ARTICLE AD BOX
Serija Cassandra nekaterim ne bo všeč, ker v njej ni ničesar, kar »dela« ameriško produkcijo veliko. Zgodba ne žali inteligence gledalca in je daleč od »rollercoasterja« plehkih prizorov, ki so privlačni, a jih skoraj takoj pozabiš. Tukaj gre za nekaj čisto drugačnega!
Nima smisla izdati preveč o dogajanju, kajti tokrat bi to še kako uničilo užitek. In to zelo! Bistvo je, da zgodbo spremljate, pri tem razmišljate in ste nato presenečeni, v katero smer gre. Torej povem zgolj osnove. Štiričlanska družina se vseli v zapuščeno podeželsko hišo, zgrajeno v sedemdesetih letih, za katero se izkaže, da je bila sploh prva pametna. Povsod so starikavi zasloni, v kleti ogromen strežnik z magnetnimi trakovi, tu pa je še vsestranski robot, ki ima namesto glave ekran s katodno cevjo. Navdušeni najstnik Fynn prižge strežnik in po petdesetih letih se prebudi pomočnica Cassandra. Hitro se izkaže, da ni zgolj skupek tehnike. Na plano pridejo tudi skrivnosti o tem, kako so jo izdelali.
Zgodba je povezana s trenutno zelo aktualno temo. Umetno inteligenco, ki se izpridi. Cassandra, narejena za pomoč družini pri vsakodnevnih opravilih in življenju nasploh, se moteče naveže na stanovalce. Pravzaprav ona odloča o marsičem, zato se stvari obrnejo v grozljivo smer. To je hkrati razlog za odličnost serije.
Čeprav se zgodba iz epizode v epizodo stopnjuje in ubira nepričakovane poti, se mi je občasno, v uro trajajočih delih, vseeno prikradel črviček dolgočasja. Ampak to je verjetno posledica navajenosti na ameriško produkcijo, ki je vse pogosteje narejena na »prvo žogo«. Torej moja težava. Predlagam, da se, če se vam kaj takšnega pripeti, zavestno pretolčete skozi takšne prizore. Ne bo vam žal, kajti če ne bo kakšnega presenečenja, bo serija uvrščena med deset najboljših letošnjega leta.
Najboljše pri seriji je, da hkrati vzbudi več čustev. Začne se kot drama, osredotočena na dinamiko in travme družine, ki se vseli v nov dom ter se obenem sooča s travmatično izgubo. Medtem ko so ostali navdušeni nad domačo pomočnico, je mati Samira previdna. Moti jo njeno nenavadno vedenje, ki je daleč od vedenja računalniškega sistema, narejenega za brezpogojno izpolnjevanje ukazov in zagotavljanje, da nikomur ne škoduje. Sledi presenečenje – iz epizode v epizodo serija spreminja žanre in postaja vse bolj »temačna«, dokler ne preide v grozljivko. Pomočnica Cassandra je resnično srhljiva, saj v umetno inteligenco vnese skoraj hipnotično prisotnost, zaradi česar se sprašujete, ali naj se je bojite ali se ji smilite. In medtem ko ima družinska predstava svoje vzpone in padce, je zgodba sama tako prepričljiva, da bo marsikoga zasvojila.
Kaj: nemška znanstvenofantastična serija Cassandra.
Kje: pretočnik Netflix
Ocena 3,7: Sveža, razburljiva zgodba in kakovostna produkcija sta njena največja aduta. Škoda, da je dogajanje na trenutke razvlečeno in dolgočasno.
Priporočilo: Nasilja, vsaj preveč nazornega in nepotrebnega, ne boste zasledili, prav tako ne grdega govorjenja ali spolnosti. Ostane srhljivost, povezana z nepredvidljivostjo, ki zna odgnati kakšnega gledalca.
The post Zaradi VZNEMIRJENJA sem ugasnil svojo pomočnico! appeared first on Tehnozvezdje.