobiščih. Tokrat bodo pokopali posmrtne ostanke sedmih žrtev – dveh 19-letnikov in ženske, ki je s 67 leti tudi najstarejša žrtev, katere ostanke bodo v petek pokopali. Njene posmrtne ostanke so našli šele leta 2021 v množičnem grobišču 180 kilometrov južno od Srebrenice.

Najdbe množičnih grobišč, v katera je vojska Republike Srbske iz primarnih tudi večkrat prekopavale posmrtne ostanke pobitih, da bi zakrila svoj zločin, so v zadnjem času redke. Zadnje je bilo po poročanju AFP prav to leta 2021, potem ko so jih po vojni našli več kot 150, večinoma sekundarnih.

V Potočarih, kjer je spominski center za žrtve genocida, od leta 2002 vsako leto posmrtne ostanke identificiranih žrtev pokopavajo na osrednji spominski slovesnosti. Med 6765 žrtvami genocida, ki so tu pokopane, je med več tisoč moškimi in dečki 27 žensk. Najmlajša je bila nekaj dni stara dojenčica, najstarejša pa se je rodila leta 1901. Na željo svojcev so medtem 250 žrtev genocida pokopali na pokopališčih po državi. Posmrtne ostanke približno tisoč žrtev še iščejo.

Tokrat so obiskovalce pozvali, naj se spominske slovesnosti udeležijo oblečeni v bele majice, ženske pa še z belimi rutami ter tako svetu pokažejo, da so bile v genocidu ubite nedolžne žrtve, poroča sarajevski portal klix.

Osrednja spominska slovesnost in verski obred s pokopom tako kot vsako leto potekata na dan, ko so enote vojske Republike Srbske pod poveljstvom Ratka Mladića zavzele Srebrenico, ki je bila takrat varovano območje Združenih narodov, in začele množične poboje Bošnjakov.

Po podatkih spominskega centra v Potočarih so sile bosanskih Srbov samo v nekaj dneh, do 19. julija 1995, v tej bošnjaški enklavi ubile 8372 moških in dečkov, pa tudi žensk. Brez nasprotovanja več sto nizozemskih modrih čelad, ki so bile opremljene samo z lahkim orožjem, so okoli 25.000 žensk, otrok in starejših oseb z avtobusi in tovornjaki prepeljali na območje pod nadzorom vojske BiH.

Pokol v Srebrenici je za genocid leta 2007 spoznalo Meddržavno sodišče v Haagu. Najbolj odgovorna za genocid, takratni predsednik Republike Srbske Radovan Karadžić in poveljnik njene vojske Mladić zaradi genocida in drugih zločinov med vojno v BiH prestajata dosmrtno zaporno kazen.

Države članice Evropske unije 11. julij od leta 2009 obeležujejo kot evropski dan spomina na žrtve genocida v Srebrenici. Lani pa je Generalna skupščina Združenih narodov ta dan kljub nasprotovanju Beograda razglasila za mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici.

V drugi entiteti BiH, Federaciji BiH, bo v petek dan žalosti, medtem ko ga v Republiki Srbski ne bo, saj ga vlada BiH zaradi nasprotovanja Banjaluke že leta ni uspela razglasiti na ravni države. V Republiki Srbski je bil dan žalosti v soboto, ko so se v Bratuncu nedaleč od Srebrenice spomnili več kot 3200 srbskih žrtev bošnjaških sil v porečju reke Drine med vojno v BiH. Ob tej priložnosti so ob regionalni cesti, ki vodi od Bratunca do Potočarov in Srebrenice postavili plakate 600 srbskih žrtev.

V Sloveniji smo obletnico letos obeležili že s številnimi dogodki. S spominsko slovesnostjo v Ljubljani pa se bo danes zvečer zaključil spominski program, ki ga je ob 30. obletnici genocida pripravil Muslimanski kulturni center v Ljubljani. Slavnostna govornica bo predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je bila tudi pokroviteljica programa.

Predsednica se bo v petek na povabilo bošnjaškega člana predsedstva BiH Denisa Bećirovića udeležila komemoracije v Potočarih. Ob tej priložnosti se bo sestala tudi s političnimi predstavniki BiH in obiskala slovenske vojake v vojaški bazi Butmir v Sarajevu, so sporočili iz njenega urada.

Read Entire Article