ARTICLE AD
Občina Krško se po zdravstvenih kazalnikih za leto 2023, ki jih je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), sooča z višjo umrljivostjo in prekomerno težo otrok. Pozitivno pa od slovenskega povprečja odstopa po visokem deležu pomoči na domu, precepljenosti proti ošpicam in stopnji hospitalizacij zaradi klopnega meningoencefalitisa.
V Mestni občini Krško so zabeležili statistično pomembno višjo umrljivost od povprečja v državi. V obdobju od 2019 do 2023 je v občini v povprečju letno umrlo 997 ljudi na 100.000 prebivalcev, medtem ko je bilo državno povprečje 922. Tudi indeks prirasta prebivalstva je bil v letu 2023 nižji od povprečja. Znašal je 1,6, medtem ko je bilo povprečje v celotni Sloveniji 3,3.
Pri posameznih kazalcih zdravja je občina najbolj odstopala po deležu otrok s prekomerno težo. Prekomerno težo je imelo 32 odstotkov osnovnošolskih otrok in mladostnikov, starih od šest do 15 let, medtem ko je bilo državno povprečje 23 odstotkov. Je bil pa telesni fitnes otrok v občini nekoliko višji od državnega povprečja.
Pomembno je občina odstopala tudi pri prometnih nezgodah, ki jih povzročijo vinjeni vozniki. Takšnih je bilo 13,3 odstotka vseh nesreč v občini, medtem ko je bilo slovensko povprečje 8,4 odstotka. So pa v občini v primerjavi z državnim povprečjem zabeležili nekoliko manj bolezni, ki jih je mogoče neposredno pripisati alkoholu.
Pri stopnji delovne aktivnosti so se v občini odrezali nekoliko bolje od slovenskega povprečja, slabši pa so bili pri bolniških odsotnostih.
Med pozitivnimi kazalniki izstopa predvsem kazalnik o zagotavljanju pomoči na domu. Te je bilo v Krškem v letu 2023 deležnih 3,2 odstotka ljudi, starih 65 ali več let, medtem ko je bilo slovensko povprečje 1,9.
Pomembno je občina odstopala tudi pri precepljenosti otrok proti ošpicam, saj je bila ta skoraj 95-odstotna, slovensko povprečje pa je bilo 89-odstotno, pa tudi pri hospitalizacijah zaradi klopnega meningoencefalitisa, ki jih v občini praktično ni bilo.
V Krškem so od leta 2017 do 2023 beležili več odkritega novega raka in umrljivosti zaradi te bolezni od slovenskega povprečja, vendar odstopanje ni bilo bistveno. Je pa občina bistveno odstopala pri odzivih na vse tri presejalne teste za odkrivanje raka (Svit, Zora in Dora), kjer je bila odzivnost prebivalstva pomembno nižja od povprečja v državi.