Zakaj ima vaš ohrovt luknje in madeže ter kako ga rešiti

2 days ago 18
ARTICLE AD

Na vrtu ste z veseljem opazovali, kako se vaš ohrovt bohoti z velikimi listi in krepko rastjo. A le nekaj dni kasneje so se na njem pojavile luknje, črni madeži in celo nekaj čudnih zelenih gosenic. Tak prizor ni redkost med vrtičkarji, zlasti v toplejših poletnih mesecih, ko rastline rastejo najhitreje, škodljivci pa postanejo najbolj dejavni.

Če vaš ohrovt kaže podobne znake poškodb, je pomembno vedeti, da težava ni nepremagljiva. S pravočasnim ukrepanjem in razumevanjem vzrokov lahko pridelek še vedno rešite.

Ohrovt, gosenice in plesenOhrovt, gosenice in plesen

Najpogostejši povzročitelji poškodb na ohrovtu

Gosenice kapusovega belina so pogosto krivec

Med najbolj prepoznavnimi in pogostimi napadalci ohrovta so ličinke metulja kapusovega belina. Gre za zeleno gosenico, ki se neopazno skrije na spodnji strani listov in sčasoma izgrize večje površine rastline. Gosenica je dolga do tri centimetre in se lahko prilagodi barvi lista, zato je včasih spregledana.

Primer iz domačega vrta na Notranjskem

Vrtičkarja, ki obdelujeta manjši vrt pri Postojni, sta opazila, da se je na ohrovtu kar čez noč pojavilo več deset lukenj. Sprva sta mislila, da gre za posledice neurja ali polžev, a pri natančnejšem pregledu sta na spodnji strani listov odkrila drobne rumene jajčeca in zeleno gosenico. Ročno sta jih odstranila in rastlina se je v nekaj dneh precej opomogla.

Peronospora pušča sivo modrikaste madeže

Če poleg lukenj opazite tudi sive madeže, ki se razraščajo v krožnih oblikah, je verjetno prisotna glivična bolezen peronospora. Glivice se širijo ob visoki vlagi, zlasti če so listi dolgo mokri ali če je med rastlinami slaba zračnost.

Kako prepoznati glivično okužbo

Na zgornji strani lista se pojavijo sivo zelene lise, na spodnji pa pogosto vlažen micelij, ki je videti kot pepel. Bolezen se širi s kapljicami dežja ali zalivanja in okuži tudi druge križnice na vrtu.

Kombinacija škodljivcev in bolezni je najpogostejši scenarij

Stresna rastlina je bolj dovzetna za napade

Če rastlina zaradi suše ali pomanjkanja hranil oslabi, jo gosenice in glive še hitreje poškodujejo. Zato je pomembno, da je ohrovt skozi rastno dobo v dobri kondiciji, zalivan enakomerno in gnojen s kompostom ali naravnimi pripravki.

Primer dobre prakse s Krškega

Uporabnica vrtnarskega foruma iz Krškega je delila izkušnjo, kako je ohrovtu pomagala z rednim zalivanjem zgodaj zjutraj, škropljenjem s čajem iz preslice in uporabo koprivinega pripravka za krepitev rastline. Po dveh tednih so se listi postopno obnovili, pojav glivičnih peg se je ustavil, gosenice pa so ročno odstranjevali vsak večer.

Kako ukrepati ob pojavu lukenj in peg

Ročno odstranjevanje je pogosto najbolj učinkovito

Vsako jutro in večer preglejte spodnjo stran listov. Gosenice, jajčeca in ličinke uši lahko odstranite z roko ali s pomočjo mehke krpe. Pri večjih napadih lahko uporabite naravne pripravke.

Recept za naravni sprej proti gosenicam

Zmešajte 1 žlico tekočega mila, 2 stroka strtega česna in 1 liter mlačne vode. Pustite stati čez noč in nato precedite. S pripravkom poškropite liste, zlasti spodnjo stran, vsakih nekaj dni ali po dežju.

Proti glivicam pomaga soda bikarbona

Mešanica 1 čajne žličke sode bikarbone, 1 žlice olja in 1 litra vode ustavi širjenje glivičnih bolezni. Sprej nanesite zjutraj, ko ni neposrednega sonca. Redna uporaba lahko prepreči nadaljnji razvoj bolezni.

Opozorilo glede pretirane uporabe

Ne pretiravajte z naravnimi pripravki. Tudi ekološki spreji lahko v večjih količinah poškodujejo liste, če jih uporabljate ob močni svetlobi ali v vročini. Vedno škropite zgodaj zjutraj ali zvečer.

Preventiva za zdrave liste brez lukenj

Gosto sajenje zmanjšuje zračnost in spodbuja bolezni

Pri sajenju ohrovta naj bo med posameznimi rastlinami vsaj 40 cm razmika. Dobra kroženja zraka pomeni manj vlage na listih in s tem manj možnosti za peronosporo in plesni.

Sodelovanje rastlin na gredi

Ob ohrovtu lahko posadite ognjič, kapucinko ali timijan. Te rastline s svojo aromo odganjajo škodljivce in privabljajo koristne žuželke. Poleg tega zmanjšujejo potrebo po kemiji in ustvarjajo bolj uravnoteženo mikrookolje.

Prekrivke in mreže ščitijo pred metulji

Gosenice se razvijejo iz jajčec, ki jih samice metuljev odložijo na liste. Če preko ohrovta napnete fino zaščitno mrežo, metulji nimajo dostopa in ne pride do odlaganja jajčec. Gre za fizično, mehansko zaščito, ki je ena najbolj učinkovitih metod v ekološki pridelavi.

Kdaj uporabiti mrežo

Najbolj kritičen čas za uporabo je junij in julij, ko so metulji najbolj dejavni. Mrežo je priporočljivo odstraniti ob dežju ali močnem vetru ter jo vsakih nekaj dni dvigniti in pregledati rastline.

Zakaj je pravočasno ukrepanje pri ohrovtu ključno

Ohrovt je rastlina, ki razvija velike, gosto oblikovane liste. Prav zato je občutljiv na napade škodljivcev in bolezni, saj lahko že nekaj manjših poškodb bistveno zmanjša kakovost rastline. Če se težave pojavijo zgodaj, jih lahko uspešno zajezimo brez večjih posledic. Če jih spregledamo, pa se lahko razširijo po vsej gredi in uničijo še druge križnice.

Uporabna vrednost tovrstnega znanja se pokaže že po prvem napadu gosenic. Vrtičkarji, ki redno pregledujejo rastline, znajo prepoznati prve znake okužb in vedo, kako ukrepati, imajo bistveno večji pridelek, brez potrebe po agresivnih pripravkih. Tak pristop je bolj trajnosten, zdravju in okolju prijazen, predvsem pa veliko bolj nagrajujoč za vsakega, ki rad vrtnari.

Objava Zakaj ima vaš ohrovt luknje in madeže ter kako ga rešiti se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article