ARTICLE AD
Odločitev za hišnega ljubljenčka mora biti premišljena, saj žival ne prinese le veselja, temveč tudi številne obveznosti in dolžnosti, so poudarili v veterinarski upravi. Skrbno je treba razmisliti tudi, kje bomo žival dobili, pri čemer posebej opozarjajo na pasti spletnih nakupov živali.
Mladiče pasemskih psov ali mačk je smiselno kupovati neposredno pri preverjenih vzrediteljih, glede izbire primerne pasme pa se je treba predhodno posvetovati s kinologom oziroma felinologom, so ta teden sporočili iz uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
“Zavedajte se, da je treba na mladiča določene pasme počakati tudi več let. Premišljen nakup oziroma pripravljenost počakati na žival je ena od lastnosti odgovornega lastnika,” so zapisali.
Svetujejo izogibanje spletnim oglasom, ki obljubljajo različne pasme čistokrvnih mladičev brez rodovnika po nizkih cenah. Takšne živali namreč zelo verjetno prihajajo iz nepreverjenih legel ali pasjih tovarn, so opozorili.
Živali, zlasti pse, namreč pogosto vzrejajo v nezakonitih obratih, kjer bivajo v neprimernih razmerah. Njihov bivanjski prostor je omejen, nimajo ustrezne prehrane in socialnih stikov. Psice so izčrpane zaradi prepogostih kotitev, mladiči se prodajajo premladi, živali pa ne prejmejo potrebnega cepljenja in veterinarske oskrbe.
V vsakem oglasu mora biti po besedah uprave obvezno navedena oznaka mladiča ali matere. Če gre za žival iz Slovenije, je mogoče številko mikročipa preveriti v javno dostopnem registru hišnih živali. “Če številke ni v registru, je to znak za alarm,” so poudarili.
Kupcem živali svetujejo tudi, naj si pred prevzemom vsaj enkrat ogledajo leglo in spoznajo mladičevo mamo. Če mama ni prisotna oziroma med njimi ni interakcije, je to znak, da je nekaj narobe.
Pasji mladiči morajo biti po navedbah uprave ob prevzemu stari najmanj osem, mačji pa 12 tednov. Če gre za mlajše živali, zelo verjetno prihajajo iz neregulirane vzreje.
Sumljivo je tudi, če prodajalca ne zanima, komu prodaja žival. Odgovoren vzreditelj bo namreč imel veliko vprašanj za potencialnega kupca, saj se želi prepričati, da gre žival v dobre roke.
Znak za alarm je tudi, če vzreditelj ponuja prevzem mladiča na parkirišču ali bencinski črpalki. Ob prevzemu živali mora vzreditelj vedno predati ustrezno dokumentacijo, to je potni list živali z vpisano številko mikročipa, rodovnik in pogodbo o nakupu, so dodali.