ARTICLE AD
Zakon je bil sprejet že lani, toda šele letos postaja resničnost. S 24. aprilom 2025 bodo z vseh slovenskih polic umaknjene elektronske cigarete z različnimi okusi, ki so v zadnjih letih preplavile trg. Sadje, vanilija, mentol? Ne več. Ostane samo – tobak. In ne, ni pomembno, če vsebujejo nikotin ali ne.
Sprememba, ki jo bomo zares občutiti
Lani aprila je začel veljati zakon ZOUTPI-B (Uradni list RS št. 31/24), ki je razširil obstoječo ureditev tobačnih izdelkov tudi na elektronske cigarete – z ali brez nikotina. Ključna novost? Popolna prepoved vseh arom, razen tobačnih. Tekočine za elektronske cigarete, pa tudi posodice za ponovno polnjenje, bodo lahko vsebovale samo še eno stvar: enega od 16 dovoljenih tobačnih aromatov. Vse ostalo? Prepovedano.
„Po koncu enoletnega prehodnega obdobja, torej po 24. aprilu 2025, na slovenskem trgu ne bodo smele biti več na voljo elektronske cigarete z različnimi privlačnimi aromami,“ so povedali na Ministrstvu za zdravje.
Ampak to še ni vse. Zakon ne obravnava samo vsebine, temveč tudi pakiranje, dostopnost in oglaševanje. Gre za celovit napad na nekaj, kar je še pred nekaj leti veljalo za manjše zlo.
Zakaj? Zaradi mladih in iluzije varnosti
Ne gre zgolj za zdravje kadilcev. Gre predvsem za tiste, ki to še niso. Mlade. Učence. Dijake. Po podatkih NIJZ je v zadnjem letu elektronsko cigareto vsaj enkrat poskusilo 26 odstotkov slovenskih srednješolcev. Najpogostejši razlog? Okus. Ne tobak, temveč mango. Lubenica. Kola. Sladek dim.
„Mladi ne dojemajo elektronskih cigaret kot nevarnih. Arome ustvarjajo iluzijo varnosti – in to je izjemno nevarno,“ je dejala poznavalka.
Arome res naredijo dim bolj prijeten. Ampak – ali to pomeni, da je tudi manj nevaren? Ne. Prav nasprotno.
Vitamin E, na primer, če ga pojemo, ni problem. Ampak če ga vdihujemo v obliki aerosola, lahko povzroči hude okvare pljuč. Tudi smrt. To potrjuje poročilo CDC iz ZDA, ki je že leta 2020 povezal vitamin E acetat s primeri nenadne okvare pljuč.
In ni edini. Diacetil – snov z okusom po maslu – je bila v ZDA že pred leti osumljena povzročanja bolezni “pljuča kokic” (bronhiolitis obliterans). Poroča American Lung Association.
Potem so tukaj še saharidi, ki se pri segrevanju pretvorijo v furane in aldehide. Ter cinamaldehid (cimetova aroma), za katerega so raziskave pokazale, da lahko povzroči citotoksii citotoksi\u010ne in genotoksične učinke tudi v zelo nizkih odmerkih.
Še več omejitev: oglaševanje, embalaža, prodaja
Zakon se ne konča pri aromah. Od maja 2024 naprej vse obveznosti, ki so prej veljale samo za nikotinske izdelke, veljajo tudi za breznikotinske. Kar pomeni:
- nobenih vitaminov, kofeina, tavrina ali drugih “zdravih” dodatkov,
- prostornina embalaže za ponovno polnjenje omejena na 10 ml,
- za enkratno uporabo le 2 ml tekočine,
- seznam vseh sestavin na embalaži,
- embalaža, ki se ne sme odpreti zlahka (otroška varnost).
In prodaja? Tudi tam so pravila jasna:
- popolna prepoved prodaje mlajšim od 18 let,
- nobene prodaje na stojnicah, iz avtomatov ali preko spleta,
- prepoved oglaševanja, promocij in sponzoriranja,
- izdelkov ni dovoljeno razstavljati na policah,
- posamezniki jih ne smejo prodajati brez dovoljenja ministrstva.
Uporaba teh izdelkov pa? Ne v šolah, ne na igriščih, ne v avtomobilu v družbi otroka. In absolutno ne v zaprtih javnih prostorih.

Kaj pa trgovci? Kaj uporabniki?
Specializirane trgovine bodo ukrep občutile najbolj neposredno. Lastnik ene izmed ljubljanskih prodajaln elektronskih cigaret, ki ni želel biti imenovan, je povedal: „Zakon bo močno vplival na naše poslovanje. Aromatične tekočine so več kot 80 % naše ponudbe.“
Uporabniki medtem že iščejo rešitve. Domače mešanje tekočin. Naročanje iz tujine. Vse to je sicer možno – ampak samo na lastno odgovornost. Ker po novem mora biti vsak izdelek uradno prijavljen Ministrstvu za zdravje.
Kaj se dogaja v tujini?
Slovenija s tem ni osamljen primer. Tudi druge evropske države so se že lotile aromatičnih cigaret. Belgija in Litva sta jih že prepovedali. Irska jih bo verjetno do leta 2026. Nemčija in Francija razpravljata o enaki usmeritvi.
Ampak – slovenski zakon gre še dlje. Ne loči med vrstami cigaret, ne glede na nikotin, ne dopušča spletne prodaje. In uvaja aktivni nadzor nad izvajanjem, skupaj s carino in inšpekcijami. Poroča Tobacco Control Laws (projekt Univerze Georgetown).
Bo to sploh delovalo?
Vprašanje, ki ga zdaj zastavljajo vsi: bo zakon učinkovit ali bo ustvaril samo črni trg? Ministrstvo za zdravje verjame v prvo. „Uvedli smo še širši ukrep,“ so povedali. In dodali, da želijo s tem zmanjšati naboj privlačnosti.
Kazni za kršitelje? Visoke. Do 10.000 evrov za podjetja, do 4.000 evrov za posameznike. Ni hec.
Ampak – če se bo mladim zaradi teh ukrepov elektronska cigareta zazdela manjše frajerska in bolj nevarna? Potem morda zakon doseže svoj namen. Vse ostalo pa bo pokazal čas.
Vonj po spremembi
Z 24. aprilom 2025 bodo police slovenskih trgovin videti precej drugače. Ne bo več izbire med jagodo in mangom, ne bo sladkobnega oblaka iz sosedovega avta. Ostal bo le okus tobaka.
Morda to zveni dolgočasno. Morda je celo namenoma tako.
Ker ko stvar izgubi privlačnost – izgubi tudi uporabnike.
Vir: STA, NIJZ, CDC, American Lung Association, Tobacco Control Laws, Uradni list RS št. 31/24
Pripravil: N. Z.
The post 24. aprila bodo prepovedali te elektronske cigarete first appeared on NaDlani.si.