ARTICLE AD BOX
Pravni strokovnjaki EU, Sveta Evrope, Ukrajine in 37 drugih držav so danes vzpostavili pravne temelje za posebno mednarodno sodišče za zločin agresije na Ukrajino, ki bo delovalo v okviru SE, so sporočili v Bruslju. Določili so tudi sestavne dele osnutka statuta sodišča. Delo bi lahko po navedbah generalnega sekretarja SE dokončali še letos.
“Ko se je Rusija odločila, da s tanki zapelje čez meje Ukrajine, je zagrešila enega najhujših zločinov – zločin agresije. Zdaj prihaja pravica, pravica za Ukrajino. Vzpostavili smo pravne temelje za posebno sodišče,” je sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Na 13. srečanju skupine za vzpostavitev posebnega sodišča za zločin agresije na Ukrajino, v kateri sodelujejo pravni strokovnjaki Evropske komisije, Evropske službe za zunanje delovanje (EEAS), Sveta Evrope, Ukrajine in še okoli 40 drugih držav, so med drugim določili ključne dele osnutka Schumanovega statuta, ki bo temeljna pravna podlaga za delovanje posebnega sodišča.
“Veseli me, da je skupina danes naredila zelo velik napredek pri pripravi osnutka Schumanovega statuta,” je na novinarski konferenci po srečanju povedal evropski komisar za pravosodje Michael McGrath.
Pojasnil je, da bo posebno sodišče za zločin agresije na Ukrajino delovalo v institucionalnem okviru SE, kar pomeni, da bodo pri postopkih upoštevane postopkovne varovalke in mednarodno pravo na področju človekovih pravic.
Ko bo vzpostavljeno, bodo lahko ukrajinske sodne oblasti domače preiskave in pregon, povezane z zločinom agresije, predale tožilcu posebnega sodišča. V okviru postopka bo lahko Ukrajina sodišču posredovala tudi relevantne dokaze, vključno z informacijami, ki jih zbira mednarodni center za pregon zločina agresije, je še povedal komisar.
Kot je dodal, se bo zdaj delo nadaljevalo na tehnični ravni. Ko bo to končano, pa bo lahko SE sklical sklepno srečanje skupine za vzpostavitev posebnega sodišča, na katerem bi se uradno dogovorili o osnutku statuta.
Če bo besedilo osnutka pripravljeno kmalu, bi lahko delo zaključili še letos, je ob tem povedal generalni sekretar Sveta Evrope Alain Berset. “Biti moramo zelo ambiciozni, ne smemo čakati,” je poudaril.
Pomen napredka pri vzpostavljanju posebnega mednarodnega sodišča za zločin agresije na Ukrajino je izpostavila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica unije Kaja Kallas, ki je poudarila, da ta zločin ne sme ostati nekaznovan. “Nobenega dvoma ni, da je ruski predsednik Vladimir Putin zagrešil zločin agresije,” je povedala.
“Ne gre samo za Ukrajino, gre za globalno pravičnost in sporočilo, ki ga želimo poslati svetu. Želimo, da bi bilo to sodišče uspešno. Zato vse, ki si želijo ohraniti svetovni red, pozivamo, naj se pridružijo pri služenju pravici,” pa je dejala namestnica vodje kabineta ukrajinskega predsednika Irina Mudra.
Posebno sodišče je treba vzpostaviti, ker Mednarodno kazensko sodišče (ICC), ki je pristojno za pregon vojnih zločinov, ne more preganjati zločina agresije.