ARTICLE AD
Eden od odmevnejših incidentov se je zgodil konec januarja v cerkvi v Radencih, kjer je neznani storilec odtujil denar. Policija je objavila fotografije osumljenca in pozvala javnost k pomoči pri identifikaciji.
FRANKOLOVO – Več kot mesec dni so cerkve na Slovenskem spet tarča vlomilcev. Poročali smo, da so se spravili na cerkve v Mokronogu, Loki pri Zidanemu Mostu in Gabrijelah. Danes pa spet!
„Ponoči so vlomili v frankolovsko cerkev in jo ropali. Spravili so se tudi na pušico za Karitas. Ne en vlom, temveč naše lepo Frankolovo je ponoči preživelo roparski pohod. Poleg farne cerkve so lopovi vlomili še v podružnično cerkev in v vsaj en zasebni avto na poti k podružnici. Iskali so zgolj denar. PAZITE SE IN OPAZUJTE! Zaradi zaprtja tunelov na avtocesti se ponoči skozi Frankolovo vali čuda vozil od drugod – to bi lahko bil možen vir teh lopovščin. Sicer pa se vlomi v cerkve v okolici Celja dogajajo že od Velike noči,“ je na Facebooku zapisal znani duhovnik Branko Cestnik, ki vodi faro Frankolovo.
V letu 2025 so se v Sloveniji zgodili primeri tatvin v cerkvah, kar je sprožilo zaskrbljenost glede varnosti verskih objektov. Eden od odmevnejših incidentov se je zgodil konec januarja v cerkvi v Radencih, kjer je neznani storilec odtujil denar. Policija je objavila fotografije osumljenca in pozvala javnost k pomoči pri identifikaciji.
Kako ukrepati?
Čeprav so cerkve tradicionalno veljale za varna mesta, so postale tarča posameznikov, ki izkoriščajo njihovo odprtost in dostopnost. Policija je v odziv na to okrepila nadzor in pozvala verske skupnosti k večji previdnosti ter uvedbi dodatnih varnostnih ukrepov.
Varnostni strokovnjaki priporočajo namestitev nadzornih kamer, izboljšanje osvetlitve okoli cerkvenih objektov ter sodelovanje z lokalnimi skupnostmi za povečanje varnosti. Poudarjajo tudi pomen ozaveščanja obiskovalcev o previdnosti in poročanju o sumljivih dejavnostih.
Verske skupnosti so začele razmišljati o dodatnih ukrepih za zaščito svojih objektov in vernikov. Poleg tehničnih rešitev se poudarja tudi pomen skupnostnega sodelovanja in preventive. Čeprav so primeri tatvin v cerkvah še vedno razmeroma redki, služijo kot opomin, da je treba nenehno skrbeti za varnost in zaščito vseh javnih prostorov, vključno z verskimi objekti. S skupnimi prizadevanji lahko zagotovimo, da bodo cerkve ostale varna mesta za vse vernike in obiskovalce.
Pripravil: Nadlani.si
Foto: www
The post Znani slovenski župnik: “Poleg farne cerkve so lopovi vlomili še v podružnično cerkev!“ first appeared on NaDlani.si.