ARTICLE AD
Navedbe Slovenskega društva avtostroke (SDA), ki je danes Zavarovalnico Triglav prijavil na AVK zaradi domnevne zlorabe prevladujočega položaja na trgu avtomobilskih zavarovanj, so netočne in zavajajoče, pravi Zavarovalnica Triglav. Zanika, da bi imela prevladujoči položaj na trgu in da se s pogodbenimi serviserji ne bi želela dogovarjati.
Kot so STA povedali v Zavarovalnici Triglav, so bili o vložitvi prijave na Javno agencijo RS za varstvo konkurence (AVK) seznanjeni iz medijev. Navedbe SDA so netočne, ne odražajo dejanskega stanja in so zavajajoče, pravijo.
Še posebej so presenečeni nad navedbami o domnevnem prevladujočem položaju zavarovalnice na trgu. “Zavarovalnica na trgu avtokleparskih in avtoličarskih storitev v Sloveniji namreč nima prevladujočega položaja, tako da so kakršnikoli očitki s katerimikoli ravnanji v celoti neutemeljeni,” so zapisali in dodali, da bodo nastalo situacijo preučili in izvedli vse potrebne korake, da zaščitijo interese svojih strank, partnerjev in drugih deležnikov ter zavarovalnice kot celote.
Zavedajo se doprinosa dobrega partnerskega odnosa h končni izkušnji strank, čeprav delujejo v zahtevnem gospodarskem okolju in na izjemno konkurenčnem trgu, poudarjajo. “S partnerskimi servisnimi podjetji, ki so prisotni v vseh slovenskih regijah in predstavljajo znaten del ponudnikov avtokleparskih in avtoličarskih storitev, se zato vseskozi individualno pogajamo o načinu in vsebinskih okvirih sodelovanj,” trdijo.
Tako po lastnih navedbah kontinuirano prilagajajo tudi vse pogodbene podrobnosti (npr. o pravilih, obsegu sodelovanja, količinskih in cenovnih okvirih), o katerih se individualno dogovarjajo glede na specifiko posameznega partnerstva. Pri tem v celoti upoštevajo in sledijo vsem zahtevam veljavne zakonodaje in dobrih poslovnih običajev ter izpolnjujemo pogodbene obveznosti do svojih strank in poslovnih partnerjev, s katerimi imajo “neposreden in reden dialog glede njihovih morebitnih vprašanj in pobud”, pravijo.
Poudarjajo, da imajo njihove stranke na voljo razvejano mrežo pogodbenih servisov (pooblaščenih in nepooblaščenih) po vsej Sloveniji, za popravilo vozila pa lahko izberejo tudi servis, ki z njihovo zavarovalnico nima sklenjene pogodbe.
“V obeh primerih je zavarovalnica dolžna ravnati skrbno in v korist svojih zavarovancev oziroma oškodovancev ter kriti le stroške odprave nastale škode, ne pa katerihkoli stroškov popravila, ki bi presegali nastalo škodo. S tem je zagotovljena tudi enakopravna obravnava vseh ponudnikov avtokleparskih in avtoličarskih storitev na trgu,” so še navedli v Triglavu.
SDA je prijavo na AVK vložila, potem ko se po navedbah društva vodstvo zavarovalnice ni bilo pripravljeno pogovarjati o višini urnih postavk, ki jih priznavajo pogodbenim avtoserviserjem. Kot trdijo v društvu, so urne postavke prenizke in ne pokrijejo niti osnovnih stroškov delovanja servisov.
Društvo med drugim očita tudi neizplačevanje nespornega dela škode v zakonsko določenih rokih, kar ogroža likvidnost podjetij, ter vsiljevanje popustov na vgrajeni material in rezervne dele. V društvu trdijo, da zavarovalnica ob cenitvi škode stranke preusmerja na tiste servise, s katerimi ima sklenjene pogodbe, čeprav naj bi stranke prosto odločale, katerega serviserja bodo izbrale za popravilo.