Z odtegnitvijo podpore NSi v vodo padel tudi poskus imenovanja novega varuha

5 hours ago 9
ARTICLE AD

Po košarici koalicije pri kandidatih za guvernerja Banke Slovenije, je, kot kaže, v vodo padel tudi poskus imenovanja novega varuha. NSi je namreč predsednico republike Natašo Pirc Musar obvestila, da Dijana Možina Zupanc ne more računati na njihove glasove, so za STA sporočili iz stranke. Kandidatka tako ostaja brez zadostnih glasov za imenovanje.

Predsednica republike Pirc Musar si je namreč po več krogih neuspešnih usklajevanj o novem varuhu človekovih pravic v zadnjih tednih prizadevala pridobiti podporo za imenovanje ene od dosedanjih namestnic varuha Možine Zupanc na čelo te institucije.

Za izvolitev je namreč potrebna dvotretjinska večina oziroma glasovi 60 poslancev. Koalicija je po srečanju s potencialno kandidatko napovedala podporo, zatem pa je skušala predsednica pridobiti glasove zadostnega števila opozicijskih poslancev. Pri tem je stavila predvsem na osemčlansko poslansko skupino NSi, ki pa se je doslej izrecnemu odgovoru o podpori izogibala.

“Predsednici smo sporočili, da potencialna kandidatka ne more računati na podporo naše poslanske skupine,” pa so v NSi danes navedli za STA. Razlogov za takšno odločitev ob tem javno niso pojasnili, četudi so kandidatko v tem mandatu že podprli za namestnico varuha.

Pirc Musar tako ostaja pri dveh nerešenih kadrovskih vprašanjih. V današnjem odzivu na odločitev koalicije, da ne podpre nobenega izmed predstavljenih kandidatov za vodenje Banke Slovenije, je predsednica med drugim zatrdila, da tako pri iskanju kandidatov za guvernerja kot varuha človekovih pravic ne bo odstopala od standardov, ki jih ti funkciji zahtevata.

“Naša skupna naloga in odgovornost bi morala biti, da dobimo kredibilnega guvernerja in varuha človekovih pravic in ne strankarsko kupčkanje ter predvolilne kalkulacije. Verjamem namreč, da si Slovenija zasluži več – več spoštovanja do institucij, več vsebinskega dialoga in več odgovornosti od tistih, ki so bili izvoljeni, da služijo javnemu interesu,” je med drugim zapisala.

Javni poziv predsednice k predlaganju kandidatur za varuha se je iztekel sredi oktobra lani. Prispelo je 14 predlogov možnih kandidatov, med tistimi, ki jih je predsednica uvrstila v ožji krog, pa so bili direktorica Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja Katarina Bervar Sternad, vodja diplomatske akademije na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Andraž Zidar, državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade Maša Kociper in zagovornik načela enakosti Miha Lobnik.

Med navedenimi je bila predsedničina favoritka Bervar Sternad, za katero je skušala Pirc Musar pridobiti zadostno podporo 60 poslanskih glasov, a ji to ni uspelo. Ker je kljub “izjemnim naporom, vloženim v iskanje dvotretjinske podpore, ki bi zadostovala za čimprejšnje imenovanje novega varuha človekovih pravic” predsednica ugotovila, da noben izmed kandidatov med poslanci ne uživa zadostne podpore za izvolitev, se je Pirc Musar odločila za iskanje novega kandidata, so sredi marca sporočili iz njenega urada.

Nedolgo zatem je Pirc Musar poslanskim skupinam sporočila, da bi za varuhinjo predlagala Dijano Možina Zupanc, eno od sedanjih varuhovih namestnic. A kot kaže, tudi s tem predlogom ni uspela.

Medtem se je dosedanjemu varuhu Petru Svetini mandat iztekel februarja, institucijo od tedaj vodi namestnik varuha Ivan Šelih.

Read Entire Article