ARTICLE AD BOX
Kočevje je gostilo 10. Nacionalno konferenco o varnosti v lokalnih skupnostih, ki je združila predstavnike institucij, zavezane zagotavljanju in varovanju varnosti kot ene ključnih človeških dobrin. Dogodek je organizirala Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru v sodelovanju z Občino Kočevje ter ob podpori Skupnosti občin Slovenije, slovenske policije in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost (ARIS).
Konferenca je obravnavala številne aktualne teme, povezane s kakovostjo sobivanja Romov in drugih prebivalcev. Razprave so osvetlile različne vidike varnosti, dejavnike odklonskosti, vpliv predsodkov in stereotipov ter raziskave, ki ponujajo znanstvena izhodišča za izboljšanje stanja.
Raziskovalno delo, ki ga je predstavil profesor Gorazd Meško s skupino sodelavcev, je tokrat v ospredje postavilo občino Kočevje in občine jugovzhodne Slovenije. Rezultati raziskav bodo koristili pri oblikovanju nacionalnih politik varnosti, še posebej na področju lokalnih skupnosti in reševanja romske problematike.
Minister Poklukar: “Popolnoma zaupam slovenski policiji”
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v izjavi poudaril izboljšanje varnostne situacije na Kočevskem in v Ribnici od poletja dalje, ko je bilo stanje najbolj pereče. “Stanje varnosti se je izboljšalo, kar potrjujejo tudi župani, vendar kot minister še nisem povsem zadovoljen,” je dejal.
Minister je izpostavil, da policija nadaljuje z ukrepi, dokler stanje ne bo ustrezno, in pohvalil prizadevanje Občine Kočevje pri reševanju romske problematike. “Tukaj govorimo o romski skupnosti kot celoti. Vendar pa je treba poudariti, da so nekateri posamezniki znotraj romske skupnosti storilci kaznivih dejanj, kar bo policija obravnavala v sodelovanju z državnim tožilstvom in sodišči. Kriminal nima mesta niti v Kočevju niti v Sloveniji kot demokratični družbi,” je zaključil.
Vloga policije in skupnosti pri reševanju težav
Senad Jusić, predstavnik policije, je poudaril, da so ukrepi, sprejeti od julija, prinesli pozitivne rezultate. “To kaže na pravo smer našega dela in na krepitev zaupanja javnosti v delo slovenske policije,” je dejal.
Na konferenci je sodelovala tudi predstavnica medresorske delovne skupine za obravnavo romske problematike Helga Dobrin: “Razprava je pokazala, da je delovna skupina na pravi poti. Saj smo ločili integracijski del od varnostnega vidika” je dejala in dodala, da bodo analize strokovnjakov v pomoč pri delu skupine.
Župan Košir: “Potrebno je sodelovanje vseh služb”
Gregor Košir, župan Občine Kočevje, je poudaril pomen policijskega dela, ki že kaže rezultate. “Povečana prisotnost policije je že prinesla boljšo uspešnost pri omejevanju in preiskovanju kaznivih dejanj,” je dejal. Ob tem je opozoril, da morajo v proces vključiti tudi druge institucije, od ministrstev za delo, šolstvo, pravosodje in finance do lokalnih služb.
“Romska skupnost mora iz cone udobja,” je poudaril Košir in izpostavil načrte za vključevanje Romov v delovno okolje ter podporo pri dokončanju izobrazbe. Po njegovih besedah je nesprejemljivo, da bi se stanje nadaljevalo v dosedanji obliki. “Policija je naredila prvi korak, zdaj so na vrsti druge službe. Občina bo nudila pomoč v okviru svojih pristojnosti, vendar ne pristajamo na stanje, kakršno je bilo,” je zaključil.
Nacionalna konferenca je bila rezultat aktivnosti, ki so se v zadnjih mesecih odvijale predvsem na jugovzhodu Slovenije. Razprave so prinesle jasne smernice za prihodnje delo, ki temeljijo na sinergiji med lokalnimi oblastmi, državnimi institucijami in civilno družbo. Cilj ostaja jasen: ustvariti varno okolje, v katerem bodo sobivali vsi prebivalci, ob hkratnem spodbujanju integracije in zagotavljanju reda in zakonitosti.