Xiaomi Watch S4: Lastni sistem ji dobro dene, a še bolj zanimiva je cena!

17 hours ago 7
ARTICLE AD

Oblikovno se naslanja na klasično zasnovo, z njo je mogoče plačevati in poslušati glasbo, nudi več kot dovolj športnih programov ob najpomembnejših zdravstvenih funkcijah ter je predvsem ni treba polniti vsakih nekaj dni.

Ob svojih modelih, kjer so v manjšini tisti z Googlovim sistemom WearOS, ima Xiaomi še ure znamke Redmi, ki se v zadnjih generacijah prav tako zanašajo na sistem HyperOS. To otežuje osredotočanje na določene modele, saj jih težko ločimo in se še težje odločimo za tistega, ki nam najbolj ustreza. V tej zmedi se mi zdijo še najbolj zanimive ure s črko »S« v imenu. Razlog je zelo preprost. Čeprav Watch S4 funkcionalno ni na ravni najboljših, je v prvi vrsti oblikovana kot klasična ura, na vseh področjih nudi zadovoljivo izkušnjo (dokler niste preveč zahtevni) in zdrži dovolj dolgo, da jo boste zlahka polnili recimo enkrat na teden. Meni je to pomembnejše od širokega nabora aplikacij, ki jih večinoma sploh ne pogrešam.

Mere in masapremer 47,3 mm, debelina 12 mm, 44,5 g (brez paščka)
Zaslon3,6 cm (1,43 palca), AMOLED, 466 x 466 pik, svetilnost 1.500 (v samodejno 2.200) kandel
Vodotesnost 5 ATM (do 50 metrov)
Operacijski sistemHyperOS 2
Ohišje in paščekaluminij, keramika, utrjeno steklo; umetni material
Tipala   pospeška, žiroskop, optično srčnega utripa, merilnik SpO2, barometer, kompas
Vmesnikisatelitski sprejemnik (dvopasovni), Bluetooth 5.3, NFC
Baterija486 mAh (avtonomija do 15 dni)
Zdravstvene funkcije srčni utrip, spanje, stres, nasičenost kisika, dihanje
Športni načiniokoli 117
Dodatno   mikrofon in zvočnik (klici preko Bluetootha), brezstično plačevanje
Cena179 € (mi-store)

Nevsiljiv (in neizrazit) videz

Xiaomi Watch S4 je v treh izvedbah, in sicer popolnoma črni, v variaciji z barvito luneto ter srebrni z belim paščkom, ki je še najbližje »ženski« uri. To pravim zato, ker Xiaomi ni predvidel ohišja manjšega premera, ki bi bilo dejansko primernejše zanjo. Oblika in izvedbe so dokaj neizrazite. Kljub možnosti zamenjave lunete in paščka ter prilagajanja digitalne številčnice zato težko govorim o estetskem presežku. Ne pritegne pogleda in se ne obnese v vlogi modnega dodatka, a se po drugi strani morda ravno zaradi svoje nevidnosti zlahka zlije z vsakršno opravo.

Ceni primeren je tudi izbor materialov. Pozabite na titan in safirno steklo, ki pogosto pričata o kakovosti klasičnih in pametnih ur. S svetlečim premazom prevlečen aluminij simulira videz nerjavečega jekla, medtem ko je dno iz do kože prijazne keramike. Pašček iz umetne gume je sicer udoben, a mi ni najbolj povšeči izvedba brez samostojnih zank. Da gre konec skozi zanko na drugem delu, je morda res priročno, a vsaj mene moti, da je tam. Dodatno možnost poosebljanja videza predstavlja zamenljiva luneta. Ideja ima potencial, a bo odvisen od zelo preprostega odgovora na vprašanje, zakaj sem jih zaman iskali v slovenski trgovini Xiaomi.

Za upravljanje skrbi na dotik občutljiv zaslon, a ker je v vodi prepoznava najmanj motena, če ne celo onemogočena, sta na boku še vrtljiva krona in dodatna tipka. Klasična izvedba, ki smo se je že navadili. Na strukturo menijev se boste morali privaditi, saj je organizacija v primerjavi z urami Huaweia ali Samsunga nekoliko drugačna.

Lep svetel zaslon in odlična avtonomija

Zaslon je velik porabnik elektrike, zato v želji po dolgotrajnem delovanju funkcija vedno prižganega zaslona ni v ospredju. To ne pomeni, da je ni, temveč da je prikaz zelo asketski in omejen na točen čas. Drugo je prikaz med beleženjem dejavnosti, ko gre prav tako v stanje pripravljenosti, razen če v športnem načinu izrecno ne dovolimo, da je ves čas prižgan. Funkcija pride prav, na primer, ko uro namestite na krmilo kolesa in uživate v njegovi visoki svetilnosti. Včasih sicer znajo motiti odboji s površine, a večinoma zadošča za odlično čitljivost na prostem. Naj nikogar ne zmoti »le« 60-herčno osveževanje. To je dovolj za gladek prikaz animacij na fizično majhnem zaslonu.

