ARTICLE AD
Danes so v Mariboru slovesno odprli kotel na lesno biomaso lokaciji Energetike Maribor. Izgradnja kotla na lesno biomaso predstavlja pomemben korak Energetike Maribor iz Skupine JHMB k trajnostnemu razvoju in prehodu na obnovljive vire energije.
Ta sodobna tehnologija omogoča učinkovitejšo in okolju prijaznejšo proizvodnjo toplote, saj zmanjšuje ogljični odtis, spodbuja lokalno gospodarstvo z izkoriščanjem lokalnih biomasnih virov in tako zmanjšuje odvisnost od uvoženih energentov, prispeva k energetski samooskrbi in zagotavlja trajnostno daljinsko ogrevanje.
Jože Hebar, direktor Energetike Maribor, je izpostavil, da gre za eno od dveh najpomembnejših investicij v Energetiki Maribor.
Pa se bo investicija izražala na zneskih na položnicah Mariborčanom?
Hebar odgovarja, da ima vsaka investicija negativen vpliv na fiksne stroške na položnici. “Zelo pomembno pa je to, da nam ta investicija garantira ceno, ki jo imamo. To pomeni, da tudi če bi šprišlo do višanja cen drugih energentov, posebej plina, mi lahko potem vzdržujemo ceno, ki smo si jo plansko zastavili za ogrevalno sezono,” je pojasnil in dodal: “To pomeni, da nam garantira, da ne bo cenovnih odstopanj zaradi višanj, nižanj cen plina zaradi zemeljskega plina. Še bolj pomembno pa je to, da v primeru neoskrbe z zemeljskim plinom lahko ogrevamo mesto Maribor do določene mere tudi s kombinacijo kotel na lesno biomaso in visokotemperaturne črpalke in še dveh kotlov.”
Radi pa bi še izkoristili sredstva, ki so na voljo preko države
Mariborski župan Saša Arsenovič je ob tem izpostavil, da so odvisnost od plina pri ogrevanju zmanjšali za 13 odstotkov. In poudaril, da se bo v Mariboru še posodabljal sistem ogrevanja. Radi pa bi še izkoristili sredstva, ki so na voljo preko države iz načrta za okrevanje. Prav tako pa si v MO Maribor želijo, da bi pristojno ministrstvo kmalu sprejelo uredbo, ki jim bo omogočala tudi postavitev objekta za energijsko izrabo odpadkov. “Želimo biti neodvisni, samostojni, načrtovati cene za naše uporabnike – in s tem smo naredili velik korak za naprej, da vidimo, kolikšna je cena na položnici,” je zaključil Arsenovič.
Vlada načrtuje nov razpis
Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo, je dejal, da je vlada na začetku mandata reševala energetsko krizo, hkrati pa snovala srednjeročne in dolgoročne ukrepe, z željo, da naredijo spodbujevalni mehanizem, namenjen vsem sistemom daljinskega ogrevanja, ki so bili pred tem popolnoma odvisni od fosilnih irov, v tem primeru zemeljskega plina. Slovenije je bila pred tem popolnoma odvisna od Rusije, je poudaril in dejal, da so skupaj z javnimi podjetji v občinski lasti snovali, kako priti na obnovljive vire. Dejal je, da je država pristopila k projektu s čim višjimi subvencijami in da je Maribor dobil že nekaj denarja. Do poletja pa bi radi naredili še nov razpis. Želijo namreč doseči, da bi Slovenija zagotovila svoje lastne vire.
The post V Mariboru danes odprli nov kotel na lesno biomaso, se bo to poznalo pri zneskih na položnicah za ogrevanje? appeared first on Lokalec.si.