Znanost že leta poskuša razumeti, kaj povzroča lakoto naših možganov. Zdaj smo bližje temu, da bi ugotovili

18 hours ago 9
ARTICLE AD

Nevroestrogeni so hormoni, ki jih proizvajajo možgani

Čeprav smo se v zadnjih letih o njih veliko naučili, je njihovo delovanje še vedno skrivnost.

V zadnjih letih smo doživeli napredek pri preučevanju hormonov, odgovornih za uravnavanje našega apetita in občutka sitosti, hormonov, kot so tisti, ki iz želodca v možgane prenašajo informacijo, da smo porabili svoj obrok hrane in lahko nehamo. Zdaj pa smo enega od teh hormonov odkrili na nepričakovanem mestu, v hormonih, ki smo jih doslej povezovali predvsem z razmnoževanjem.

Od želodca do možganov. Japonska skupina raziskovalcev je našla povezavo med nevroestrogeni in uravnavanjem apetita

Nevroestrogeni. Estrogeni so hormoni, ki jih običajno povezujemo predvsem z žensko reprodukcijo. V tem okviru uravnavajo vidike, kot sta razvoj in ohranjanje ženskih spolnih značilnosti. Vendar ima ta „družina“ hormonov številne člane, ki pokrivajo tudi druge kontekste.Na primer fitoestrogeni, ki jih proizvajajo rastline, ali nevroestrogeni. Slednji nastajajo v možganih, kot pove že njihovo ime, in so do zdaj predstavljali skrivnost v naši biokemiji, saj ne vemo, kakšne so njihove natančne funkcije.

Iskanje odgovora. Ekipa je natančno raziskala vlogo teh možganskih hormonov. V ta namen so v laboratoriju uporabili miši. Primerjali so več skupin miši, med katerimi so bile nekatere brez sposobnosti proizvajanja estrogena; in druge, pri katerih je bila proizvodnja nevroestrogena zavirana. Slednje so dosegli z odstranitvijo aromataze, encima, ki ga možgani uporabljajo za sintezo teh hormonov.Ugotovili so, da je skupina miši brez jajčnikov in brez aromataze pokazala večjo telesno maso in večjo porabo hrane v primerjavi s kontrolnimi mišmi. Ekipa je nato reaktivirala gen, povezan z aromatazo, in tako encim vrnila v njihove možgane. Ugotovili so, da so miši zaužile manj hrane.

MC4R. Ekipa je ugotovila, da se je pri miših, ki jim je bila vrnjena sposobnost sinteze aromataze in s tem nevroestrogenov, „izrazito povečalo“ izražanje receptorja melanonortin 4 (MC4R), receptorja, za katerega je znano, da ima vlogo pri uravnavanju uživanja hrane.

Na podlagi tega je ekipa sklepala, da so nevroestrogeni, ki nastajajo z aromatazo, vključeni v izražanje receptorja in da so prav zaradi tega lahko „zatrli“ občutek lakote.

Vloga leptina. Študija, pojasnjuje odgovorna ekipa, je pokazala tudi, da lahko nevroestrogeni povečajo tudi odzivnost možganov na leptin, enega od hormonov, za katerega funkcijo smo že vedeli, da je povezana z uravnavanjem apetita.

„Opazili smo, da so se miši z obnovljenimi nevroestrogeni učinkoviteje odzivale na zdravljenje z leptinom,“ je v sporočilu za javnost pojasnil soavtor študije Takanori Hayashi. „Razlog za to je lahko, da nevroestrogen okrepi naravni odziv telesa na mehanizme, ki zavirajo apetit.

Podrobnosti študije so bile objavljene v članku v reviji The FEBS Journal.

Cilj zdravljenja. Ekipa, ki je pripravila študijo, navaja možnost, da bi to odkritje lahko odprlo nove terapevtske poti, usmerjene v razvoj zdravljenja hujšanja.

Opozarjajo tudi na možnost, da bi nam razumevanje fiziološke funkcije nevroestrogena lahko pomagalo najti načine za natančnejše uravnavanje estrogena v našem telesu, na primer v okoliščinah, kot sta menopavza ali po porodu.

To težavo smo že rešili:

The post Znanost že leta poskuša razumeti, kaj povzroča lakoto naših možganov. Zdaj smo bližje temu, da bi ugotovili appeared first on Little Saturday.

Read Entire Article