ARTICLE AD
Slovenski teden nakita, ki je nastal na pobudo izolske oblikovalke sodobnega nakita Sandre Kocjančič, je letos že četrto leto zapored povezal umetnost, tradicijo in inovativnost na področju sodobnega oblikovanja nakita. V Galeriji Insula v Izoli so se z mednarodno razstavo z naslovom Alegria (Veselje), nakit predstavili študenti Vizualne umetnosti in oblikovanja Pedagoške fakultete v Kopru. Razstava je nastala pod kuratorskim vodstvom Luisa Acoste.
»S študenti smo veselje analizirali tako, da smo si postavili osnovna vprašanja: kakšne oblike je, kakšno teksturo ima, iz kakšnega materiala je. Enako smo se spraševali za njemu nasprotno čustvo: žalost. Tako smo prišli do nakita, ki ni le modni dodatek ali dekorativni element. Gre za konceptualni nakit, ki izraža simbolen, čustven in intelektualen pomen, kar je opaziti na razstavi,« je dejala Tina Cotič z Oddelka za vizualne umetnosti in oblikovanje.
Razstava, pri kateri je sodelovalo 32 mednarodnih oblikovalcev, je predstavila raznolikost pristopov k oblikovanju nakita, ki slavi življenje. Obiskovalci so lahko občudovali kose, zaznamovane z živahnimi barvami, igrivimi oblikami in nekonvencionalnimi materiali. Poseben poudarek so namenili vprašanju trajnosti – številni oblikovalci so uporabili reciklirane ali alternativne materiale, s čimer so nakitu dodali pomen razmisleka o odgovornosti in upanja. Nakit naj bi tako presegel svojo tradicionalno vlogo in postal sredstvo izražanja, pripovedovanja zgodb in celo spodbujanja družbene preobrazbe. Razstava Alegria bo v prihodnjih dveh letih obiskala še številne evropske države, med njimi Nizozemsko, Španijo, Švico, Nemčijo, Francijo, Portugalsko in Italijo. Letos je teden nakita sicer poleg veselja osredotočen še na dva ključna elementa, in sicer energijo ter harmonijo.
Osrednja kurirana razstava, ki je v Centru Rog na ogled do 19. aprila, je navdihnjena s temo energije. Razstava Harmony/Harmonija pa predstavlja unikatni nakit slovenskih oblikovalcev in zlatarjev. Posebna je zato, ker vključuje izključno kamne, ki so bili najdeni in brušeni v Sloveniji. V času Slovenskega tedna nakita 2025 bo razstava do 24. aprila gostovala v Pokrajinskem muzeju v Slovenj Gradcu. Najboljšim ustvarjalcem pa bodo podelili tudi nagrade za izjemne dosežke.
Ana Zupan