ARTICLE AD
Referendumska kampanja o dodatkih k pokojninam umetnikov se izteka. Organizatorji kampanje lahko le še danes nagovarjajo volivce, kako naj glasujejo. Opolnoči bo namreč nastopil volilni molk, ki bo veljal vse do zaprtja volišč v nedeljo ob 19. uri. Vsakršno prepričevanje volivcev bo v tem času prepovedano.
V kampanjo pred referendumom o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti se je vključilo 12 organizatorjev.
Predlagateljica referenduma, opozicijska SDS, ob njej pa še opozicijska NSi ter zunajparlamentarne SLS, Fokus, Glas upokojencev, Zeleni Slovenije in Nova socialdemokracija so v kampanji pozivali k oddaji glasu proti.
Koalicijska SD, zunajparlamentarna Piratska stranka in društvo Asociacija so v kampanji zakon zagovarjale, medtem ko sta vladni stranki Gibanje Svoboda in Levica, iz vrst katere je tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko, v resorju katere so pripravili zakon, ob argumentih v podporo zakonu volivce pozivali k bojkotu referendumskega glasovanja.
Pričakovati je, da bodo organizatorji kampanje danes še zadnjič izpostavili svoje argumente in tako potegnili črto pod referendumsko kampanjo. Zatem pa bo odločitev o usodi zakona v rokah volivcev.
Referendumsko vprašanje na glasovalnih lističih se bo glasilo: “Ali ste za to, da se uveljavi zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je sprejel DZ na seji dne 30. 1. 2025?”
Na referendumih je bilo že mogoče oddati glas predčasno, in sicer od torka do četrtka. V prvih dveh dneh je predčasno glasovalo 0,93 odstotka volilnih upravičencev. Podatke o volilni udeležbi za tretji dan pa bo Državna volilna komisija (DVK) sporočila danes.
Splošno glasovanje na referendumu pa bo potekalo v nedeljo med 7. in 19. uro na 2978 rednih voliščih po državi, 88 voliščih omnia, kjer lahko glasujejo volilni upravičenci s stalnim prebivališčem v tujini in tisti, ki na dan glasovanja ne bodo v okraju svojega stalnega prebivališča. Glasovanje bo potekalo tudi v tujini na 29 voliščih na diplomatsko-konzularnih predstavništvih, nekateri pa lahko izpolnjene glasovnice pošljejo po pošti.
Zakoni bodo na referendumih zavrnjeni, če bo proti njim glasovala večina volivcev, ki so veljavno glasovali, in če bo obenem proti glasovala najmanj petina vseh volivcev. Glede na zadnje podatke o številu volivcev, teh je 1.692.455, mora tokrat proti uveljaviti vsakega izmed zakonov glasovati 338.491 volivcev.
Na dan glasovanja bo DVK že objavila delne neuradne izide z volišč po Sloveniji. Dan po referendumski nedelji bodo ugotavljali izid glasovanja po pošti iz Slovenije, teden dni pozneje pa še izid glasovanja iz tujine.
Skladno z rokovnikom volilnih opravil bo tako DVK postopek ugotavljanja končnega izida glasovanja zaključila med 22. in 30. majem, ob tem bo sprejela akt o izidu glasovanja in referenduma ter ga objavila v uradnem listu.