Za bogato jesen na vrtu morate zdaj posaditi te sadike

1 day ago 6
ARTICLE AD

Julij in začetek avgusta nista le vrhunec poletne sezone, temveč tudi zadnja priložnost, da na vrtu pripravite prostor za novo generacijo rastlin, ki bodo zorele v hladnejših mesecih. Medtem ko paradižniki, bučke in kumare počasi dosegajo svoj vrhunec, imajo solate, zelje, korenovke in nekatere stročnice šele začetek svoje poti. Če želite tudi jeseni pobirati svežo zelenjavo, potem je zdaj pravi trenutek za sajenje.

Jesenska sezona je čas za premišljeno sajenje

Marsikdo poleti misli, da se z rastjo poletne zelenjave vrtnarska sezona zaključuje. A najbolj izkušeni vedo, da je prav zdaj najboljši trenutek za sajenje sadik, ki potrebujejo nekoliko nižje temperature in krajši dan.

Jesenske vrtnine niso le odporne proti mrazu, temveč tudi manj občutljive za bolezni in škodljivce, ki so poleti v razmahu. Poleg tega tla po poletni sezoni običajno vsebujejo še dovolj hranil, da nova setev uspe brez dodatnega gnojenja.

Peteršilj na domačem vrtuPeteršilj na domačem vrtu

Kaj sejati in kaj saditi za jesensko bero?

Zelenjava, ki jo lahko še vedno sejete neposredno v tla

Za nekatere vrtnine sadike niso nujne – sejemo jih lahko neposredno na gredice. Najpomembneje je, da izberete sorte s kratko rastno dobo, ki bodo do prvega mraza razvile užiten del.

Solata in motovilec

Motovilec je klasična izbira za jesensko in celo zimsko bero. Sejte ga plitvo, a na vlažna tla, najbolje po dežju ali zalivanju. Za razliko od motovilca solata potrebuje toplejšo zemljo za kalitev – zato jo sejemo še v juliju, avgusta pa sadimo že vzgojene sadike.

Redkvice in rukola

Obe rastlini vzklijeta hitro in ju lahko sejete večkrat, na nekajtedenskih presledkih. Rukola dobro prenaša nižje temperature in daje liste do pozne jeseni. Redkvice, posejane v avgustu, bodo ostale čvrste in manj pekoče.

Korenček in peteršilj

Korenček z zgodnjim avgustom doseže povsem zadovoljivo velikost do sredine oktobra. Peteršilj bo morda zeleni del razvijal še pozno v jesen, koren pa lahko ostane v tleh tudi čez zimo.

Sadike, ki jih zdaj posadite, bodo vaš glavni jesenski pridelek

Zelenjava, ki jo je smiselno posaditi kot sadiko

Ker so dnevi krajši in je rast počasnejša, je priporočljivo saditi že vzgojene sadike. Najprimernejše so križnice in kapusnice, ki imajo raje hladnejše vreme in so odporne na krajše dni.

Zelje, ohrovt in brokoli

Sadike z zgodnjo rastjo dobro prenašajo prestavitev v vrt. Zelje in brokoli posadite v rodovitna tla, z zadostnim razmikom. V toplih dneh bodo hitro pognali korenine, v septembru pa bodo že oblikovali glave ali rože.

Preprečite napad muhe

Sadike pokrijte z zaščitno mrežo ali jih ob presajanju zalijte z prevrelko iz pelina ali rabarbarinih listov. Muha v drugi polovici poletja še vedno odlaga jajčeca v tla, kar lahko uniči mlade rastline.

Cvetača in koleraba

Tudi ti dve rastlini uspevata bolje pri nekoliko nižjih temperaturah. Posadite ju v dobro pripravljena tla, redno zalivajte in odstranite spodnje liste, ko se razvijejo glavni deli rastline.

Kako pripraviti gredico za poletno sajenje

Tla potrebujejo osvežitev, ne preoranja

Nežno prekopavanje in odstranjevanje ostankov prejšnjih rastlin zadostuje. Če je greda že bogata s kompostom, dodatno gnojenje ni nujno. Če pa so bili tam plodovke (paradižnik, paprika, bučke), priporočamo rahlo dodajanje zrelega komposta ali organskih peletiranih gnojil.

Vzpostavite kolobar in upoštevajte zaporedje

Na mesto, kjer so bile paradižnikovke, zdaj posadite listnate vrtnine. Kjer je rasla solata, lahko posejete stročnice ali korenovke. Kolobarjenje pomaga pri preprečevanju bolezni in ohranja rodovitnost tal.

Senčenje mladih sadik in zalivanje

Sadike, posajene sredi poletja, potrebujejo zaščito pred žgočim soncem. V prvih dneh jih senčite z mrežo ali uporabite kartonasto zaščito. Zalivajte jih v večernih urah, da se voda bolje vpije in korenine ostanejo vlažne.

Kateri datumi so še varni za sajenje?

Ne odlašajte predolgo, vsaka stopinja šteje

Julij in prva polovica avgusta sta najprimernejši za sajenje sadik, če želite pobirati pridelek pred prvim mrazom. Večina listnate zelenjave potrebuje od 30 do 60 dni do zrelosti. To pomeni, da lahko z zasaditvijo do 10. avgusta pričakujete polno bero do sredine oktobra.

Kako ukrepati v primeru zgodnjih jesenskih temperatur

Če se konec septembra napove nenadna ohladitev, lahko gredice zaščitite s kopreno ali tunelom iz plastike. V hladnem oktobru je vsak dodatni dan toplote ključnega pomena za zorenje.

Pripravite si sadike že prej

Če niste pravočasno posejali domačih sadik, jih še vedno lahko kupite v vrtnarijah ali na tržnici. Izberite kompaktne, zdrave rastline s temno zelenimi listi in močnimi koreninami.

Zakaj je jesenska setev pogosto uspešnejša od pomladne?

Jesenske temperature so bolj stabilne, tla so poleti že ogreta, dnevi pa še vedno dovolj dolgi za fotosintezo. Rastline rastejo počasneje, a bolj stabilno. Manj je uši, bolhačev in gosenic, manjša je potreba po zaščitnih ukrepih. Jesensko pridelana zelenjava je pogosto bolj čvrsta in aromatična.

Objava Za bogato jesen na vrtu morate zdaj posaditi te sadike se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article