Zakaj vam spomladi odpade več las – in zakaj ni razloga za paniko

3 hours ago 8
ARTICLE AD

Marsikdo pomisli, da si vse skupaj domišlja. Zjutraj na vzglavniku, med tuširanjem ali pri česanju se nenadoma pojavi občutno več las kot običajno. Dvomi se hitro spremenijo v zaskrbljenost. Gre za hormonsko neravnovesje? Prehranski primanjkljaj? Bolezen? V resnici pa obstaja povsem naravna razlaga, ki ima več skupnega z letnimi časi kot z vašim zdravjem.

Sezonsko izpadanje las je resnično, a pogosto le prehodni pojav

Zlasti spomladi je pojav izpadanja las precej pogost. Najbolj ga opazijo ženske z daljšimi lasmi, a enako se dogaja tudi moškim – le da to v večini primerov ni tako očitno. Strokovnjaki pojasnjujejo, da gre za sezonski efluvij, naravni biološki pojav, ki ga povzročajo okoljski dejavniki in hormonske spremembe. K sreči je večinoma kratkotrajen in reverzibilen.

Naravni cikel las se usklajuje z letnim časom

Lasje imajo lastno dinamiko rasti, ki jo sestavljajo tri glavne faze: anagena (rast), katagena (prehodna) in telogena (mirovanje). V zadnji fazi lasni mešiček počiva, las pa sčasoma izpade. Večina las na naši glavi je v fazi rasti, le majhen odstotek hkrati v mirovanju. A v določenih obdobjih se lahko ta odstotek poveča.

Spomladi se telo odzove na daljše dneve, več svetlobe in višje temperature. Telo preide iz “zimskega načina” v aktivnejše stanje. Del te tranzicije je tudi lasišče. Številne dlačne korenine hkrati preidejo v telogeno fazo, kar pomeni, da lahko v nekaj tednih opazimo več izpadlih las kot sicer.

To je pravzaprav podoben mehanizem kot pri sezonskem menjavanju dlake pri živalih. Človek ne menja dlake na enak način, vendar so osnovni hormonski sprožilci precej podobni.

Ključni vpliv ima hormon melatonin

Melatonin je hormon, ki ga telo izloča v temi in uravnava spanje, deloma pa tudi rast in regeneracijo las. Pozimi, ko so dnevi krajši, je njegova koncentracija v telesu večja. S podaljševanjem dneva in večjo količino sončne svetlobe se njegovo izločanje zmanjša.

Ta sprememba sproži reakcije v različnih telesnih sistemih, tudi v lasnih mešičkih. V kombinaciji z večjo aktivnostjo in pogostejšim stikom z zunanjimi vplivi (UV svetloba, veter, onesnaženje) se lahko začne pospešeno izpadanje, ki traja nekaj tednov.

Melatonin torej ne vpliva le na vaše spanje, temveč tudi na to, koliko las ostane na vašem glavniku.

Dodatni vplivi okolja in navad

Z več sonca in topline ljudje preživijo več časa na prostem. Lasje so bolj izpostavljeni UV žarkom, ki lahko poškodujejo keratinske vezi. Prav tako se začne sezona alergij, kar lahko dodatno obremeni imunski sistem in povzroči občutljivost lasišča.

Poleg tega mnogi začnejo pogosteje umivati lase zaradi znojenja, kar pomeni več mehanskega trenja in stresa za lasno povrhnjico. Pogostejša uporaba elastik, sponk in vročih naprav pa prispeva k lomljenju las in dodatnemu izpadanju, ki ni povezano z lasnimi mešički, temveč z mehansko obrabo.

Vsak izmed teh dejavnikov sam po sebi ne bi povzročil težav, a skupaj lahko opazno vplivajo na to, koliko las dnevno izpade.

Kdaj je izpadanje las normalno – in kdaj ne več

Po podatkih dermatologov dnevno izgubimo med 50 in 100 las, kar je povsem normalno. V času sezonskega efluvija se lahko ta številka poveča tudi do 150 las dnevno, brez da bi šlo za bolezensko stanje.

A kljub temu velja biti pozoren na nekaj znakov:

  • izpadanje traja več kot 6–8 tednov,
  • lasišče postaja vidno na mestih, kjer prej ni bilo,
  • opazite redčenje ob temenu ali sencih,
  • lasje izpadajo v šopih ob česanju ali pranju,
  • spremljajo ga srbečica, bolečina ali prhljaj.

V takih primerih je priporočljiv posvet z dermatologom ali trihologom, saj je lahko vzrok tudi alopecija, hormonsko neravnovesje ali pomanjkanje hranil.

Prehrana in nega imata pomembno vlogo

Čeprav izpadanja las spomladi ne moremo v celoti preprečiti, lahko nanj vplivamo s prehrano in nego. Lasje so sestavljeni predvsem iz beljakovin – natančneje keratina – zato telo potrebuje zadosten vnos kakovostnih beljakovin, železa, cinka, vitaminov B in omega-3 maščob.

Med ključna hranila sodijo:

  • biotin (vitamin B7) – spodbuja rast in krepi lase,
  • vitamin D – povezan z delovanjem foliklov,
  • železo – nujno za dovod kisika v lasne korenine,
  • cink – zmanjšuje vnetje in podpira regeneracijo.

Poleg prehrane je priporočljiva nega z blagimi šamponi, izogibanje premočnemu česanju mokrih las ter uporaba zaščit pred UV žarki, zlasti v toplejših dneh.

Psihološki dejavnik pogosto spregledamo

Stres ima dokazano negativen vpliv na zdravje las. Čeprav izpadanje spomladi pogosto nima neposredne povezave s stresom, lahko stres podaljša trajanje telogene faze in upočasni ponovno rast las.

Zato je koristno, da k sezonskemu izpadanju pristopimo brez panike. V večini primerov se stanje normalizira v nekaj tednih, novi lasje pa začnejo rasti že v začetku poletja. Prekomerna zaskrbljenost lahko stanje poslabša, zato je pomirjujoče zavedanje, da gre za začasen pojav, izjemno pomembno.

Objava Zakaj vam spomladi odpade več las – in zakaj ni razloga za paniko se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article