Avtonomija je po zaslugi lastnega sistema naslednja dobra plat te ure. Uradno naj bi baterija zdržala vse do petnajst dni. Ne dvomim, da je omenjeni čas dosegljiv, a le v nadzorovanih okoliščinah in razmerah. Bolj realno je naslednje: brez beleženja dejavnosti, a z merjenjem vseh telesnih znakov, spremljanjem spanja in prikazom obvestil s telefona je baterija na dan izgubila deset odstotkov. To pa je že rezultat, skoraj primerljiv z najbolj varčnimi urami.

Dve nadvse uporabni zadevi

Za ure, ki funkcije nimajo, je brezstično plačevanje zelo velik hendikep. Watch S4 ga omogoča, vendar je omejeno na dve možnosti. Na uporabo kartice mBillsa in mobilne denarnice Curve, v katero »vpišete« katerikoli plačilno kartico, ki jo izdajajo slovenske banke. To zahteva odprtje najmanj brezplačnega računa pri omenjeni storitvi in identifikacijo, kar oboje zahteva nekaj časa in trudi. Potem z uro zlahka brezstično plačujete, saj ima brezžični vmesnik NFC.

Druga vsaj meni nadvse ljuba možnost je predvajanje glasbe na polnilniku ure na z njo povezane brezžične slušalke. Prostora je malo, 2 gigabajta dandanes ni ravno veliko, a vseeno zadošča za srednje obširno glasbeno zbirko. Za nalaganje glasbe skrbi aplikacija MI Fitnes, v kateri se obenem stekajo vsi zbrani podatki.

Čeprav ne podpira povezave v domače omrežje, me je malo zmotilo, da med aplikacijami (primernejše je reči funkcije), ki so na voljo, ni na primer Mi Home in še kakšne. Z veseljem bi preverjal delovanje sesalca (ali katere druge naprave podjetja Xiaomi) na zaslonu ure, ne da bi bil prisiljen poseči po telefonu. Ravno tako bi prav prišli še lokalno delujoči zemljevidi (preneseni na pomnilnik ure), kajti na ta način bi ura dobila nekaj dodatne uporabnosti v primerih, ko telefona nimate s sabo. 

Celovit nabor športov

Tek ali pohodništvo sta že dva primera dejavnosti, kjer zemljevidi na uri nikakor niso odveč. Katere še? Morda ne ravno plavanje, a kolesarjenje in hoja zagotovo. Sicer je Xiaomi nabral zanimiv seznam športnih programov. Kot vedno v takšnih primerih je nekaj osnovnih in široko uporabnih, medtem ko so drugi specifični in namenjeni zelo ozkemu krogu ljubiteljev. Takšno je zagotovo beleženje potapljanja na dah, iz razumljivega razloga ga še nisem preizkusil, plesa in podobno.

Watch S4 se hvali z dvopasovnim satelitskim sprejemnikom sistema GPS, ki natančneje določa položaj v za satelitsko navigacijo zahtevnih pogojih. Delovanje sprejemnika je v mejah pričakovanj. To pomeni, da je spremljanje poti in hitrosti delovanja primerljivo natančnosti drugih ur, nekaterih tudi dvakrat dražjih.

Manj so me navdušile zdravstvene funkcije

Funkcije beleženja zdravja niso prioriteta Xiaomija. Nedvoumno sta spremljanje srčnega utripa in nasičenosti kisika v krvi v pričakovanih mejah, a po drugi strani nisem prepričan v meritev stresa in še posebej analizo spanja, za katero imam občutek, da je kakšno generacijo za analizo, ki so je na primer sposobne ure Huaweia. Ob upoštevanju, da tudi v tem primeru ne gre za rezultate medicinske ravni. Obenem pogrešam tipalo temperature, ki se je v zadnjih letih uveljavilo, in možnost snemanja elektrokardiograma. Ne rečem, da je nujno, a bi se recimo temu spodobilo vsaj v morebitni izvedbi Pro. 

Natančnost merjenja telesnih znakov naj bi bila znotraj 5 odstotkov. Takšen podatek sem našel na spletu. To je dovolj za osebno uporabo in ne ravno za ure, a za dva odstotka nad mejo treh, ki jo morajo dosegati naprave, primerne za medicinsko uporabo. V tem intervalu napak je še število korakov. Sem pa skeptičen na meter porabljenih kalorij, ki je, enako kot v primeru večine ur, ocena in ne merodajni podatek.

HVALIMO:

  • Lep in svetel zaslon.
  • Klasičen (in neizrazit) videz.
  • Odlična avtonomija.
  • Brezstično plačevanje.-

GRAJAMO:

  • Ne najboljši materiali.
  • Lunet ni v slovenski trgovini.
  • Ne meri EKGja in nima tipala temperature.
  • Ni zemljevidov.

The post Xiaomi Watch S4: Lastni sistem ji dobro dene, a še bolj zanimiva je cena! appeared first on Tehnozvezdje.

Read Entire Article