ARTICLE AD
Brez pravočasne, odločne in konkretne mednarodne pomoči se varnostni položaj na Haitiju ne bo spremenil, je danes v Varnostnem svetu ZN poudarila vodja Urada ZN na Haitiju (Binuh) Maria Isabel Salvador. O tem so se strinjali vsi, vendar pa enotnosti glede utrditve vloge ZN z mirovno misijo ni.
Na Haitiju deluje Mednarodna varnostna misija za Haiti pod vodstvom Kenije, ki je dobila odobritev Varnostnega sveta, vendar ZN v njej nimajo vloge. Ta misija ima trenutno 1000 vojakov in policistov iz Kenije in nekaj drugih držav, ki pomagajo haitski vladi v boju proti nasilnim tolpam, vendar je to le 40 odstotkov predvidenega obsega.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je v svojem zadnjem poročilu o Haitiju navedel, da je nujno potrebno povečati podporo v orožju, logistiki in obveščanju ter da je na primer večina oklepnih vozil mednarodne misije neustreznih za urbano posredovanje, polovica pa se jih sooča s pomanjkanjem delov.
Guterres je priznal, da ni politične volje za novo misijo ZN na Haitiju, potem ko se je zadnja neslavno končala leta 2017. Misija ZN za stabilizacijo (Minustah) se je soočala z obtožbami o spolnih napadih, njeni nepalski pripadniki pa so zakrivili epidemijo kolere, med katero je umrlo 10.000 ljudi.
Zadnje nasilje, v katerem oborožene tolpe nadzorujejo večji del države, je izbruhnilo po atentatu na predsednika Jovenela Moiseja julija 2021.
Isabel Salvador je poročala, da se bo Haiti soočil s popolnim kaosom, če ne bo povečanja pomoči držav članic ZN, vršilka dolžnosti ameriške veleposlanice pri ZN pa je skupaj z drugimi opozarjala na nevarne razmere, vendar govor sklenila s trditvijo, da ZDA več ne morejo nositi največjega bremena pri podpori.
“Ameriška vlada še naprej tesno sodeluje z Binuh, vlado Haitija, mednarodno podporno misijo, Organizacijo ameriških držav in mednarodno skupnostjo za napredek. V ta namen spodbujamo mednarodne donatorje, da prispevajo svoj delež. Čeprav smo še naprej odločeni, da bomo pomagali doseči mir in se zahvaljujemo državam, ki so prispevale k mednarodni varnostni misiji, pa Amerika ne more še naprej nositi tako velikega finančnega bremena,” je dejala.
ZDA so doslej misiji pod vodstvom Kenije namenili 600 milijonov dolarjev in drugo pomoč, vendar pa bo kot vse kaže tudi pomoč Haitiju žrtev varčevalnih ukrepov vlade predsednika Donalda Trumpa.
Namestnica veleposlanice Ondina Blokar Drobič je haitske oblasti pozvala naj povečajo zaščito civilistov, obnovijo varnost in ustvarijo pogoje, ki so potrebni za obnovo demokratičnih ustanov.
“V zvezi z nadaljnjo mednarodno pomočjo pri teh prizadevanjih je Slovenija seznanjena s predlogom generalnega sekretarja, da bi ZN zagotovili logistično in operativno podporo varnostni misiji,” je dejala in pozvala k namenski razpravi o tem.
“Zaradi neizmernega trpljenja haitskega ljudstva je potrebno takojšnje in odločno ukrepanje, vključno z doslednim spoštovanjem in izvajanjem embarga na orožje,” je dejala in poudarila zaskrbljenost Slovenije zaradi slabšanja humanitarnih razmer in razmer na področju človekovih pravic.
Obsodila je vse oblike spolnega nasilja, prisilnega novačenja in uporabe otrok s strani tolp ter pozdravila nedavno odločitev haitskih oblasti, da ustanovijo specializirane pravosodne enote za pregon hudih kaznivih dejanj, vključno s spolnim nasiljem.