ARTICLE AD
DZ je danes sklenil, da predlog novele zakona o osnovni šoli, ki zaostruje kaznovalno politiko ob ponavljajočih se kršitvah učenca, ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Podporo noveli so izrazili opozicijski poslanci, proti so bili koalicijski poslanci.
S predlogom novele zakona o osnovni šoli, ki se dotika medvrstniškega nasilja v osnovni šoli, bi predlagatelji šolam ob težjih ali ponavljajočih se kršitvah učenca omogočili izrek dodatnih vzgojnih ukrepov. Kot je povedala Vida Čadonič Špelič (NSi), so zakon pripravili skupaj s strokovnjaki in terenom v občinah jugozahodne Slovenije in Posavja.
Predlog je po navedbah Jožefa Horvata (NSi) del svežnja zakonov, povezanih z romskimi vprašanji, ki ga v NSi predlagajo že četrtič. Ob tem je poudaril, da so predlog “posvojili” tudi župani jugovzhodnih občin in ga s podpisi 31.500 volivcev vložili avgusta 2023, ker so “prepoznali, da njihove občine te rešitve urgentno potrebujejo”.
A predlagane rešitve so po oceni državne sekretarke ministrstva za vzgojo in izobraževanje Janje Zupančič v neskladju z veljavno zakonodajo, ki z vidika posebnega varstva in skrbi za pravice otrok zagotavlja pravico in obvezo izobraževanja ter ne predvideva izločanja učenca iz vzgojno izobraževalnega procesa na način, kot je opredeljen v predlogu. Vlada tako ugotavlja, da je besedilo predlaganega člena nekonsistentno in tematiko nasilja obravnava zgolj parcialno.
V razpravi so opozicijski poslanci zagovarjali predlog, ki bi “zagotovil varno in spodbudno šolsko okolje in vrnil šoli kot vzgojno-izobraževalni ustanovi avtonomijo”, koalicijski poslanci pa so izpostavljali, da ponovno razpravljajo o zakonu, o katerem so že razpravljali in odločali in ga tudi zavrnili.