ARTICLE AD
Ameriški State Department pripravlja proračunski predlog, ki bi drastično zmanjšal prispevke ZDA v proračun Združenih narodov, zadnje dni poročajo ameriški mediji. Sekretariat ZN zavrača komentarje teh navedb, po neuradnih podatkih pa v svetovni organizaciji vlada velika zaskrbljenost, ker bi bile med drugim ogrožene vse njene mirovne operacije.
Washington Post je v začetku tedna poročal o internem dokumentu direktorja za proračun v State Departmentu Douglasa Pitkina glede proračuna za leto 2026, ki predvideva zmanjšanje letnega proračuna agencije za 48 odstotkov v primerjavi s sedanjim na okrog 28 milijard dolarjev. Mednarodne organizacije bi ostale brez 90 odstotkov dosedanjih sredstev ZDA, pri čemer bi ameriška plačila v proračun ZN za mirovne operacije povsem ukinili.
Dokument predvideva ohranitev financiranja nekaterim agencijam ZN, kot je Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA), ki jo ZDA potrebujejo za nadzor iranskih jedrskih aktivnosti. Denar bo zagotovljen tudi Mednarodni organizaciji za civilno letalstvo (ICAO), Organizaciji za prepoved kemičnega orožja (OPCW), ki opravlja delo v Siriji in Mednarodni organizaciji za pomorstvo.
“Videl sem članek in ga prebral. Mislim, da boste razumeli, če ne bom komentiral dokumenta, ki je del notranjih razprav v ameriški vladi,” je v torek na novinarsko vprašanje odgovoril tiskovni predstavnik generalnega sekretarja ZN Stephane Dujarric.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je že marca sprožil načrt “UN80 Initiative” za izboljšanje učinkovitosti svetovne organizacije v pričakovanju zmanjšanja prispevkov ZDA. Generalna skupščina ZN bo o načrtu, ki predvideva odpuščanja, predvidoma razpravljala julija.
ZDA že sedaj dolgujejo v redni proračun ZN skoraj 1,5 milijarde dolarjev in 1,18 milijarde dolarjev proračunu za mirovne operacije, poroča medij PassBlue, ki se sklicuje na neimenovani vir v ZN.
ZDA morajo plačati 26,15 odstotka proračuna za mirovne operacije in 22 odstotkov rednega letnega proračuna ZN. Za ZDA je Kitajska z 20 odstotki rednega proračuna in 15,25 odstotki za mirovne operacije. Celotni EU je za primerjavo odmerjeno 24 odstotkov za redni proračun.
ZDA so z ukinitvijo agencije za mednarodno pomoč (Usaid) že povzročile odpuščanja v agenciji ZN za pomoč beguncem (UNHCR). Ameriški predsednik Donald Trump je kmalu po začetku drugega mandata podpisal tudi izvršni ukaz o izstopu ZDA iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki bo zato ostala brez milijarde dolarjev.
Mednarodna organizacija za migracije je letos odpustila 25.000 delavcev in med drugim ustavila program reintegracije Haitijcev, ki jih ZDA pošiljajo domov. Trumpova vlada namerava odvzeti začasni zaščiteni status pred deportacijo skupaj 500.000 Haitijcem, poroča specializirani medij PassBlue.
ZDA že sedaj nasprotujejo formuli za financiranje hibridne mirovne misije Afriške unije in ZN v Somaliji, kjer so aktivne skrajne islamske teroristične skupine, kot je Al Šabab. AU želi, da ji ZN plačajo 90 odstotkov stroškov, čemur ZDA nasprotujejo. Predstavnik ZDA je na zasedanju Varnostnega sveta ZN o Kosovu dejal, da je misija Unmik preživeta in jo je potrebno zapreti.
ZDA še vedno nimajo veleposlanika oziroma veleposlanice v ZN, misijo pa trenutno vodi namestnica Dorothy Shea, ki je profesionalna diplomatka. Trump je nameraval v New York poslati newyorško kongresnico Elise Stefanik, vendar jo potrebuje v Washingtonu zaradi tesne republikanske večine v predstavniškem domu. Kot možen kandidat za položaj veleposlanika se trenutno neuradno omenja nekdanji veleposlanik ZDA v Izraelu v času prve Trumpove vlade David Friedman.