ARTICLE AD
Vsi si upamo kritizirati državne ustanove in njihove predstavnike, saj nam ne morejo storiti ničesar – živimo v demokraciji. Vendar si skoraj nihče ne upa kritizirati lokalne politike, čeprav je prav tam pogosto še več korupcije kot na državni ravni. Nadzorni mehanizmi so ohlapnejši, mreže poznanstev tesnejše, posledice pa hitrejše in bolj neposredne.
Kar državi ne uspe, v naši občini rešimo zlahka, saj županja zagotavlja ustrezne ukrepe tako v občinski upravi kot v javnih zavodih v lasti občine. Konkretno, v svetih zavodov imajo občani večino med izbranimi člani.
Ni nepotizma ali razpisov, kjer je kandidat vnaprej izbran. Ob vsaki upokojitvi ali odhodu zaposlenega v občinski upravi poiščejo notranje rezerve, pri čemer jim pomaga sodobna tehnologija. Tako se število zaposlenih vsako leto zmanjšuje.
Posledično je v občinski zgradbi praznih pisarn vedno več, kar že malce spominja na sosesko SPB1.
Vsa obvestila, dogodke in druge informacije, ki jih občani pričakujejo, vsakodnevno objavljajo na najbolj ažurirani in pregledni spletni strani v državi.
Županja si že vrsto let prizadeva za spremembo poslovnika Občinskega sveta Občine Domžale, da bi se občinske seje snemale in arhivirale. S tem bi občani dobili možnost ogleda sej kadarkoli, ne zgolj v živo.
Skratka – vse za večjo transparentnost!
Lokalni mediji praviloma ne postavljajo neprijetnih vprašanj – kako bi jih, če naročilnice za objave županom prijaznih prispevkov kar dežujejo? Tako smo pogosto deležni zgolj občinskih piarovskih člankov, ki ustvarjajo lažno podobo uspešnega delovanja. Nobena skrivnost ni, da je v občinskih upravah, še posebej v večjih občinah (seveda ne v naši!), korupcija še bolj izrazita, kjer župani avtokratsko vladajo.
Vsak občinski proračun je predvsem volilno naravnan, da ne rečemo “pocukran”, kar pomeni čim več občanom všečnih manjših projektov ter obenem zavlačevanje s konkretnimi projekti, ki so že leta obljubljeni. Redki večji projekti (npr. bazen) so praktično izsiljeni, saj bi njihova neizvedba že dramatično vplivala na življenje občanov.
Se nadaljuje (žal!).