Znova bomo srečali znamko televizorjev, ki so jo poznali naši starši (#video)

8 hours ago 8
ARTICLE AD

Na Dunaju smo se udeležili vnovičnega »lansiranja« znamke Thomson, ki sicer obstaja od l. 1893, vendar je bila nekaj let že klinično mrtva. Zdaj ima znova celo paleto izdelkov, v ospredju so sicer televizorji, in srečevali naj bi jih tudi v slovenskih trgovinah.

Mogoče niste vedeli, da so pred leti obstajali televizorji Nokia. Toda finska korporacija je nato odpoklicala svojo blagovno znamko iz uporabe pri najemnikih, kakršen je bil tudi HMD Global za telefone. Tako se je podjetje Streamview s sedežem na Dunaju obrnilo drugam za nadaljevanje svoje »zgodbe« in pred letom in pol obudilo francosko znamko Thomson, ustanovljeno l. 1893. Ta je po, tako je v dunajski operi zatrdil prvi mož podjetja Khaled Debs, najhitreje rastoča med proizvajalci televizorjev v več evropskih državah in se je ponekod, denimo v Franciji ter nordijskih trgih, že prebila med sedem ali celo prvih pet po tržnem deležu. »Doslej smo prodali 1,5 milijonov televizorjev, lani povečali tržni delež za sto odstotkov in prihodke za 160 odstotkov,« je našteval Debs. Po njegovih besedah imajo sicer ambicije tudi na drugih področjih, ne zgolj s televizorji. Videli smo denimo monitorje, projektorja in večpredstavnostni predvajalnik, ki bi lahko bil, ironično, celo najbolj zanimiv za širši krog kupcev od vsega predstavljenega.

Mantra podjetja je izdelovati naprave, preproste za uporabo, ki naj bi prepričale z dostopno ceno, zanimivim dizajnom in kakovostjo pri ključnih vidikih, denimo sliki. Po njihovem prepričanju so mnogi televizorji preveč kompleksni, zato jih poskušajo poenostaviti. V ponudbi najdemo različne, od najbolj osnovnih, prek QLED s kvantnimi pikami, tudi v zelo velikih diagonalah do dveh metrov in pol, do novih mini LED in OLED na vrhu. Mimogrede, ta model dobi naslednika še pred koncem leta. Večina televizorjev temelji na operacijskem sistemu Google TV, za določene trge so na voljo tudi različice z Amazon Fire TV in po novem še platformo Tivo.

Modeli Mini LED z osveževanjem 144 Hz so verjetno najbolj zanimivi, gre pa za dokaj osnovne zaslone z 240, 576 ali 720 območji lokalnega zatemnjevanja, odvisno od diagonale, ki je lahko 139, 164 ali 189 cm. Po drugi strani sta dva od štirih priključkov HDMI vrste 2.1 in na voljo je podpora za format slike Dolby Vision. Oblikovanje je dokaj minimalistično in osrednje stojalo všečno. Bolj kot stranski nogi pri OLED-u.

Od televizorjev sta več pozornosti pritegnila prozorni Lucid, skozi katerega se dejansko vidi skozi z druge strani, kjer ne prikazuje slike, in pa linija premičnih, baterijsko napajanih Go TV. Ti imajo vrtljiv zaslon na dotik z diagonalo 82 cm na stojalu in kolesih, tako da jih je mogoče prosto premikati in lahko delujejo brez napajanja v bližini. Novi Go TV Plus za tisoč evrov v primerjavi s prvo generacijo, ki je stala šeststo evrov, nudi ločljivost 4K namesto zgolj HD, bolj robustno in elegantno stojalo ter do štiri ure delovanja na baterije.

Manjše presenečenje je, kot rečeno, večpredstavnostni predvajalnik Cast 150 s sistemom Google TV, ki na prvi pogled izgleda, kot bi obudili Google Chromecast 4K. Če bo cena prava, zna biti dobra alternativa za vse, ki se jim zdi novi Google Streamer predrag. Ta izdelek bomo v kratkem podrobneje preizkusili.

Omeniti velja še projektorja iz linije Go Project, oba z vgrajeno baterijo. Vega je povsem prenosni na podstavku, ki omogoča prilagajanje padanja snopa, z največjo svetilnostjo 350 lumnov, Sirius pa z ultra kratko projekcijo in svetilnostjo 600 lumnov.

Kaj od tega bi lahko prišlo v slovenske trgovine in za kakšne cene, še ni znano, ambicija novih lastnikov znamke Thomson pa je dodatna širitev in tekmovanje z uveljavljenimi znamkami, kar nikakor ne bo lahko.  

The post Znova bomo srečali znamko televizorjev, ki so jo poznali naši starši (#video) appeared first on Tehnozvezdje.

Read Entire Article