Vitamin K

16 hours ago 11
ARTICLE AD

Vitamin K je ime za skupino strukturno podobnih v maščobah topnih vitaminov. Vključuje vitamin K1 (filokinon, ki je rastlinskega izvora oz. fitonadion, ki je sintetičnega izvora) in K2 (menakinon).

Vitamin K sodeluje pri strjevanju krvi in absorpciji kalcija v kosti, zobe ter mehka tkiva. Lahko zmanjša nočne mišične krče.

Zaradi vpliva na strjevanje krvi se jemanje osebam, ki jemljejo zdravila proti strjevanju krvi (predvsem Varfarin – Marevan) svetuje le po predhodnem posvetu s farmacevtom ali zdravnikom.

Osnovni prehranski vir vitamina K je vitamin K1, ki je v velikih količinah v listnati zeleni zelenjavi. Vitamin K2 najdemo v nizkih količinah v maslu in nekaterih sirih, poleg tega se sintetizira iz vitamina K1 s pomočjo črevesnih bakterij.

Vse oblike vitamina K so pri ljudeh aktivne. Najpogosteje se je v prehranskih dopolnilih uporabljal sintezno pridobljen vitamin K1. Nato so ugotovili da ima vitamin K2 oziroma oblika menakinon-7 (MK-7) daljši razpolovni čas in posledično bolj stabilno serumsko koncentracijo, oziroma pri daljšem obdobju jemanja višjo serumsko koncentracijo. Zato je oblika K2 postala bolj uporabljana. MK-7 se pridobiva iz natta –  značilnega japonskega fermentiranega izdelka iz soje (»naravni«) ali sintezno.

Obstaja še ena oblika vitamina K2 in sicer menakinon-4 (MK-4), ki je v majhnih količinah prisoten v mesu in jajčnem rumenjaku. Lahko se ga tudi sintetizira. Sintezna oblika je pogosta v prehranskih dopolnilih. MK-4 ima podobno absorpcijo kot MK-7, vendar se iz telesa izloči hitreje.

Odrasla oseba za normalno preskrbljenost potrebuje 75 µg vitamina K na dan, kar je mogoče vnesti z uživanjem pestre in uravnotežene prehrane. Najbogatejši prehranski vir vitamina K je temnozelena zelenjava, ostala živila pa v Evropi prispevajo le majhen delež vitamina K.

Vitamin K je občutljiv na svetlobo, s toploto se ga ne uniči – zato se ga pri kuhanju večina zadrži v hrani.

Simptomatsko pomanjkanje vitamina K je redko. Pri odraslih se pomanjkanje kaže v daljšem času strjevanja krvi. Kritičnemu pomanjkanju so najbolj izpostavljeni novorojenčki, saj se vitamin K ne prenaša v zadostnih količinah skozi posteljico. Prav tako pa je materino mleko revno s tem vitaminom.

Pogosto se simptomatsko pomanjkanje pojavi pri ljudeh, ki imajo zaradi različnih bolezenskih stanj (npr. kronična obolenja jeter, želodčne in črevesne bolezni – Chronove bolezni, hude motnje absorpcije maščob ), izključnega parenteralnega hranjenja ali daljšega jemanja antibiotikov,… zmanjšano absorpcijo hranil.

Prehranska dopolnila z vitaminom K se jemljejo s hrano – z obrokom, ki vsebuje maščobe.

Za več nasvetov smo vam na voljo v naši lekarni.

Tjaša Flere Pušnik, mag. farm., spec.

Lekarna Pušnik Trbovlje


 

 

The post Vitamin K appeared first on Savus.

Read Entire Article