[Video] Vzklik “Free Palestine” prekinil Merza, njegov odgovor je sprožil bučen aplavz

2 hours ago 28

Nemški kancler Friedrich Merz se je na predvolilnem zborovanju v mestu Ravensburg soočil s protestom podpornika Palestine, ki je med njegovim govorom dvignil transparent in vzklikal slogane v podporo palestinskemu ljudstvu.  Merz je protest izkoristil za odločen politični odgovor. Njegove besede in neomajna podpora Izraelu so v dvorani sprožile glasen aplavz, po dogodku pa so se v komentarjih pojavile interpretacije, med drugim tudi, a je slogan “Free Palestine” postal nova različica zloglasnega nacističnega vzklika “Heil Hitler”.

Incident se je zgodil med Merzovim govorom na regionalnem predvolilnem shodu, kjer je oseba iz občinstva dvignila transparent z napisom: “Da mednarodnemu pravu. Nikoli več Staatsräson. Naj živi Palestina.” Ob tem je vzklikala slogane v podporo palestinskemu ljudstvu in prekinila potek govora.

Izraz Staatsräson oziroma raison d’état v nemškem političnem kontekstu pomeni načelo, da sta varnost in obstoj države Izrael zaradi zgodovinske odgovornosti Nemčije za Holokavst temeljno izhodišče nemške zunanje politike. Kancler se je tako na protest odzval neposredno. “Da. Z veseljem bom na to odgovoril. Če že nameravate prekiniti,” je dejal, nato pa nagovoril občinstvo: “Dame in gospodje, vlada, ki jo vodim, nikoli ne bo pustila nobenega dvoma o tem, kje stojimo. Stojimo z Izraelom.”

Wow. Must watch.

Heckler shouts Free Palestine during German Chancellor Merz speech.

He confidently responds with

“WE STAND WITH ISRAEL” followed by powerful words.

Crowd erupts in applause!

He knows that “Free Palestine” is the new “Heil Hitler”pic.twitter.com/IsPe1PYDiJ

— Kosher (@koshercockney) March 8, 2026

V nadaljevanju je poudaril, da bo njegova vlada odločno nastopala proti antisemitizmu. Kot je dejal, bo “storil vse, kar je v njegovi moči in v okviru svojih pristojnosti”, da se antisemitizem v Nemčija zatre, kjerkoli se pojavi, ter da država ostane prostor, kjer se lahko Judje “svobodno in odkrito gibljejo”.

Merz je ob tem protestniku tudi neposredno očital, da odgovornost za nadaljevanje konflikta ni na izraelski strani. Po njegovih besedah bi se vojna lahko končala zelo hitro, če bi palestinska oborožena in teroristična gibanja odložila orožje. “Če bi tisti, za katere držite ta transparent, odložili orožje, bi bil konflikt končan v štiriindvajsetih urah,” je dejal.

Dodal je, da je pravi vzrok vojne v napadih na Izrael, “ne pa v državi Izrael, ki se bori za svoj obstoj in pravico do življenja v svobodi.” Njegove besede so v dvorani naletele na glasen aplavz.

A. G.

The post [Video] Vzklik “Free Palestine” prekinil Merza, njegov odgovor je sprožil bučen aplavz first appeared on Nova24TV.
Read Entire Article