ARTICLE AD
Vodja nemških krščanskih demokratov (CDU) Friedrich Merz namerava kljub neuspehu v prvem krogu glasovanja za kanclerja ponovno nastopiti kot kandidat v drugem krogu, je danes sporočila njegova poslanska skupina. Kdaj bi lahko ta potekal, še ni znano, v CDU pa želijo, da bi bil že danes. V državi se medtem vrstijo odzivi na odmeven neuspeh.
Po besedah novega vodje poslanske skupine konservativne unije CDU/CSU Jensa Spahna bo Merz kljub neuspehu v prvem krogu ponovno kandidiral. “Kot koalicija – unija in SPD – bomo Friedricha Merza ponovno nominirali za drugi krog,” je dejal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.
Kot je še pojasnil Spahn, skušajo trenutno razjasniti, ali bo glasovanje potekalo čez nekaj dni ali morda že prej.
Generalni sekretar CDU Carsten Linneman se je zavzel za to, da bilo novo glasovanje že danes. Izrazil je prepričanje, da bodo koalicijske stranke tokrat uspešne.
Za televizijsko postajo Phoenix TV je Linnemann izključil možnost, da bi CDU/CSU zamenjala kandidata za kanclerja. Merz je po njegovem prepričanju “pravi kandidat ob pravem času”.
Potem ko Merz danes v prvem krogu glasovanja v parlamentu ni bil izvoljen za kanclerja, so se poslanske skupine bodoče koalicije sestale na posvetovanjih o nadaljnjih korakih.
Na sedežu poslanske skupine CDU/CSU v bundestagu se je danes po poročanju televizije ARD odvilo tudi srečanje med vodstvom konservativne unije in socialdemokratov (SPD), udeležila pa sta se ga tudi Merz in sopredsedujoči SPD Lars Klingbeil, ki pa po srečanju nista dajala izjav.
Pri socialdemokratih sicer pravijo, da neuspelo glasovanje o Merzu kot kanclerju ni mogla biti krivda njihovih poslancev. Kot so dejali, so se glasovanja udeležili vsi poslanci SPD, prav tako pa menijo, da so ti izrekli polno podporo Merzu.
Johann Wadephul iz CDU, ki naj bi postal prihodnji nemški zunanji minister, je medtem stopil v bran Merzu. Čeprav je Merz prvi kanclerski kandidat, ki ni bil izvoljen v prvem krogu, je Wadephul opozoril, da se je podobno zgodilo tudi že v drugih državah. Izrazil je obžalovanje nad potekom dogodkov, a je hkrati prepričan, da bo Merz v naslednjem krogu uspešen.
Predsednik bavarske CSU Markus Söder pa je pozval k treznosti. “Zdaj ni pravi čas za prepire in celo za pripisovanje krivde,” je dejal v Münchnu.
Opozicijski Zeleni so izrazili nezadovoljstvo zaradi neuspeha Merza in izrazili zaskrbljenost glede politične stabilnosti v državi. “Želimo si vlado, ki je sposobna ukrepati za Evropo in Nemčijo,” je za dpa povedala predsednica stranke Franziska Brantner.
Vodja Levice Jan van Aken je bil nad Merzevim neuspehom na glasovanju presenečen. “Če ne more združiti niti svojih ljudi za seboj, kako naj potem združi državo?” je dejal za televizijo ARD. CDU se mora po njegovem zdaj vprašati, ali je Merz prava oseba za ta položaj.
Pri Zavezništvu Sahre Wagenknecht so mnenja, da “Friedrich Merz tega preprosto ne zmore in bi moral potegniti potrebne zaključke”.
Merz je na današnjem glasovanju prejel 310 glasov, za izvolitev pa bi potreboval absolutno večino vsaj 316 glasov v 630-članskem bundestagu. Prihodnja vladna koalicija ima v parlamentu skupaj 328 sedežev.