Vam je neurje že kdaj uničilo vrt? S temi ukrepi ga boste sedaj zaščitili pravočasno

3 days ago 12
ARTICLE AD

Močan veter, toča, dolgotrajen dež – vse to lahko resno poškoduje vaš vrt. Danes zaščita vrta pred vremenskimi ujmami ni več izbira, ampak nuja za vsak vrt.

Le kaj je hujšega kot nemočno opazovati, kako ti v nekaj minutah nevihta uniči tisto, za kar si skrbel več mesecev? Dobra novica: čeprav vremena ne moremo nadzorovati, lahko vrt pripravimo tako, da bo škoda ob nevihtah čim manjša.

Utrdite občutljive rastline na vrtu

Prvi korak pri zaščiti vrta je utrjevanje rastlin, ki so bolj občutljive na veter. Paradižnik, paprika, čili, jajčevci in druge plodovke potrebujejo oporo – bodisi s količki, spiralami ali jeklenimi oporami. Višje rastline privežemo nežno, a trdno, da jih sunki vetra ne izruvajo.

Obrežite drevje in grmovnice

Šibke, posušene ali že poškodovane veje je priporočljivo odstraniti že pred nevihto. Tako zmanjšamo nevarnost, da bi jih veter odlomil in poškodoval preostanek rastline ali bližnje gredice. Obenem pa z rednim obrezovanjem izboljšamo kroženje zraka in preprečujemo razvoj bolezni.

Uporabite zračno kopreno za vrt

Priporočamo uporabo zračne koprene, ki ščiti rastline pred pretiranim dežjem, hkrati pa omogoča prehajanje svetlobe in zraka. Namesti se jo lahko čez loke, s čimer ustvarimo mini tunel, ki varuje rastline pred nalivom, brez da bi jih dušil.

Foto: Zaščita na vrtu Vir: Freepik

Visoke grede in posode z drenažo

Za občutljive vrste je priporočljivo sajenje v visoke grede ali velike lonce z dobro drenažo. S tem zmanjšamo nevarnost zastajanja vode, ki lahko povzroči gnitje korenin.

Premične rastline pravočasno umaknite

Lončnice prestavimo pod streho, na balkon ali v notranjost. Tudi rastline v večjih loncih lahko ob vetrovnem vremenu prestavimo na bolj zaščiteno mesto, recimo ob steno hiše ali ograjo.

Vrt pokrijte

Rastline, ki so premajhne ali preveč občutljive za prestavljanje, zaščitimo z vrtno tkanino ali celo preprosto vrečo iz jute. Pazimo le, da tkanina ne zaduši rastline, temveč jo le zaščiti pred mehanskimi poškodbami.

Po nevihti: očistite in ocenite škodo

Po koncu neurja najprej odstranimo polomljene veje in listje. Če rastlina še vedno stoji pokonci in ima nedotaknjene korenine, ji s pravilno oporo lahko pomagamo, da si opomore. Hudo poškodovane rastline pa je bolje nadomestiti z bolj odpornimi sortami.

Odstranite plevel takoj po dežju

Plevel po dežju bujno raste. Če ga ne odstranimo hitro, bo tekmoval za vlago in hranila ter oslabil vrtne rastline. Najlažje ga je izpuliti, dokler so tla še mehka.

vrtFoto: Delo na vrtu Vir: Freepik

Obnovite zastirko

Po močnem dežju zastirko pogosto spere, zato jo je treba obnoviti. Nova plast zastirke ne le zavira rast plevela, temveč tudi stabilizira razmočena tla in ohranja vlago v zemlji.

Preverite znake bolezni

Toplo, vlažno vreme po nalivih je idealno okolje za razvoj glivičnih bolezni, kot je pepelasta plesen. Pomembno je, da odstranimo vse obolele liste in poganjke takoj, ko opazimo znake bolezni. Pri tem je nujno uporabljati čista in razkužena orodja, da preprečimo širjenje okužb.

Poskrbite za zračnost tal

Če so tla zbita od nalivov, rastline ne dobijo dovolj zraka. Tal ne obdelujemo, dokler so preveč mokra, saj s tem naredimo še več škode. Ko se nekoliko osušijo, jih previdno okopljemo in dodamo kompost, ki izboljša strukturo in nadomesti hranila.

Ne pozabite na gnojenje

Dež pogosto izpira hranila iz tal. Po neurju zato rastlinam dodamo kompost, prevleko iz kopriv ali naravna organska gnojila. Tako jim pomagamo, da si opomorejo in okrepijo.

vrtFoto: Gnojenje na vrtu Vir: Freepik

Katere rastline bolje prenesejo neurje?

Bolj odporne:

  • Blitva
  • Korenje
  • Bučke
  • Fižol
  • Solata
  • Maline, ribez, borovnice
  • Zelišča (npr. rožmarin, timijan)

Občutljivejše:

  • Paradižnik
  • Paprika
  • Čili
  • Melancani
  • Redkvice
  • Solatne plodovke

Vetrovi niso vedno sovražnik, toča pa je

Zanimivo je, da zmeren veter ni nujno slab. Ravno nasprotno – nežni vetrovi spodbujajo močnejša stebla in bolj kompaktno rast. A to velja za postopno izpostavljenost. Kratki, siloviti sunki ali toča kot jih poznamo pri poletnih nevihtah, pa so za vrt katastrofa.

vrtFoto: Škoda zaradi toče na vrtu Vir: Freepik

Pripravljen vrt = manj stresa

Vremenskih ujm ne moremo preprečiti – lahko pa poskrbimo, da nas ne ujamejo nepripravljene. Z nekaj preprostimi ukrepi lahko občutno zmanjšamo škodo in poskrbimo, da bo naš vrt kljub poletnim nevšečnostim še naprej uspeval.

Napisal: K. J.

Vir: Facebook, dominvrt.si

The post Vam je neurje že kdaj uničilo vrt? S temi ukrepi ga boste sedaj zaščitili pravočasno first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article