ARTICLE AD
Vročinski val, ki je v zadnjih dneh zajel Slovenijo, za zdaj še ni povzročil občutnega porasta obiskov na urgentnem centru UKC Maribor, so za naš medij sporočili iz ustanove.
Čeprav poletna vročina poveča tveganje za številne zdravstvene zaplete, v UKC Maribor trenutno ne beležijo pretiranega porasta števila pacientov zaradi vročinskih težav.
“Glavnino tovrstnih pacientov navadno predstavljajo starejši ljudje s pridruženimi boleznimi,” pojasnjujejo. V poletnih mesecih tako prihaja predvsem do poslabšanja osnovnih zdravstvenih stanj, kot so srčno popuščanje, rakaste bolezni in motnje srčnega ritma.
Vsako leto pa v UKC obravnavajo tudi posamezne primere vročinskega udara
Gre za resno stanje, pri katerem so lahko prisotni simptomi, kot so slabost, bruhanje, omotičnost, težave z dihanjem, močno znojenje ter hiter in šibek pulz. Pri telesni temperaturi nad 39 °C, pojavih krčev, izgubi zavesti ali dolgotrajnem bruhanju svetujejo takojšen obisk zdravnika.
Kako ukrepati ob znakih vročinskega udara?
Zdravniška pomoč temelji na treh ključnih ukrepih:
Hitra ohladitev (s hladnimi tekočinami, mokrimi obkladki ali ventilatorjem),
rehidracija (dovolj tekočin),
odprava vzroka, pogosto z umikom iz pregretih prostorov.
Kaj svetujejo strokovnjaki?
Iz UKC prebivalcem svetujejo, naj se v času največje vročine zadržujejo v senci ali na hladnem, omejijo fizično dejavnost ter poskrbijo za redno hidracijo. Posebno pozornost velja nameniti najbolj ranljivim skupinam, kot so dojenčki, starejši, kronični bolniki ter težje pokretne osebe, ki si sami težje zagotovijo ustrezne pogoje.
The post V UKC Maribor za zdaj brez večjega porasta nujnih primerov appeared first on Lokalec.si.