Vrtni plevel ali superhrana? Tako lahko izkoristite sveže koprive

3 hours ago 6
ARTICLE AD

Kopriva ima dolgo zgodovino – nekoč so jo nabirali za čaje in tinkture, danes pa postaja vse bolj prepoznavna tudi v kulinariki. Njeni listi skrivajo več železa kot špinača, več vitamina C kot limone in več kalcija kot mleko. A kljub temu mnogi nanjo še vedno gledajo kot na plevel, ki peče in ovira gibanje po vrtu. Prav to je razlog, da koprive tako pogosto končajo pod motiko namesto na krožniku.

Rastlina, ki ji po hranilni vrednosti komaj kaj pride blizu

Spomladi, ko so mlade in sveže, so najbolj nežne in primerne za uživanje. Če jih pravilno naberemo in pripravimo, postanejo osnova za pestre jedi, naravne pripravke in vrtne zvarke. Ni jih treba posebej sejati – narava jih prinese sama. In čeprav jih je treba nabirati z rokavicami, se trud hitro poplača.

KopriveKoprive

Nabiranje in priprava: nekaj previdnosti, veliko koristi

Koprivo vedno nabiramo z rokavicami in škarjami. Uporabni so le vrhnji deli rastline – nežni listi in vršički. Rastlina, ki že cveti ali postaja olesenela, ni več primerna za uživanje. Najboljši čas za nabiranje je zgodaj dopoldne, po tem ko se posuši rosa.

Pred uporabo koprive obvezno blanširamo: za 1–2 minuti jih potopimo v vrelo vodo in nato hitro ohladimo v hladni vodi. Tako odstranimo pekoče laske in hkrati ohranimo barvo ter hranila. Po blanširanju jih lahko uporabimo takoj ali zamrznemo.

Juha iz kopriv je zdravilo za spomladansko utrujenost

Hitra, preprosta in hranilna

Juha iz kopriv je klasika, ki se uvršča med najbolj znane jedi iz divjih rastlin. Pripravi se podobno kot špinačna juha – s krompirjem, čebulo in malo česna. Po želji se doda smetana, drobnjak ali jajčni zakuha. Za boljši okus jo lahko popestrimo s praženimi sončničnimi semeni ali kapljico bučnega olja.

Odlična je kot samostojna jed ali uvod v pomladno kosilo. Deluje krepčilno, razstruplja telo in dviguje raven energije.

Zeleni pesto iz kopriv? Presenetljivo dober!

Namaz, omaka in dodatek testeninam

Pesto iz kopriv je odlična alternativa klasičnemu baziličnemu pestu. Pripravi se iz blanširanih kopriv, olivnega olja, oreščkov (orehi, mandlji, pinjole), parmezana in česna. Vse skupaj se zmelje v gosto pasto, ki jo lahko uporabljamo kot preliv za testenine, namaz na kruhu ali dodatek k pečeni zelenjavi.

Shranjujemo ga v hladilniku v kozarcu, pokritem z oljem, ali ga zamrznemo v manjših porcijah.

Koprivni štruklji, bureki in zavitki

Koprive kot zelenjava, ki se obnese v skoraj vsaki slani jedi

Nadomestite špinačo s koprivami v vseh receptih za zavitke, bureke, štruklje in narastke. Koprive se odlično ujemajo s skuto, krompirjem, sirom ali jajci. Okus je nekoliko bolj svež in travnat, a nevsiljiv.

Začinite jih s soljo, poprom, muškatnim oreščkom in česnom. Pečene jedi s koprivami se lepo režejo in hranijo, zato so primerne tudi za piknike ali kosilo v službi.

Smoothie s koprivami je vitaminska bomba

Čeprav se sprva sliši nenavadno, so mladi listi kopriv izvrstni tudi v smutijih. Zmešajte jih s sadjem (banano, jabolkom, pomarančo), dodajte malo limoninega soka, medu in vode – dobite naravni napitek, bogat z železom, klorofilom in vitaminom C.

Takšen smoothie je odlična rešitev za spomladansko utrujenost, slabokrvnost ali kot regeneracijski napitek po telesni aktivnosti.

Naravno gnojilo in škropivo iz kopriv

Tekoče zlato za paradižnik in bučke

Iz kopriv lahko pripravite fermentirano tekoče gnojilo, ki je posebej učinkovito pri plodovkah. Naberite večjo količino svežih kopriv, jih narežite in prelijte z vodo v razmerju 1:10. Pustite stati v pokriti posodi 7–10 dni, vsak dan premešajte. Ko zmes preneha vreti in smrdi po silosu, je pripravljena za uporabo.

Redči se z vodo v razmerju 1:10 in se uporablja za zalivanje korenin paradižnika, paprike, bučk in kumar. Tekočino lahko uporabite tudi kot blago škropivo proti ušem.

Sušenje za zimo – kopriva tudi, ko je že sneg

Koprive lahko tudi posušite in shranite za zimo. Nabrane in oprane liste posušite na senčnem, zračnem mestu. Shranjene v papirnatih vrečkah ali steklenih kozarcih bodo ohranile okus in zdravilne učinke več mesecev.

Uporabljajo se za čaj, juhe, zeliščne mešanice ali kot dodatek kruhu in pitam.

Kopriva ni plevel

Kopriva ni le plevel, ki ga odstranjujemo z gredic. Je ena najbolj vsestranskih rastlin, ki jo lahko uporabimo v kuhinji, na vrtu in v domači lekarni. S pravo pripravo izgubi pekočo lastnost in razkrije svoj pravi potencial – kot hrana, zdravilo in gnojilo.

Za tiste, ki imajo odprto kuhinjsko domišljijo in cenijo domače sestavine, so koprive neprecenljive. So brezplačne, dostopne, hitro obnovljive in izjemno hranilne. Z njimi lahko popestrite vsakdanji jedilnik, poskrbite za zdravje in obenem spoštujete ritem narave.

Objava Vrtni plevel ali superhrana? Tako lahko izkoristite sveže koprive se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article