ARTICLE AD
Dve združenji želita zase del ali celoten frekvenčni pas 6 GHz. Eno za domača brezžična omrežja (Wi-Fi), drugo za mobilna omrežja šeste generacije (6G).
Te dni je interesno združenje Dynamic Spectrum Alliance evropski komisarki Henni Virkkunen, pristojni za tehnologijo, poslalo odprto pismo s pozivom, naj Evropska unija zagotoviti odprte frekvence za »nemoteno« delovanje omrežij Wi-Fi. Med člani združenja in podpisniki pisma so pomembni proizvajalci omrežne opreme, čipov, ponudniki internetnih storitev, operaterji, razvijalci programske opreme, večinoma sicer ameriška podjetja, kot so Amazon, Apple, Aruba, Broadcom, Cisco, Meta in Microsoft.
Poudarili so, da je »moč Wi-Fi-ja, skupaj s 5G, optiko in satelitskim internetom pomembna pri doseganju ciljev digitalne agende EU.« Uporaba dela spektra v frekvenčnem pasu 6 GHz bi omogočila visoke hitrosti, nizke dostopne čase in s tem poceni ter hitro širokopasovno povezljivost tako za domače uporabnike kot za industrijo, logistiko, avtomatizirano proizvodnjo in internet stvari, so še zapisali.
Malo pred tem se je na Evropsko komisijo obrnilo ducat največjih evropskih telekomunikacijskih operaterjev, med njimi Deutsche Telekom, Orange, Telecom Italia, Telefonica in Vodafone, s pobudo, naj celoten zgornji pas 6 GHz nameni uporabi za mobilna omrežja 6G. Pri tem so poudarili, da brez teh frekvenc ne bi mogli zagotavljati optimalnih storitev, kar bi vplivalo na nižjo rast BDP v Evropi.
Nekateri brezžični usmerjevalniki, s podporo za standard Wi-Fi 6E ali Wi-Fi 7, že izkoriščajo omenjeni frekvenčni pas za dodaten kanal, po katerem do naprav pošiljajo podatke ali si jih izmenjujejo med seboj (pri prepletenem omrežju), kar se v praksi pozna v veliko višjih hitrostih kot pri standardih Wi-Fi 5 ali Wi-Fi 6, kjer sta v uporabi le pasova 2,4 Ghz in 5 GHz.
Naslovna fotografija: DepositPhotos
The post Vnel se je boj za evropski »ZRAK« appeared first on Tehnozvezdje.