ARTICLE AD
S predstavo Male Kline Memoria se bo nocoj v Španskih borcih začel 12. bienale sodobnih plesnih umetnosti Gibanica. Tekmovalni bienale v organizaciji Društva za sodobni ples Slovenije tokrat vsebuje osem predstav iz zadnjih dveh sezon, na programu pa sta še zmagovalni predstavi predhodnega festivala. Zaključek s podelitvijo nagrad bo v soboto.
Bienale Gibanica v Društvu za sodobni ples Slovenije pripravljajo z namenom, da bi splošni javnosti pokazali, kaj se je zgodilo na področju sodobnega plesa v zadnjih dveh sezonah, strokovni in mednarodni javnosti pa približali slovensko produkcijo in njene ustvarjalce ter na ta način sprožili večjo mednarodno izmenjavo.
Osem predstav, ki se bodo potegovale za nagradi bienala, sta izmed 51 prijavljenih produkcij izbrali kritičarka, teatrologinja in publicistka Nika Arhar ter direktorica Tanzhaus NRW iz nemškega Düsseldorfa Ingrida Gerbutavičiute. Arhar je na nedavni predstavitvi bienala povedala, da sta se srečali z zelo različnimi ustvarjalnimi izhodišči in pristopi, formalnimi in vsebinskimi zasnovami ter umetniškimi stališči. Pri tem sta kot kriterije določili izvirnost koncepta, kakovost izvedbe, prepričljivost oblike in celovitost umetniškega dela.
Predstave, ki sta jih uvrstili v program, podpisujejo osrednja imena slovenskega sodobnega plesa, poleg Male Kline še Magdalena Reiter, Katja Legin, Andreja Rauch Podrzavnik, Vita Osojnik, Snježana Premuš in Anja Bornšek ter predstavnika mlajše generacije Jan Rozman in Klemen Kovačič.
Katera od njih bo dobila glavno nagrado bienala, bo odločala mednarodna strokovna žirija, ki jo sestavljajo Sandra Neuveut iz Francije, Catja Loepfe iz Švice in Monica Gillette iz Nemčije. Ob tem bodo zaključku festivala v soboto popoldne v Klubu Cankarjevega doma nagradili še predstavo, ki bo prejela največ glasov občinstva.
V spremljevalnem delu bo bienale med drugim obsegal razstavo v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova z naslovom Ples, odpor, (neiz)delovanje – vidiki plesa kot kulturnega, političnega in umetniškega dela v obdobju Jugoslavije in potem, kritiško delavnico z Bojano Cvejić in koreografsko delavnico z grško plesalko Christiano Kosiari.
Izhajajoč iz lani sprejete razvojne strategije za sodobni ples 2024-2028 so pripravili tudi mednarodno konferenco, na kateri želijo spregovoriti o razvoju sodobnega plesa, prenosu znanj ter dobrih praksah v sektorju, tudi v povezavi s trajnostnimi vidiki. Na celodnevni konferenci, ki bo potekala v petek v Kinu Šiška, bodo področje plesa primerjali s Francijo, Nemčijo, Avstrijo in Švico.