ARTICLE AD BOX
Vlasta Črčinovič Krofič, slovenska pisateljica, pesnica in likovna umetnica, je pri Založbi knjig Kulturnega centra Maribor v zbirki Frontier izdala novo knjigo z naslovom Sporočilo, Roman o spletnih prevarah (2025). Grafično zasnovo je pripravil Peter Dobaj, oblikovanje knjige in naslovnice ter prelom pa Romeo Štrakl.
Vlasta Črčinovič Krofič v Predgovoru predstavi vsebino svojega romana in pojasnjuje, da je zgodba izmišljena, zato je morebitna podobnost z določenimi osebami zgolj naključna. Literarni liki se pri uporabi sodobne tehnologije znajdejo v zadregi, pri tem pa se jim slej ko prej primerijo spletne prevare – od finančnih do ribarjenja in lažnih obvestil. Računalniški napadi postajajo čedalje bolj izpopolnjeni, zato ni vprašanje, ali se bodo posameznice in posamezniki ujeli v zanke zlikovcev, temveč kdaj se bo to zgodilo.
Kot že v prejšnjih romanih pisateljica dogajanje umesti v Maribor. Slikovito opisuje ulice našega mesta in nam pričara vrvež štajerske prestolnice. Menjavata se pripoved prvoosebne pripovedovalke in opisovanje v tretji osebi ednine.
Vlasta Črčinovič Krofič prijetno preseneča s svojo ustvarjalno energijo in izvirnimi domislicami. V novem romanu Sporočilo, Roman o spletnih prevarah se loteva aktualne tematike, spletnih goljufij in prevar, zelo berljivo pa je njeno duhovito prikazovanje starejših občank in občanov, ki jih internet čedalje bolj privlači in postaja njihova vsakdanjost. Vse pa seveda ne gre zlahka. Čeprav so še vedno mladostni in živahni, se tu in tam vendarle tudi kaj zalomi in se ne zgodi, kot so si zamislili. V živahno in radoživo upokojensko življenje sodijo tudi potovanja; ženske in moški v zrelih letih se hitro odločijo za nove podvige in pustolovščine, pri tem pa tega, da nanje prežijo spletni nepridipravi, niti ne pomislijo. Avtorica zapiše: »Vsi smo namreč seniorji z zdravstvenimi zadregami, ki terjajo od posameznika vzdržnost na vseh področjih življenja.« Da, vzdržnost, pa tudi vzdržljivost.
Prikazovanje posameznosti se preveša v zgoščevanje splošnosti. Vlasta Črčinovič Krofič je dobra poznavalka človekove duševnosti in opazovalka njegovih odzivov. Vživlja se v nravi in postavlja v ospredje smešno in zabavno plat. Do svojih protagonistk in protagonistov je prizanesljiva in razumevajoča, vse to pa njenemu pisanju daje poseben čar. Stara zakonca sta na primer še vedno ljubosumna, če se pojavi kakšna zapeljiva zakonolomka ali dobrodušnež, ki zna bolje laskati kot že nekoliko dolgočasen soprog. Jutranje šilce tavžentrože, kozarec rdečega vina, brinjevec in še marsikaj drugega v tekoči obliki spravijo seniorje v dobro voljo. Zakaj tudi ne? Življenje prinaša še veliko novosti in presenečenj. Srečavanje s sodobno tehnologijo je vsekakor vznemirljivo in zabavno. Če se kaj zalomi, pa se svet ne podre. Trdno tiči v svojih tečajih in treba si ga bo ogledati. Druščina torej načrtuje potovanje.
