V Italiji opozorila o nevzdržno visokih cenah goriva, kaj pa pri nas?

7 hours ago 10
ARTICLE AD BOX

Ob nespremenjenih trošarinah bodo najvišje dovoljene maloprodajne cene bencina, dizla in kurilnega olja od torka, 11. februarja, do vključno ponedeljka, 24. februarja, znašale 1,535 evra za liter bencina, 1,586 evra za liter dizelskega goriva in 1,184 evra za liter kurilnega olja, je v ponedeljek sporočila vlada.

S tem bodo cene po več zaporednih dvigih končno nekoliko padle. Liter bencina bo cenejši za 1,5 centa, liter dizla pa za dobre tri cente.

»Cena nafte brent je v zadnjih dveh tednih upadla za približno pet odstotkov, na najnižjo letošnjo raven,« je v svoji napovedi cen goriv v soboto za Moje finance zapisal Jure Ugovšek.

 Freepik.

Cene bencina in dizla se gibljejo na rekordnih višinah. Vir slike: Freepik.

»Glavni razlogi za pocenitev so trgovinska napetost med ZDA in Kitajsko, večje zaloge nafte v ZDA in skrbi glede upočasnitve globalne gospodarske rasti. Kljub upadu cen nafte pa učinek na končne cene goriv ni enakomeren.«

Kot je napovedal, naj bi največji prihranek občutili kupci kurilnega olja in dizla, pri bencinu pa je napovedal manj izrazito pocenitev, kar se je na koncu tudi zgodilo.

Marže trgovcev so izven območja avtocest in hitrih cest omejene in lahko znašajo največ 0,0983 evra za liter dizelskega goriva in 0,0994 evra za liter bencina ter za kurilno olje največ 0,08 evra za liter. Cene pogonskih goriv na avtocestnem križu se oblikujejo prosto.

V Italiji opozorila: cene goriv negativno vplivajo na nacionalno gospodarstvo

Cene bencina in dizla se torej gibljejo na rekordnih višinah. Absolutni rekord so sicer dosegle junija 2022, ko smo za liter bencina plačali 1,755 evra, za liter dizla pa 1,848 evra.

Pri tem se poraja vprašanje, zakaj se o tem v javnosti nič ne govori? V Italiji je na primer Združenje za zaščito in usmerjanje potrošnikov (Adoc) izdalo opozorilo o nevzdržnosti cen goriv. Poudarili so, da tako visoke cene predstavljajo preveliko breme za družine in podjetja, kar negativno vpliva na celotno nacionalno gospodarstvo.

 Freepik.

Cene goriv negativno vplivajo na nacionalno gospodarstvo, opozarjajo v Italiji. Vir slike: Freepik.

Ob tem velja dodati, da se povprečne cene v Italiji gibljejo za približno 20 do 30 centov na liter višje, kot pri nas. Ne pozabimo pa tudi, da je v Italiji višja tudi povprečna plača.

Pri Adoc menijo, da je vzrok problema v strukturi cen goriv, ki jih bremeni kar 19 trošarin, uvedenih od leta 1935 za financiranje najrazličnejših nujnih ukrepov.

Gre za zgodovinsko breme, ki je sicer sestavljeno iz posameznih postavk omejenega obsega, vendar kot celota odločilno prispeva h končni ceni, kot kaže primerjava z drugimi evropskimi državami. V Italiji namreč 59 odstotkov končne cene bencina sestavljajo davki, medtem ko je evropsko povprečje precej nižje in je cena brez davkov v skladu s preostalo Evropo (1,05 evra na liter v Italiji), so zapisali.

»Stanje je nevzdržno,« pravi Anna Rea, predsednica organizacije Adoc. »Cena goriva v Italiji je anomalija, ki je v škodo potrošnikom in podjetjem, poleg potrošniških cen pa negativno vpliva tudi na konkurenčnost našega gospodarskega sistema, saj več kot 80 odstotkov blaga potuje po cesti.«

»Potrebna je strukturna reforma sistema davkov na goriva, ki bo odpravila zastarele trošarine in zagotovila večjo preglednost. Ni več sprejemljivo, da ljudje plačujejo tako visoko ceno za bencin zaradi razslojenega in nepravičnega trošarinskega sistema.«

Nekoliko se so pocenila tudi goriva na Hrvaškem. S torkom liter bencina stane 1,51 evra (dva centa manj), liter dizla pa bo cenejši za štiri cente in bo stal 1,43 evra.

The post V Italiji opozorila o nevzdržno visokih cenah goriva, kaj pa pri nas? appeared first on Slovenec.

Read Entire Article