V Zasavju 8 zaklonišč v lasti občin, a ne vsa s potrdilom o primernosti

21 hours ago 9
ARTICLE AD BOX
OŠ Trbovlje

Zadnji kontrolni pregled so v Radečah opravili leta 2022 – takrat so po podatkih Občine ugotovili nekatere pomanjkljivosti, ki naj jih še ne bi popolnoma odpravili. Istega leta so bila pregledana tudi vsa zaklonišča v lasti litijske in hrastniške občine. V obeh so prejeli potrdilo o primernosti za 10 let. Za zaklonišče v vrtcu, in sicer za enoto Barbara, so v Trbovljah potrdilo prejeli leta 2023. V prihodnjih letih imajo namen pridobiti potrdila še za preostala, začenši z enim v letošnjem letu.

Občina Trbovlje ima v lasti 4 zaklonišča, Zagorje nobenega

Občina Hrastnik Trbovlje Zagorje Litija Radeče
Število zaklonišč v lasti občine 1 4 / 3 1

Število zaklonišč v lasti občin, vir: Občine

Zaklonišča v lasti občine Trbovlje se nahajajo v dveh enotah vrtca (Barbara in Pikapolonica), zdravstvenem domu in Osnovni šoli Trbovlje, so nam odgovorili iz Občine. Za katerega bodo v letošnjem letu sprožili postopek pridobivanja potrdila še ni znano, saj jih morajo najprej pregledati. Sicer so na Občini zapisali še, da njihova zaklonišča sprejmejo do 800 oseb ter da so lastniki še 5 zaklonilnikov, ki so praviloma manjši kot zaklonišča – omogočiti morajo do 12 urno bivanje.

Vrtec Litija

Na naslovu Ulica OF 4a je edino javno zaklonišče v Radečah, še tri so v zasebni lasti, medtem ko je litijska občina lastnik treh zaklonišč, ki se nahajajo v osnovni šoli, vrtcu ter zdravstvenem domu. Dva od teh sta v dvonamenski uporabi – v šoli in vrtcu se uporabljata za izvajanje dopolnilnih in dodatnih dejavnosti, a kot veleva zakon, naj bi ju bilo v primeru nevarnosti možno v 24 urah pripraviti za uporabo. Sicer se v litijski občini nahajata še dva, ki sta v zasebni lasti. Hrastnik ima v lasti eno zaklonišče, ki se nahaja v zdravstvenem domu. Še 10 jih je v zasebni lasti. Iz Zagorja so odgovorili, da zaklonišč nimajo, redno pa pregledujejo kar 11 zaklonilnikov, ki so v njihovi lasti.

Zatočišče v primeru vojne in drugih nevarnosti

Zaklonišča so po teoriji prostori, ki so zgrajeni, da ljudem nudijo zaščito pred vojnimi in drugimi nevarnostmi ter zasilno prebivališče po potresu, in sicer do 24 ur. Praviloma se v Sloveniji gradijo v mestih z več kot 10.000 prebivalci, obvezna so za zdravstvene, vzgojno varstvene, redno izobraževalne ustanove, javne telekomunikacije, nacionalno televizijo in radio, javni potniški promet ter za pomembno energetsko industrijsko dejavnost za potrebe obrambe in delovanja državnih organov.

Lastnik ne želi več zaklonišča – ga lahko ukine?

Evidenco zaklonišč, ki vsebuje podatke o vrsti, številu mest, naslovu, lastniku in datumu zadnjega pregleda, naj bi v skladu z zakonodajo vodile občine. Pri tem na Ministrstvu za obrambo (MORS) navajajo, da so javna zaklonišča dostopna za vse prebivalce, medtem ko so druga namenjena lastnikom oziroma uporabnikom objektov, v katerih se nahajajo. Pri tem so vsi lastniki dolžni poskrbeti za vzdrževanje, urejenost in funkcionalnost zaklonišč ter jih v primeru nevarnosti v roku 24 ur pripraviti za sprejem prebivalcev. Na vprašanje, ali zasebni lastnik lahko spremeni namembnost zaklonišča, še ga ne bi želel več vzdrževati, so nam iz MORS odgovorili, da kakršnakoli spreminjanja namembnosti, izbris iz evidence ali ukinitev zaklonišča niso dovoljena.

Sorodni članki:

V podzemlju Zasavja okoli 70 zaklonišč; največ mest v Trbovljah, najmanj v Zagorju in Hrastniku

The post V Zasavju 8 zaklonišč v lasti občin, a ne vsa s potrdilom o primernosti appeared first on ZON.

Read Entire Article