ARTICLE AD
V soboškem Vrtcu so danes zaključili tridnevni tabor Kulturna izmenjava nas povezuje, ki ga pripravljajo v sodelovanju z Zvezo Slovencev na Madžarskem. Projekt spodbuja jezikovno in kulturno povezanost med otroki slovenskega rodu iz Porabja in njihovimi vrstniki iz Slovenije, je za STA povedal ravnatelj Vrtca Murska Sobota Borut Anželj.
Tabor, ki je letos potekal tretjič zapored, je namenjen spodbujanju rabe slovenskega jezika med porabskimi otroki, ki sicer živijo v okolju, kjer prevladuje madžarski jezik. Otroci iz Porabja so se tako v okviru tabora udeleževali različnih delavnic, skupnih dejavnosti in izletov, kar jim je omogočilo poglobljen stik s slovenskim jezikom in kulturo, je dodal Anželj.
“Ta tabor ima pomembno vlogo pri ohranjanju slovenske identitete med mladimi iz Porabja, saj se prek igre in ustvarjalnosti povezujejo z otroki iz matične domovine. S tem se krepijo tudi vezi z matičnim narodom,” meni ravnatelj. Vrednost projekta je prepoznal tudi Urad RS za Slovence v zamejstvu in po svetu, in ga finančno podprl.
Pobuda za ponovno oživitev tabora je pred tremi leti prišla od predsednice Zveze Slovencev na Madžarskem Andreje Kovač. Kot poudarjajo organizatorji, je skrb za prenos jezika in kulture na mlajše generacije nujna, saj opažajo vse večjo oddaljenost mladih družin v Porabju od slovenskega jezika.
Pomen tovrstnih srečanj je izpostavil tudi predsednik Državne slovenske samouprave na Madžarskem Karel Holec. “Taki tabori so neprecenljiva priložnost za otroke, saj so ves čas v okolju, kjer se govori samo slovensko. Vemo, da se otroci med seboj hitro razumejo, tudi če ne govorijo popolne slovenščino. Trudijo se, učijo in teh nekaj dni jim gotovo da več znanja kot mesec dni pouka v šoli,” je dejal.
Vzgojiteljica asistentka v porabskih vrtcih Romana Trafela je povedala, da se je tabora udeležilo osem otrok iz Porabja skupaj s starši, kar po njenem mnenju dodatno krepi pomen projekta. “Zelo sem vesela, da so prišli tudi starši, ki ne govorijo slovensko, saj s tem otrokom dajejo pozitiven zgled in spodbudo,” je dodala.
Otroci so se udeležili ustvarjalnih in jezikovnih delavnic, pripravili dramatizacijo in se naučili novo pesem. Popoldnevi so bili namenjeni sprostitvi; obiskali so kopališče in doživljajski park Vulkanija. “Na otrocih je bilo opaziti navdušenje in zadovoljstvo, ves čas so bili nasmejani. Verjamem, da je bila to za njih dragocena izkušnja,” je še dejala Trafela.
Navdušenja nad taborom ni skrival niti eden od staršev iz Porabja Adam Domiter, ki je poudaril pomen tabora tako za otroke kot za starše. “Lani je bil sin tukaj z babico, letos sem prvič prišel tudi sam in lahko rečem, da je bila to zelo lepa izkušnja. Moj sin je povedal, da je bil ta tabor najboljši doslej,” je dodal Domiter, ki pravi, da se trudi tudi doma ohranjati slovensko besedo.
Svoje vtise sta z STA delili tudi udeleženki tabora iz Murske Sobote, Stela Fiok in Ilhana Patkovič. Obe sta izpostavili, da jima je bila najbolj všeč priprava gledališke predstave in skupno petje, pa tudi druženje z otroki iz Porabja. “Najbolj všeč mi je bilo, ko smo peli in so nam ljudje ploskali,” je povedala Fiok. “Meni pa, da sem se naučila novo pesmico o lačni gosenici,” je dejala Patkovič.
Organizatorji so ob zaključku prireditve izrazili zadovoljstvo nad uspešno izvedbo tabora in zagotovili, da se bo projekt nadaljeval tudi v prihodnje.