Zapuščene smuči sprožile reševalno akcijo: pet žrtev plazu v švicarskih Alpah

4 hours ago 6
ARTICLE AD

ZERMATT, ŠVICA – Smuči brez lastnikov. Pet trupel. In ledena tišina nad Eagle Glacierjem.

Sobota, 24. maja 2025, se je v visokogorju nad Zermattom končala s srhljivim odkritjem – ki je šele začetek dolge preiskave. Dva alpinista, med vzponom na goro Rimpfischhorn, nista našla zgolj zapuščenih smuči. Našla sta vprašanja brez takojšnjega odgovora – in sprožila iskalno akcijo, ki je dan pozneje razkrila tragedijo.


Smuči na višini 4000 metrov – brez ljudi, brez sledi

Na okoli 4000 metrih nadmorske višine, v okolici švicarske gore Rimpfischhorn (4.199 m), sta gorska alpinista naletela na štiri pare smuči. Nenavadno postavljeni, brez vidne poti navzgor – ali navzdol. »Smuči so bile tam, sledi pa nikjer,« so poročali lokalni reševalci, ki jih je poklicala prav ta dvojica. Po vrnitvi s ture – smuči so bile še vedno tam. Brez ljudi.

To je bil alarm. In v gorah alarm pomeni takojšnje ukrepanje.

Kot poroča Reuters, so že nekaj ur pozneje v dolini posredovali pripadniki gorske reševalne službe. Z njimi tudi helikopter Air Zermatt, ki je pregledal ledenik Eagle (Adlergletscher), eno bolj nevarnih področij v regiji – znano po pogostih snežnih plazovih.


Trupla so bila tam. In še nekaj drugega

Naslednji dan je helikopterska ekipa opazila plazni stožec – ledeno gmoto, prepredeno z razpokami in razsutimi snežnimi plastmi. Tam so bila trupla treh smučarjev. Ležali so raztreseni, približno 500 metrov pod sedlom, kjer so bile najdene smuči. Še dva turna smučarja so našli 200 metrov višje – na izpostavljenem snežnem grebenu.

Pet smučarjev. Pet smrtnih izidov.

Peti par smuči je bil tam – višje, med skalami. »Zdaj vemo, da je šlo za skupino petih,« poroča švicarski SRF. Reševalci so potrdili, da je vseh pet oseb umrlo še pred prihodom ekip. Poškodbe so bile očitno posledica plazne sile – nepreklicna obsodba narave.

Fotografija je simbolična.

Kdo so bili ti ljudje?

To vprašanje – še vedno brez odgovora. Švicarska kantonalna policija iz Valaisa je sporočila, da identifikacija žrtev še poteka. Nacionalnosti niso razkrili. Prav tako ne, ali so bili domačini, tujci, turisti. Ni jasno, ali so bili del organizirane skupine ali samostojni smučarji.

V vsakem primeru pa to spreminja izid. Prazne smuči so zdaj dobile zgodbo. In tragedijo.

Državno tožilstvo je odprlo preiskavo, ki naj bi – med drugim – preverila, ali so bili udeleženi ustrezno opremljeni, ali so upoštevali vremenske napovedi in predvsem – ali je bil plaz pričakovan ali naključen.


Turno smučanje? V Alpah pogosto romantično. Včasih pa usodno.

Rimpfischhorn ni nedolžna gora. Je ledeniški vrh med Zermattom in Saas Feejem, pogosto označen kot “idealna izbira za napredne turne smučarje”. A ta “ideal” ima ceno.

Poročila švicarskega SAC (Schweizer Alpen-Club) že več let opozarjajo, da so ledeniške razmere tam spremenljive, plazovi pa hitri. Posebej v pozni pomladi, ko se sneg zmehča, temperature nihajo, zmrzal ponoči pa ni več zanesljiva.

»To ni kraj za nepremišljene odločitve,« je v intervjuju za NZZ pred dvema letoma dejal vodnik Ernst Biner iz Zermatta. »Tam ne smeš podcenjevati ničesar – niti sončnega dne.«


Vremenske razmere?

Zadnje tedne je bilo vreme v švicarskih Alpah… nihajoče. Po poročilu MeteoSwiss je območje 19. in 20. maja zajelo novo sneženje – višje ležeče predele (nad 3000 m) je prekrilo več kot 50 cm svežega snega. Na nekaterih območjih je bil veter tako močan, da je ustvarjal kornise – viseče snežne previsne mase, ki so lahko zelo nestabilne.

Kaj to pomeni?

Plaz je lahko sprožil eden sam korak. Ali pa morda niti to ne – zgolj sonce, ki je popustilo večdnevno zmrzal.

The Guardian poroča, da so podobni plazovi v regiji že povzročali smrtne žrtve – nazadnje aprila 2024, ko je plaz pod Weisshornom zasul trojico francoskih smučarjev.


Zakaj so bili sami?

To vprašanje zdaj skrbi mnoge. Skupina petih smučarjev – brez spremljevalcev, brez gorskega vodnika. V Švici sicer ni obvezno, da imaš spremstvo, a za takšno turo… je priporočljivo.

Kot opozarjajo pri Swiss Alpine Rescue, “tudi izkušen smučar se v trenutku lahko znajde v pastirju lastnih odločitev.” In prav zato se postavlja vprašanje, ali je šlo za neodgovorno tvegano odločitev – ali pa so zgolj imeli nesrečo.


Kako pogosto se to zgodi?

Pogosteje, kot bi si želeli. Po uradnih podatkih švicarske gorske reševalne službe (Alpiner Sicherheitsbericht 2024) je bilo v letu 2023 v Švici več kot 240 nesreč pri turnem smučanju. Od teh jih je 18 končalo s smrtnim izidom. Večina v regijah Valais in Bernskih Alp.

In vzrok? V 80 % primerih – plaz.

To so podatki, ki si jih običajni turist redko ogleduje pred začetkom svoje ture.


Kaj zdaj?

Za svojce – čakanje. Za policijo – preiskava. Za domačine – šok. Za reševalce? Rutina, ki se je – kljub profesionalnosti – nikoli ne navadiš.

“Ko priletiš na kraj in vidiš le smuči… ti je jasno. Telo najdeš kasneje. Ampak veš, da bo tam,” je pred leti za Blick dejal Hansruedi Furrer, izkušen gorski reševalec iz regije Valais.


Vir: Reuters, The Guardian, SRF, MeteoSwiss, SAC, Alpiner Sicherheitsbericht 2024

Pripravil: N. Z.

The post Zapuščene smuči sprožile reševalno akcijo: pet žrtev plazu v švicarskih Alpah first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article