ARTICLE AD BOX
Praznik, kot je Dan samostojnosti in enotnosti ni le priložnost za obujanje spominov na preteklost, temveč predvsem priložnost, ko se vprašamo, kam želimo s svojimi dejanji in odločitvami v prihodnosti usmerjati našo državo. Zgodovina nas uči, kako ključna je enotnost pri doseganju strateških ciljev. Brez enotnosti Slovenci ne bi uspeli izboriti lastne države. Ta enotnost je bila in ostaja naše najmočnejše orodje – in danes jo potrebujemo bolj kot kdajkoli prej. Na žalost smo priča razdeljenosti, ki zavira naš razvoj. A Slovenija ima veliko prednosti, če smo sposobni stopiti skupaj.
Tudi letos so nas ob tradicionalnem terminu Limbarji povabili na že 29. tradicionalni Božični koncert v cerkev sv. Martina v Moravčah. Najlepše božične melodije so nam zapeli pevke in pevci Mladinskega in Komornega zbora Limbar ob spremljavi organistke Veronike Šarec ter kar treh zborovodij: Patricije Štefan, Elizabete Pirnat ter Tomaža Pirnata. Ob Dnevu samostojnosti in enotnosti nas je nagovorila novinarka, zgodovinarka in voditeljica dr. Rosvita Pesek. Vezni tekst po predlogi g. Boža Rustje je prebiral Alojzij Štefan. Lepe tradicionalne božične ljudske pesmi kakor tudi božičnih pesmi priznanih avtorjev so v akustični cerkvi sv. Martina odzvanjale enkratno ob ubranem večglasnem petju mladincev in članov Kulturno izobraževalnega društva Limbar. Ob koncu se je predsednica KID Limbar Elizabeta Pirnat z šopki zahvalila dr. Rosviti Pesek za izjemen govor, zborovodjem, organistki ter župniku Kancijanu Čižmanu.
Odličen nagovor novinarke, zgodovinarke in voditeljice dr. Rosvita Pesek je polno cerkev obiskovalcev popeljal v leto, ko se je začelo narodovo prebujenje on nastanku naše države in odcepitev od bivše Jugoslavije. Koalicije DEMOS in ostalih strank, ki so se formirale, pa o postroju slovenske vojske in o stavku Lojzeta Peterleta, da je zadišalo po slovenski pomladi. Tudi o dr. Jožetu Pučniku, Lojzetu Peterletu in Janezu Janši je bilo govora ter o skrivnem sestanku na Poljčah, kjer so se odločili, da gredo na plebiscit za odcepitev od Jugoslavije in da postanemo svoja država. Ni manjkalo tudi besed o metanju polen pod noge DEMOSU, a vseeno so se dogovorili, da namesto leta 1991 plebiscit izvedejo 23. 12. 1990 in da mora večino izraziti vso volilno telo republike Slovenije. In se je začelo. »Pridite na cvetno nedeljo na volišča in si vzemite prihodnost«. S temi besedami je zmagovalec volitev, predsednik slovenskih krščanskih demokratov Lojze Peterle vabil na prve svobodne in večstrankarske volitve. Udeležba je bila visoka (83,5%)volilnih upravičencev, pričakovanja pa tudi. Kljub temu se je slovenski narod odločil za samostojno pot z več ko 88% potrditvijo ZA. Slavnostna govornica je še dejala, kako je novinarka z kamermanom šla na železniško postajo na volišče, ko se je to ob 7 uri zaprlo in so posneli zgodovinsko štetje glasovnic, ki so bile večinoma z da, da, da, da, da…Tudi o znamenitem stavku dr. Jožeta Pučnika »Jugoslavije ni več, sedaj gre za Slovenijo«.
Slavnostna govornica dr. Rosvita Pesek je povedala tudi lepo zgodbo, ki jo je kot novinarka doživel na dan Samostojnosti in enotnosti. »Moralo je biti leta 1993. Bila sem urednica Notranjepolitične redakcije na Televiziji Slovenija, najmlajša urednica kar jih je kdaj bilo, edinkrat na “funkciji” v javnem zavodu RTV SLO. Voditelj Dnevnika Tomaž Terček me je poklical popoldne in mi naročil, da potrebuje nekaj za začetek oddaje in naj novinarji v notranji redakciji posnamemo anketo med ljudmi z vprašanjem, “kaj praznujemo na današnji dan 26. decembra?” Seveda ni bilo nobenega novinarja nikjer, anketo sem se odpravila snemat sama. Na Tromostovju so bili sami tujci, ki niso imeli pojma kaj praznujemo, le jezni so bili zaradi zaprtih trgovin. Potem se mi je končno približala ena klena slovenska družina z otroci, ki je prišla na ogled jaslic in lotim se jih z vprašanjem; “Ali vi veste, kaj praznujemo na današnji dan?”
“Seveda, Štefanovo je. Je sosed že zjutraj odpeljal konja na blagoslov k cerkvi,” je odločno zatrdil gospod. Jasno, da silnega navdušenja nad izplenom mojega poizvedovanja med naključno izbranimi v anketi, voditelj Dnevnika ni pokazal. Vrnila sem se namreč brez omembe vrednih odgovorov, ki bi se glasili – Dan samostojnosti oz. plebiscitne odločitve. Ko danes s 34letne distance gledam na ta veliki dan, ki nam je utemeljil državo, se spomnim nadškofa Šuštarja, ki je govoril, da je Božič praznik upanja in da s plebiscitom prihaja upanje tudi za nas. In spomnim se tega anonimnega anketiranca, ki je omenil tradicijo – blagoslov konj na god Sv. Štefana, ki simbolizira trdnost vere in predanost resnici.
Tako smo nekako pred 34 leti iz ljudstva postali nacija. Veliko opravil nas na tej poti še čaka, predvsem krepitev državljanske zavesti navznoter in da se kot suveren narod z lastno državo začnemo tako vesti tudi navzven. » Srečno Sloveniji na tej poti in čestitke vsem, ki Dobro v srcu mislimo.«
Več pa v videoposnetku-
Avtor Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
The post 29. tradicionalni Božični koncert appeared first on domžalec.si.