Vas kličejo z neznanih (tujih) telefonskih številk?

6 hours ago 12
ARTICLE AD

Ravnokar me je klical nekdo iz Severne Makedonije. Nekako sem se uspel prepričati, da se nisem oglasil. Problem je, da imamo ljudje po naravi privzet FOMO – strah, da bomo kaj zamudili.

Zakaj se ne oglasiti oziroma kako naprej, če ste se že?

Vir: Unsplash

Ko vas kliče nekdo s poštenimi nameni, se praviloma prvo predstavi. Nepridipravi pa vedno prvo preverijo najpomembnejšo stvar:

Ali so informacije v ukradeni bazi podatkov pravilne oziroma, ste vi ta imetnik, ki je naveden v bazi?

S to informacijo se uvrstite v ožji izbor za vstop v naslednji krog neželene ‘nagradne igre’.

– “Pozdravljeni, Borut.”
– “Koga kličete? Boruta? Kdo pa ste vi?”

S tem nisem ničesar zanikal, niti potrdil. In oseba ne bo kar prekinila. Razen, če je dobila, kar je iskala – potrditev, da podatki v bazi niso točni.

Ko se predstavi, ga lahko jaz uvrstim v naslednji krog ‘moje nagradne igre’.

Če se predstavi kot ‘Janez iz Zavarovalnice X‘, je že več možnosti, da je res ta, za koga se predstavlja. V naslednjem krogu pa bo moral že legitimno argumentirati, zakaj me kliče.

Če se izdaja za ‘Janeza iz Zavarovalnice X‘, se bo slej ko prej nekje ‘spotaknil’. Če ponuja kakšne ‘nepogrešljive’ storitve, “Hvala, ne rabim. Na svidenje.”

Če pa je pravi, in mora res govoriti z mano, bo dobro pojasnil, v zvezi s čem kliče.

Je pa (žal) v zadnjem času vse manj ‘Janezov iz Zavarovalnice X’ ali bogatih princev, ki iščejo naslednike.

V eni izmed organizacij mi je direktor pojasnil, da so ga klicali iz letovišča, kjer je rezerviral dopust, če lahko nakaže avans za rezervacijo.

Pojasnil jim je, da so na potrditvi rezervacije jasno napisali, da bo lahko celotno plačilo poravnal ob prihodu na recepciji.

Povedal je, da so ob prihodu v letovišče v recepciji slišali tuje goste, ki so receptorju pojasnjevali, da so polovico že plačali. Ta je preveril in potrdil, da plačila niso prejeli in da v hotelu nikoli ne kličejo strank.

Nepridipravom jih je uspelo prepričati, da nakažejo pol na nek tuj zasebni račun. Ko bi pred nakazilom vsaj preverili, če je sporočeni bančni račun naveden na spletni strani hotela.

. . .

Kako si lahko nepridipravi pomagajo pri tem, koga poklicati? Z zbiranjem oziroma nakupom pravih informacij.

Kako pa mi je lahko slovenska spletna trgovina z igračami pol ure po pogovoru z ženo (doma, v živo) v reklami v spletnem brskalniku ponudila točno to igračo?

‘Veliki brat’ prisluškuje in zbrane podatke prodaja vsem zainteresiranim. Se motim? Gre za pretiravanje iz vohunskih filmov?

Ne vem, ampak pol ure od pogovora do ponudbe slovenske trgovine v brskalniku mojega računalnika ne more biti naključje!

Borut Kmetič

Poklicno se ukvarjam s celovitim vodenjem informacijske varnosti, od načrtovanja in implementacije sistemov za varovanje informacij do izboljševanja in presojanja skladnosti z ISO standardi.

Kot zunanji svetovalec vam lahko pomagam pri razvoju varnostne strategije, implementaciji in upravljanju sistemov vodenja oziroma optimiziranju poslovnih procesov, ter zagotavljanju skladnosti s predmetno zakonodajo in regulativo.

Osebno veliko časa posvečam raznovrstnim oblikam optimizacije – biohackingu, osebni rasti, raziskovanju novih prebojnih idej in tehnologij, organizacijske kulture, eksponentnih organizacij, sistemskega razmišljanja in drugih naprednih metod za izboljšanje kakovosti življenja.

Borut@SmartAssets.it
Borut@Medium


 

The post Vas kličejo z neznanih (tujih) telefonskih številk? appeared first on Savus.

Read Entire Article