ARTICLE AD
Vodja krščanskih demokratov (CDU) Friedrich Merz je postal novi nemški kancler. Potem ko je pred leti kazalo, da bo po več porazih politiki obrnil hrbet, je leta 2022 je v tretjem poskusu prevzel vodenje stranke, ki jo je uspešno popeljal na predčasne parlamentarne volitve, danes so ga v parlamentu v drugem poskusu potrdili za kanclerja.
Merz je z 69 leti postal drugi najstarejši kancler v moderni zgodovini Nemčije za Konradom Adenauerjem. Vendar pa pot do tega položaja za vodjo CDU ni bila enostavna. Merz je potrebno podporo poslancev v 630-članskem bundestagu dobil šele v drugem krogu glasovanja.
S tem se je vpisal v zgodovino kot prvi kandidat za kanclerja, ki po uspešnih koalicijskih pogajanjih ni bil izvoljen že v prvem krogu. Sicer pa je postal deseti zvezni kancler.
Merz se je po umiku iz politike leta 2009 vanjo leta 2021 vrnil kot poslanec bundestaga, februarja 2022 pa je postal še vodja CDU.
Po povratku je obljubljal, da bo nasprotje dolgoletne prve krščanske demokratke in kanclerke Angele Merkel. Zavzema se za premik krščanskih demokratov bolj v desno, tudi v želji, da bi skrajno desni Alternativi za Nemčijo (AfD) na ta način odvzel vsaj del podpornikov.
V tednih pred februarskimi predčasnimi volitvami je bil deležen številnih kritik, ker je sprejel podporo AfD, da bi v parlamentu dosegel sprejetje nezavezujočih predlogov o omejevanju migracij. Sledili so množični protesti po Nemčiji, a krščanski demokrati so na volitvah vseeno zmagali.
Zagovarja strožjo migrantsko politiko, odpravo nadomestila za brezposelne, ki niso pripravljeni delati, in poenostavitev davčnega sistema. Tega si predstavlja tako preprosto, da ga je pred več kot 20 leti zapisal na podstavek za pivo, ki je zdaj na ogled v muzeju Hiša zgodovine v Bonnu.
Kljub disciplini in več desetletjem v politiki pa Merz sploh prvič vstopa v vlado. Politično pot je začel v pomladku CDU, postal je evropski poslanec, nato član zveznega parlamenta, kasneje celo vodja poslanske skupine. Pot do vladnega položaja mu je prekrižala Angela Merkel, s prihodom katere na čelo vlade se je njegova kariera praktično končala.
Zasedla je položaj, ki ga je imel tik pred nosom Merz. Izgubil je boj za oblast in se kmalu umaknil iz politike, ki jo je sicer oboževal. Šel je v gospodarstvo, med drugim je bil član nadzornega odbora investicijske družbe BlackRock. V tem obdobju je razburil z izjavo, da se ima za višji srednji razred, čeprav velja za milijonarja.
O politiki je začel znova razmišljati šele, ko je Merkel napovedala svoj odhod. Medtem je minilo okoli 20 let, na čelo stranke pa je prišel šele v tretjem poskusu leta 2022, za Annegret Kramp-Karrenbauer in Arminom Laschetom.
Pod njim se je CDU vrnila h konservativnejšim koreninam. Po oceni nemških medijev je CDU pod vodstvom Merza tudi bolj moška stranka, a vendarle bodo v vladi ženske zasedle tri od sedmih ministrskih mest, namenjenih CDU.
Med koalicijskimi pogajanji s sestrsko CSU in socialdemokrati SPD je Merzu uspelo doseči, da je večina razprav ostala za zaprtimi vrati in da so se pretežno držali začrtane časovnice. Znova mu je uspelo vzpostaviti tudi zaupanje s SPD, ki je bilo v predvolilnem obdobju načeto. Disciplina in red sta zaznamovala že predvolilno obdobje in bosta verjetno tudi njegovo vlado.
Napoveduje, da bo njegova vlada ukrepala hitro. Želijo zaostriti nadzor na mejah, zmanjšati birokracijo in uvesti t. i. aktivno pokojnino, ki bo upokojencem omogočila dodatni prihodek. Da bodo lahko vse izpeljali, namerava parlament na poletni odmor poslati kasneje, kot je bilo v navadi doslej, je povedal v nedavnem intervjuju za medijsko skupino Funke.
Velja za podpornika transatlantskih vezi, prijatelja Evrope in reformatorja. Po oceni revije Wirtschaftswoche je “verjetno ravno pravi za te čase”.
V zadnjih tednih se je že skušal profilirati na mednarodnem parketu, ko je bil na večerji pri francoskemu predsedniku Emmanuelu Macronu ali se udeleževal pogovorov v Bruslju. Že kmalu naj bi odpotoval v ZDA, na prva obiska v tujino pa v sredo odhaja v Pariz in Varšavo.
Ukrajini Merz obljublja dodatno orožje, med drugim možnost dobave raket dolgega dosega taurus. Ravno z omembo taurusov pa je razburil Moskvo, ko je dejal, da bi lahko Kijev s temi raketami uničil most, ki povezuje Rusijo s Krimom.
Zasebno velja Merz za tipičnega člana CDU. Prihaja iz Severnega Porenja-Vestfalije, je pravnik, katolik, poročen s tremi otroki. Njegov hobi je pilotiranje. Leta 2022 naj bi glede na analizo portala taz s svojim letalom poletel okoli 160-krat.