Pisateljica je med drugim družbenokritična. Takšna stališča izrekajo njeni liki in ni nujno, da so tudi njena. Ena od oseb se razburi, češ da današnje šole bruhajo diplomante, ti pa po končanem študiju ne najdejo služb. V Avstrijo se na delo dnevno vozi kar petindvajset tisoč ljudi. Kje so že časi, ko je Maribor še imel močno industrijo? Vsakdo je našel sebi primerno delo. Večina si je lahko privoščila letovanje na morju v sindikalnih domovih, še snažilka si je zgradila vikend. In kako je danes? Celo zaposleni prosijo za pomoč Karitas ali Rdeči križ, ker sami ne zaslužijo dovolj, da bi si kupili hrano in plačevali položnice. Komunala je nenasitna, parkirišč je premalo. Marsikdo ima občutek, da ga izkoriščajo. »Nič več nismo svobodni. Na vsakem koraku nas lupijo kot čebulo.« (str. 37) Tudi kriminala je več kot v preteklosti. Po nekaterih ulicah ni varno hoditi. Žrtve nasilja, preprodajalcev drog in izsiljevanja so ljudje različne starosti in spola. V Sloveniji poslujejo tuja podjetja, v katerih drugi jeziki izpodrivajo slovenščino. »In zaposleni Slovenci se moramo prilagoditi in naučiti tujih jezikov, da lahko komuniciramo.« (str. 117) K temu lahko dodamo, da se angleščina čedalje bolj polašča slovenščine. Ljudje uporabljajo angleške izraze za navadne besede, fraze in vzklike, strokovne pa tako ali tako. K temu jih nihče ne sili. V Evropski uniji so jeziki enakopravni, še naš Luka Dončić je svoje športne kolege naučil pet ali šest slovenskih besed. Nekaj je v značaju tega naroda, da je tuje vedno boljše od domačega, v starih časih nemščina in srbohrvaščina, zdaj angleščina.
Vse skupaj pa tudi ni črno-belo. Starostniki in starostnice si svojo jesen življenja znajo tudi popestriti, če že ne s čim drugim, pa z nakupovanjem in zapravljanjem. Pogosto so prav prodajni izdelki tisti, ki jim prinašajo veselje. Nasmešek pa izgine z obraza, če bankomat zavrne kartico ali pa se izkaže, da je neki dolgoprstnež izpraznil njihov bančni račun.
Avtorica se pomika od ene dogodivščine do druge, zdaj so pred nami radoživi starostniki in starostnice, zdaj se nad njimi in drugimi uporabniki izživljajo premeteni hekerji. Kriminalna dejavnost se dogaja v gospodarskem poslopju na težko dostopnem terenu v Halozah. Očitno je, da je Vlasta Črčinovič Krofič velika poznavalka finančnih zadev. Sicer diplomirana pravnica je doktorirala prav iz ekonomskih znanosti s področja financ. Ko se je upokojila, se je njena dejavnost še razširila, saj je magistrirala iz likovnih umetnosti. Piše romane, kratke zgodbe in poezijo ter je mentorica literarne in likovne sekcije in profesorica francoskega jezika. Za literarno ustvarjanje je dobila številne domače nagrade in priznanja, za likovno pa tudi v tujini (podatki so v Besedi o avtorici). Marsikaj v romanu Sporočilo ima tudi uporabno in poučno vrednost, saj avtorica na visoki ravni opisuje finančno poslovanje. Omenja dokapitaliziranje, gotovinska izplačila, bankrot, kredit, kriptovalute in še marsikaj drugega. Za usmerjanje in koristne napotke pri pisanju romana se zahvaljuje Jasmini Slapničar, Gašperju Slapničarju in Bernardki Kos, za literarno spodbudo Barbari Korun, za branje pa Dorici Murko. Posebna zahvala izrazi tudi svojemu možu Leopoldu, ki je dobrohotno prenašal osamljenost v času, ko je pisala svoj roman.
Ljudje veliko sestankujejo, tudi politika ima marsikaj povedati; ogroženi sta tako nacionalna varnost kot državne finance, informacije so izkrivljene, po drugi strani pa je videti, kot da umetna inteligenca zmore prav vse.
Dr. Katja Brgles Bricman v Spremni besedi pravi, da je pripovedna, besedna, situacijska in karakterna komika močna plat literarnega ustvarjanja Vlaste Črčinovič Krofič. Pripoved ima posebno dinamiko in ponuja zanimiv in hkrati pronicljiv vpogled v svet sodobne tehnologije skozi oči upokojencev, ki se spopadajo s težavami pri razumevanju in uporabi te tehnologije.
Marija Švajncer