Vetrna energija bi lahko do 2050 pokrila celotno povpraševanje EU

5 days ago 10
ARTICLE AD BOX

Vetrna energija bi lahko do 2050 pokrila celotno povpraševanje EU

Nova študija Evropske komisije je razkrila, da bi potencial vetrne energije v Evropski uniji lahko zadostoval za večkratnik sedanjih energetskih potreb celine. Po ugotovitvah raziskovalcev iz Skupnega raziskovalnega središča (JRC) bi lahko zgolj Francija in Španija proizvedli dovolj električne energije za zadovoljitev celotnega predvidenega povpraševanja EU do leta 2050, ki znaša okoli 4000 TWh.

Znatno povečanje ocenjenega potenciala je posledica več dejavnikov, med katerimi so ključni tehnološki napredek vetrnih turbin ter prilagoditve regulativnih omejitev glede oddaljenosti od naseljenih območij, navaja Euractiv. Po podatkih študije je nova ocena več kot dvakrat višja od podobne analize, opravljene leta 2018, kar kaže na hitre spremembe v sektorju obnovljivih virov energije.

Kopenski veter

Raziskava izpostavlja, da bi lahko kopenski veter v EU na podlagi obstoječih pravil o oddaljenosti proizvedel do 19.000 TWh električne energije letno. Ključni dejavnik tega povečanja je uporaba novih modelov vetrnih turbin, ki dosegajo višino 100 metrov ali več. V primerjavi s turbinami izpred nekaj let, ki so bile visoke 80 metrov, imajo sodobne naprave boljše pogoje za izrabo vetrovnih tokov in s tem bistveno večjo proizvodnjo energije.

Raziskovalci opozarjajo, da so spremembe v regulativnem okviru, zlasti dovoljenja za postavitev turbin bližje naseljem, prav tako prispevale k povečanju potenciala. Finska in Poljska sta med državami, ki so v zadnjih letih omilile omejitve, s čimer sta omogočili širšo izrabo vetrne energije.

Pomen tehnološkega razvoja

Predstavnik industrijskega združenja WindEurope je ob tem poudaril pomen tehnološkega razvoja: “Večje in učinkovitejše turbine so ključ do povečanja proizvodnje električne energije. Zamenjava starejših modelov z novejšimi lahko zmanjša število turbin v posamezni vetrni elektrarni za 25 %, hkrati pa več kot potroji njeno proizvodnjo.”

Geografska razporeditev potenciala vetrne energije v EU ostaja neenakomerna, pri čemer izstopajo nordijske države, Španija, Francija, Poljska in Romunija kot najperspektivnejše za razvoj tega energetskega vira. Po trenutnih ocenah bi Nemčija, ki danes proizvede največ vetrne energije, imela šele sedmi največji potencial v EU, z največ 1000 TWh letne proizvodnje.

Povečanje proizvodnje vetrne energije bo zahtevalo tudi večje naložbe v prenosno infrastrukturo, da bi omogočili učinkovitejšo prerazporeditev energije med državami članicami. Energetski strokovnjak Christoph Maurer je opozoril, da bo ključnega pomena tudi krepitev čezmejnega prenosa električne energije, saj se lahko izkoriščanje teh potencialov izkaže za neenakomerno porazdeljeno po celotni uniji.

Portal24; Foto: Pexels

Objava Vetrna energija bi lahko do 2050 pokrila celotno povpraševanje EU je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article