ARTICLE AD
Vlada je danes potrdila predloga novel zakonov o sladkovodnem ribištvu in o morskem ribištvu ter ju v DZ poslala v obravnavo po skrajšanem postopku. V ospredju predloga novele zakona o sladkovodnem ribištvu so spremembe ribiškega upravljanja, pri predlogu zakona o morskem ribištvu pa gre za prenos evropske zakonodaje, tudi glede izvajanja nadzora.
Zakon o sladkovodnem ribištvu ureja sladkovodno ribištvo kot upravljanje ribolovnih virov v celinskih vodah in je krovni pravni akt, ki opredeljuje ribiško upravljanje, s tem pa tudi športni ribolov, ribiško-čuvajsko službo in druge pomembne naloge, so v sporočilu po seji vlade poudarili na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Kot so pojasnili, predlog sprememb zakona podrobneje določa, da se v aktu o ustanovitvi določajo sestava, naloge, pristojnosti, način in postopek izbire članov organov Zavoda za ribištvo Slovenije, njihov mandat ter pogoji za njihovo imenovanje. S predlogom zakona se upoštevajo tudi priporočila računskega sodišča.
Poleg tega se bodo bolj natančno opredelili pogoji, pod katerimi zavod lahko opravlja tudi druge dejavnosti, ki pomenijo tržno dejavnost. Predlog novele zakona izrecno določa, da zavod presežka odhodkov nad prihodki, ustvarjenega iz naslova tržnih dejavnosti, ne sme pokriti iz sredstev javne službe.
S predlaganimi spremembami se usklajuje tudi zapis izobrazbe za imenovanje ribiškega inšpektorja s slovenskim ogrodjem kvalifikacij in črta pogoj glede zahteve za ribiški izpit. Zakon se med drugim dopolnjuje tudi z določbo, ki omogoča inšpektorju izrekanje glob v hitrem prekrškovnem postopku. Ker je dosedanji zakon določal globe še v tolarjih, se spreminjajo tudi zneski glob iz tolarjev v evre, so navedli na ministrstvu.
Medtem pa predlog novele zakona o morskem ribištvu vsebuje uskladitev slovenske zakonodaje z evropsko, predvsem glede izvajanja nadzora nad ribištvom. Tako je v začetku januarja lani začela veljati revizija nadzorne uredbe, ki je uvedla nekatere nove določbe glede hudih kršitev skupne ribiške politike EU, katerih izvajanje je treba zagotoviti v slovenskem pravnem redu, so pojasnili na ministrstvu.
Predlog novele prav tako vsebuje dopolnitve pravnih podlag za izvajanje določb evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo. To so predvsem pravne podlage za vzpostavitev sistema upravljanja in nadzora, za imenovanje pristojnih organov, ki so vključeni v izvajanje sklada.
V zakonu se na novo določa tudi, da ministrstvo po uradni dolžnosti vsako leto preverja pogoje za dovoljenje za gospodarski ribolov. V primeru ugotovitve, da pogoji niso več izpolnjeni, dovoljenje za gospodarski ribolov prekliče, plovilo pa izbriše iz evidence ribiških plovil. Za prekrške se sme v hitrem postopku izreči globa tudi v znesku, ki je višji od najnižje predpisane globe.
Novost je tudi, da se ribiško plovilo po posebej določenem postopku izbriše iz evidence ribiških plovil, če nima veljavnega dovoljenja za plovbo, so še zapisali na kmetijskem ministrstvu.