Žalska občina neuspešna na razpisu za ureditev Spektacijeve grobnice

3 days ago 5
ARTICLE AD

Občina Žalec je v sodelovanju s partnerji projekt ureditve Spektacijeve grobnice v Rimski nekropoli prijavila na javni razpis ministrstva za kulturo, vendar projekt ni bil izbran za sofinanciranje. Projekt je namreč prejel 90 od možnih 100 točk, kar ni bilo dovolj za izbor, saj so bili za sofinanciranje izbrani projekti z 98 ali več točkami.

Kot so za STA povedali na žalski občini, iz sklepa ministrstva za kulturo izhaja, da je na javni razpis prispelo 50 formalno popolnih vlog, najvišje možno število točk po merilih za izbor je bilo 100. Za sofinanciranje je bil določen minimalni kriterij 50 točk.

Žalski projekt je bil formalno popoln in je po posameznih merilih za ocenjevanje dosegel skupno število 90 točk, vendar je vloga dosegla manj točk od najnižjega seštevka 98 točk, ki je pomenil uvrstitev v izbor in možnost sofinanciranja glede na razpoložljiva finančna sredstva.

Iz ocenjevalnega lista je razvidno, da projekt Ureditev arheološkega parka v Šempetru-Spektacijeva grobnica ni prejel 10 točk, saj za projekt ni bila izdelana projektna dokumentacija za izvedbo gradnje.

Občina Žalec je na podlagi nujne izvedbe racionalizacije omenjenega projekta iz več kot tri milijonov evrov na milijon evrov oktobra lani izvedla evidenčni postopek zbiranja ponudb za izdelavo projektne dokumentacije za prvo fazo Ureditve arheološkega parka v Šempetru-Spektacijeva grobnica in jo po izbiri najugodnejšega ponudnika novembra lani tudi naročila, a zaradi obsežnosti dokumentacije do zastavljenega roka oddaje prijav ni bila dokončana.

Spomenik državnega pomena Šempeter v Savinjski dolini – antična nekropola je zaradi izpostavljenosti vremenskim razmeram po oceni žalske občine nujno potreben obnove in zaščite.

Občina je za ureditev nekropole leta 2022 pridobila pravnomočno gradbeno dovoljenje. Ocenjena vrednost projekta iz leta 2022 je znašala več kot tri milijone evrov. Da pa je projekt zadostil merilom in pogojem javnega razpisa ministrstva za kulturo, je občina Žalec pristopila k racionalizaciji projekta iz leta 2022, ki je zajemala zaščito in restavriranje najbolj ogrožene in najvišje Spektacijeve grobnice.

Kot so zatrdili na žalski občini, so sledili smernicam in prioritetnemu seznamu – nujni zaščiti spomenikov pred propadanjem, ki ga je pripravil Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Ocenjena vrednost ureditve nadstrešnice ter izvedbe konservatorsko-restavratorskih posegov na Spektacijevi grobnici pa znaša 1,1 milijona evrov.

Na ministrstvu za kulturo so za STA pojasnili, da se zavedajo pomena antične nekropole v Šempetru in si prizadevajo za njeno dolgoročno ohranjanje ter vzpostavitev ustreznih pogojev za njeno upravljanje in obnovo.

Spomnili so, da skladno z zakonodajo javna in evropska sredstva za obnovo kulturnih spomenikov v lasti občin dodeljujejo prek javnih razpisov. Eden takšnih je bil objavljen avgusta lani, in sicer javni razpis za trajnostno obnovo in oživljanje kulturnih spomenikov v vzhodni kohezijski regiji v višini 16,2 milijona evrov.

Na razpis se je prijavilo 53 občin, glede na merila kakovosti in razpoložljiva sredstva pa je bilo 19 projektov izbranih za sofinanciranje. Projekt občine Žalec je bil sicer visoko ocenjen, predvsem zaradi statusa spomenika državnega pomena.

Ministrstvo je javni razpis napovedalo že konec aprila lani, torej tri mesece pred objavo, z namenom, da se občine pravočasno pripravijo. Poleg tega so konec septembra pripravili informativni dan za občine, na katerem so podrobno predstavili zahteve in pogoje razpisa.

Ne glede na razplet razpisa ministrstvo aktivno išče rešitve za dolgoročno upravljanje in zaščito antične nekropole. Pogovarjajo se z občino Žalec, Turističnim društvom Šempeter, Pokrajinskim muzejem Celje in drugimi deležniki.

Občini je ministrstvo predlagalo, da preveri možnosti za prevzem upravljanja območja prek svojega zavoda za kulturo, po zgledu drugih občin, ki uspešno upravljajo s spomeniki državnega pomena in sredstva za vzdrževanje pridobivajo na razpisih ministrstva za kulturo.

Read Entire Article