Ste vedeli, da kava ščiti moške pred rakom? Preverite, koliko je morate spiti

1 day ago 20
ARTICLE AD

Znanstvene raziskave vse bolj nakazujejo, da pitje kave lahko zmanjša tveganje za raka prostate – predvsem za tiste njegove oblike, ki najbolj ogrožajo življenje. A kako zanesljive so te ugotovitve? In kaj to sploh pomeni za moške – tukaj in zdaj?


Kava – več kot le jutranji ritual

Za marsikoga v Sloveniji (in širše) se dan ne začne brez skodelice kave. Ali dveh. Ali treh. Gre za ritual, za tisti znani vonj, ki nas predrami – za trenutek zase. V Ljubljani, na primer, vsaka druga oseba na poti v službo drži toplotni lonček. Po podatkih International Coffee Organization (2023) se po svetu vsak dan spije več kot dve milijardi skodelic te temne tekočine.

A zdaj se ta preprosta navada kaže še v drugi luči. Kava morda ni samo pogon za delovni dan, temveč tudi – mogoče – ščit pred eno najpogostejših bolezni moških: rakom prostate.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO, 2022) je zaradi raka prostate umrlo več kot 375.000 moških po svetu. V Sloveniji je bilo po podatkih Onkološkega inštituta v letu 2023 zabeleženih 1700 novih primerov. In bolezen pogosto poteka tiho. Brez znakov. Brez opozorila.


Kaj pravijo raziskave? Več kave – manj raka?

Študija, ki jo je leta 2011 objavil Journal of the National Cancer Institute, je postavila temelje za razmislek. 47.911 moških, spremljanih 20 let. Rezultat? Tisti, ki so dnevno spili šest ali več skodelic kave, so imeli kar 20 % nižje tveganje za razvoj raka prostate. Še bolj presenetljivo – tveganje za smrtonosno obliko bolezni se je zmanjšalo za 60 %.

In ni šlo samo za kofein. Povezava je obstajala tudi pri kavi brez kofeina. To pomeni: nekaj drugega v tej pijači očitno deluje zaščitno.


Kava lahko zmanjša tveganje za raka prostate.Kava lahko zmanjša tveganje za raka prostate.

Kaj torej deluje? Kemija v skodelici

Kava je kompleksna stvar. Vsebuje več kot tisoč spojin – med njimi antioksidante, flavonoide, polifenole … Ampak posebej zanimiva sta dve: kahweol acetat in cafestol. Oba sta prisotna predvsem v kuhani kavi – denimo turški, kot jo poznamo v Mariboru, ali pa v stari dobri džezvi pri babici v Beli krajini.

Po študiji, objavljeni v reviji Nutrition and Cancer (2020), sta ravno ti dve spojini zavirali rast rakavih celic prostate v laboratoriju. In zakaj jih ni v filtrirani kavi? Ker ju papirnati filtri enostavno ujameta.


Koliko je dovolj? Kje je meja?

Harvard School of Public Health je analizirala številne podatke. Njihova ugotovitev: že 1–3 skodelice na dan imajo lahko učinek, a največ koristi so opazili pri tistih, ki so dnevno popili štiri ali več.

Seveda – meja obstaja. Če imaš po kavi tresavico, če ti razbija srce, če ponoči buljiš v strop … verjetno ne spadaš med tiste, ki naj bi pili šest skodelic. “Vsak naj si postavi svoj prag tolerance, a jasno je, da kava ni sovražnik zdravja, temveč morda prav nasprotno, zaveznica,” je dejal prof. Edward Giovannucci, vodilni avtor harvardske študije, za The Guardian.


Kaj pa moški z diagnozo?

Tudi tu je kava v igri. Leta 2021 je revija Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention objavila študijo, ki je pokazala, da moški z že diagnosticiranim rakom prostate, ki so pili več kot štiri skodelice kave dnevno, niso le počasneje napredovali v bolezni – imeli so tudi manjše tveganje za ponovitev.

Za tiste, ki so v fazi t. i. »aktivnega opazovanja« (kar pomeni: nič zdravljenja, samo sledenje bolezni), to ni zanemarljiva informacija.


Kljub vsemu: previdno z navdušenjem

Ja, zveni obetavno. Ampak – previdno. Znanost (še) ne ponuja končnih odgovorov.

Večina teh študij je opazovalnih. To pomeni: kažejo korelacijo, ne pa nujno vzročne zveze. “Ne moremo z gotovostjo reči, da kava preprečuje rak prostate. Lahko pa rečemo, da obstoječi dokazi kažejo na zanimivo povezavo, ki si zasluži nadaljnjo pozornost,” je za BBC News leta 2023 povedala dr. Helen Rippon iz Prostate Cancer Research.

Tudi European Food Safety Authority (EFSA) opozarja: več kot 400 mg kofeina dnevno (kar je nekje 4–5 skodelic) ni priporočljivo – saj lahko pride do nespečnosti, nervoze, razdražljivosti. Kar vemo tudi brez študij, kajne?


In zdaj? Kava kot del širše zgodbe

Torej – kaj lahko naredimo? Naj začnemo vsi z dvema espressoma več?

Ne čisto. A v kontekstu zdravega načina življenja – zakaj pa ne? Če poleg tega telovadimo, se izogibamo sladkorju, jemo zelenjavo in redno hodimo na preglede (tudi na PSA, kar v Sloveniji pokriva ZZZS), potem je kava še en košček sestavljanke.

A tu se zgodba ne konča. Znanstveniki zdaj raziskujejo tudi, ali bi lahko aktivne snovi iz kave uporabili za razvoj novih zdravil. Možnosti obstajajo. A kot vedno: potrebujemo še več raziskav. Kliničnih. Strogo kontroliranih.


Ena kava – več pomenov

Na koncu dneva – kava ostaja kava. Okusna, tolažilna, družabna. In morda – le morda – tudi nekaj, kar lahko pripomore k zdravju moških.

Ni čudež. Ni zdravilo. A v poplavi slabih novic je to vsaj ena spodbudna: nekaj tako preprostega in vsakdanjega, kot je skodelica kave, bi lahko bilo korak v pravo smer.

In če nič drugega – je to dober razlog, da si jo zdajle skuhate. Mogoče v Kočevju. Mogoče v Ajdovščini. Mogoče kjerkoli. Z mislijo na zdravje – in z užitkom.


Pripravil: N. Z.

Vir: WHO, IOC, JNCI, AICR, BBC, The Guardian, EFSA, Nutrition and Cancer, Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention

The post Ste vedeli, da kava ščiti moške pred rakom? Preverite, koliko je morate spiti first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article