Znate pravilno obrezati baziliko, da bo rastla še naprej?

1 day ago 16
ARTICLE AD

Bazilika je ena izmed najbolj priljubljenih zelišč v domačem vrtičku. Njena značilna aroma spominja na poletje, mediteransko kuhinjo in sveže pripravljene jedi, v katerih se pogosto znajde kot glavna zvezda. Vendar večina tistih, ki jo goji na balkonu ali na okenski polici, prej ali slej naleti na vprašanje: kako obrezati baziliko, da ne bo ovenela, temveč pognala še več novih listov?

Napaka pri obrezovanju lahko pomeni začetek konca rastline. Pravilen rez pa poskrbi, da se bazilika razraste v bujno grmovnico, ki jo boste lahko obirali vse do pozne jeseni. Trik je v razumevanju njenih naravnih vzorcev rasti – in v natančnosti pri obrezovanju.

Cvetenje bazilikeCvetenje bazilike

Kako bazilika pravzaprav raste?

Bazilika ima rastno točko na vrhu vsakega poganjka. To pomeni, da kadar odrežete vrh, rastlina preusmeri svojo energijo v stranske poganjke, kar ji omogoča, da se zgosti in razraste. Če pa liste trgamo le posamezno ali neenakomerno, se rast ustavi in bazilika hitro preide v cvetenje – to pa pomeni konec njenega okusa.

Kako delujejo rastni vozli

Rastni vozli so mesta, kjer iz stebla izraščajo listi ali poganjki. Ko baziliki odrežete vrh tik nad vozlom, iz spodnjih listov hitro pognata dve novi veji. S tem ne le spodbudite rast, ampak poskrbite tudi za bolj gosto obliko rastline.

Kdaj začeti s prvim obrezovanjem

Veliko vrtičkarjev se zadržuje pred prvim rezom, saj se bojijo, da bodo rastlino poškodovali. A obratno – če tega ne storite dovolj zgodaj, se bazilika razvleče v višino, postane krhka in cveti prehitro. Najboljši čas za prvo obrezovanje je takrat, ko ima rastlina vsaj tri do štiri pare listov.

Obrezovanje med rastno sezono

Ne čakajte, da bazilika začne kazati znake staranja. Redno in sistematično obrezovanje je ključ do uspeha. Najbolje je, da to počnete vsak teden ali vsaj na deset dni. S tem zagotovite, da se energija preusmerja v nove poganjke.

Najpogostejše napake pri obrezovanju

Trganje posameznih listov

To je ena najbolj pogostih napak. Ko trgamo le spodnje ali posamezne liste, baziliki onemogočimo bujno rast. Rez mora biti narejen z namenom – da se odstrani celotni zgornji del stebla nad vozlom.

Prepozno obrezovanje

Bazilika, ki že cveti, bo izgubila svojo aromo. Cvetenje pomeni, da rastlina preide v reproduktivno fazo, kar vodi v upad kakovosti listov. Če se cvetni poganjki že razvijajo, jih nemudoma odstranite, s čimer lahko nekoliko podaljšate življenjsko dobo rastline.

Uporaba škarij

Pri obrezovanju je natančnost ključna. Uporabljajte čiste, ostre škarje ali nož, da ne poškodujete tkiva rastline. Razcefran rez je odprto vabilo za bolezni in škodljivce.

Zelena bazilikaZelena bazilika

Pravilna tehnika obrezovanja korak za korakom

Poiščite rastni vozel

Na vsakem steblu poiščite mesto, kjer izrastejo dva stranska lista. To je rastni vozel. Rez naredite tik nad njim, pod kotom, da voda ne zastaja na rezu.

Ne režite preblizu dna

Vedno režite zgornji del rastline. Spodnji del bazilike naj ostane nedotaknjen, saj tam poteka glavno kroženje sokov.

Obrežite več stebel naenkrat

Namesto enega stebla obrežite hkrati več vršičkov, saj bo rastlina tako hitreje razvila simetrično in grmičasto obliko.

Kako spodbuditi večjo pridelavo listov

Bazilika najbolje uspeva, če ima dovolj toplote, svetlobe in vlage. A brez obrezovanja tudi najbolj optimalni pogoji ne bodo dovolj. Če rastlina dobi pravo količino sonca (vsaj 6 ur na dan) in redno vodo, jo boste lahko obirali znova in znova. Pravilna kombinacija obrezovanja in zalivanja je ključ do obilne žetve.

Odstranite cvetne poganjke takoj, ko jih opazite

Bazilika cveti hitro – še posebej v vročem in suhem vremenu. Cvetne stebla odrežite takoj, da rastlina ne izgublja energije v proizvodnjo semen. Tako ohranite polno aromo in svežino listov.

Uporabite liste takoj ali jih shranite pravilno

Baziliko lahko zamrznete, pretvorite v pesto ali posušite, a najbolje je, da jo uporabite svežo. Če je ne boste uporabili takoj, jo shranite v kozarec z vodo na sobni temperaturi, nikakor pa je ne postavljajte v hladilnik – tam hitro oveni.

Kako ohraniti baziliko vse do jeseni

Z rednim obrezovanjem, odstranjevanjem cvetov in ustrezno nego lahko baziliko gojite od zgodnje pomladi pa vse do prvih hladnih dni. Če jo imate v loncu, jo lahko v septembru prestavite v notranjost in nadaljujete z gojenjem še naprej. V zaprtem prostoru bo potrebovala dodatno svetlobo, idealno z umetno LED osvetlitvijo.

Objava Znate pravilno obrezati baziliko, da bo rastla še naprej? se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article