ARTICLE AD
Planica, Planica! Ko se dolina pod Poncami vsako pomlad prelevi v oder zadnjega dejanja svetovnega pokala v smučarskih skokih in poletih, srce Planice zaigra v ritmu tisočev navijačev. Ti z vseh koncev Slovenije in tujine prihajajo podpreti svoje junake. Med 27. in 30. marcem 2025 bo Planica znova gostila najboljše skakalce sveta, organizatorji pa so letos še posebej poudarili pomen trajnostnega prihoda. Obsežen sistem brezplačnih javnih prevozov in spremenjene prometne ureditve so odgovor na izzive sodobnega množičnega dogodka v alpskem okolju.

Železnica kot hrbtenica mobilnosti
Slovenske železnice so v sodelovanju z organizatorji FIS finala znova potrdile, da lahko železniška infrastruktura igra ključno vlogo pri razbremenjevanju prometnih pritiskov. Imetniki vstopnic za planiške tekme se bodo namreč lahko z vlakom iz katerekoli železniške postaje v Sloveniji do Jesenic in nazaj pripeljali povsem brezplačno. Sistem je zasnovan preprosto – vstopnico za Planico je treba pokazati na potniški blagajni ali, če ta ne obratuje, neposredno na vlaku.
To pomeni, da se lahko obiskovalci iz Maribora, Kopra, Nove Gorice, Celja, Murske Sobote ali Ljubljane brez dodatnih stroškov pripeljejo skoraj do samega dogodka. Na Jesenicah jih bo pričakal poseben krožni avtobus. Z vožnjo bo nadaljeval do Kranjske Gore, kjer se zgodba o trajnostni Planici šele dobro začne.
Od Kranjske Gore do doline pod Poncami – peš, kot nekoč
Letos je ena od pomembnih novosti prav sprememba avtobusnih postajališč. Brezplačni krožni avtobusi ne bodo več ustavljali v Ratečah ali Ledinah. Od tam naprej se bodo morali podati peš do prizorišča, kar naj bi bil dodaten korak k okoljski odgovornosti in sproščenemu ritmu Planice.
Organizatorji so prepričani, da bo ta sprememba pozitivno vplivala tudi na splošno doživetje dogodka. Pohod skozi dolino, obdano z mogočnimi vrhovi, omogoča, da obiskovalci že pred prihodom na letalnico začutijo povezanost z naravo, ki je ključna vrednota Planice. Hkrati pa se na ta način zmanjšuje število vozil v občutljivem okolju ter ohranja mirnost krajev, ki sicer niso vajeni tolikšnega navala.
Brezskrbna vožnja, več prostora za praznovanje
Ko se tisoči obiskovalcev stekajo proti Ponce, je vsak sproščen korak, vsaka prihranjena minuta in vsak odvečni avtomobil, ki ostane doma, korak k boljši izkušnji. Letos organizatorji še posebej izpostavljajo, da je prihod v Planico brez avtomobila ne le ekološka, ampak tudi najbolj praktična izbira. Parkirišča v okolici so omejena, prometne zapore pogoste, vozniki pa pogosto obstanejo v kolonah. Nasprotno pa tisti, ki se odločijo za vlak in pešpot, pridejo do prizorišča z manj napora in več energije za navijanje.
Ob prihodu jih čaka raznolik spremljevalni program, ki vključuje glasbene nastope, animacije in kulinarično ponudbo, razporejeno po celotnem prizorišču. Letos naj bi bil program še bogatejši, tudi zaradi jubilejne 46. izvedbe zaključka svetovnega pokala, ki je postal simbol množične športne kulture v Sloveniji.

Planica kot družbeni dogodek
Planica že dolgo ni več zgolj športni dogodek. Vsako leto združuje različne generacije, od najmlajših do najstarejših, in je eden redkih trenutkov v letu, ko celotna država gleda v isto smer – proti nebu, kjer letijo pogumni skakalci. Hkrati pa je to tudi eden najbolj medijsko izpostavljenih dogodkov v Sloveniji, ki z vsako izvedbo dokazuje, da domača organizacija velikih prireditev dosega najvišje svetovne standarde.
Prav zato je toliko večji pomen pripisan tudi vprašanju trajnosti. Organizatorji poudarjajo, da si želijo ohraniti Planico kot kraj spoštovanja do narave in skupnosti, ne le kot kuliso za rekorde. To pomeni več pešpoti, manj plastike, bolj raznolika prehrana in predvsem več pozornosti do tistih podrobnosti, ki ustvarjajo občutek, da si del nečesa večjega.
Opozorilo za obiskovalce: brez bližnjic
Nekaj dodatne previdnosti velja nameniti tudi informacijam o dostopih. Ker avtobusi ne vozijo več do Rateč ali Ledin, naj obiskovalci ne načrtujejo parkiranja v teh vaseh. Tamkajšnji prebivalci so v preteklosti že večkrat izrazili nestrinjanje z množičnim obiskom, letos pa se želijo izogniti dodatni obremenitvi lokalnega prometa. Zato je priporočljivo, da se obiskovalci držijo uradnih vstopnih točk v Kranjski Gori in upoštevajo navodila redarjev ter prometnih nadzornikov.
Za pohod iz Kranjske Gore do letalnice velja načrtovati vsaj 60 minut hoje. Pot je označena, deloma asfaltirana in primerna tudi za družine z otroki, a priporočena je primerna obutev ter slojevito oblačenje – marec v Planici zna biti nepredvidljiv.
Objava V Planico po tirih in asfaltu – letos v dolino pod Poncami na trajnosten način se je pojavila na Vse za moj dan.